Migrace systému Helios Green v ZAPA beton

Migrace systému Helios Green v ZAPA beton

ZAPA beton, významná česká společnost, jejímiž hlavními činnostmi jsou výroba, prodej, doprava a ukládání betonu, patří již od roku 2002k zákazníkůmpodnikového informačního systému Helios Green. Systém byl ve společnosti ZAPA beton implementován ještě pod svým původním názvem LCS Noris, postaveným na platformě Power Builder. V současné době je těsně před dokončením migrace, tedy převedení systému na vyšší verzi, založenou na nejmodernější technologii MS .NET.

Systém Helios Green využíváme v naší společnosti šest let a jsme s ním spokojeni,“ říká Marek Šantora, administrátor informačního systému ZAPA beton. „Za dobu provozu systému narostlo množství dat a způsobovalo výrazné zpomalení systému. Slabinou starší verze byla neexistence vyhovujícího archivačního modulu, proto jsme místo pouhé migrace systému provedli zároveň jeho reimplementaci,“ dodává.

Vedení společnosti ZAPA beton bylo nejprve podrobně informováno o tom, co je cílem převedení na vyšší verzi a jak bude probíhat. V červnu 2007 pak byla podepsána smlouva.V současné době je migrace před dokončením. Zbývá ještě dokončit převod modulu Majetek. Přesto je již možné hodnotit přínosy nové verze systému.

Marek Šantora k tomu říká: „Pro správce přínos spočívá zejména ve snadnější aktualizaci a snadnějším nastavování práv. Uživatelé si zatím zvykají na nové rozhraní.“

Při procesu migrace byli odborní pracovníci ZAPA beton zaměstnancům dodavatelské společnosti LCS skutečnými partnery. Většinu modulů sami konfigurovali, dodavatel pomáhal pouze s převodem náročnějších modulů, jako jsou Mzdy a Majetek. Konfigurace modulu Mzdy proběhla zcela bezproblémově, převod majetku poněkud komplikovaly problémy při přenosu dat mezi starou a novou verzí programu. Na jejich odstranění však obě strany společně intenzívně pracovaly.

Při komunikaci s dodavatelem se osvědčilo přidělení specializovaného konzultanta na modul, namísto využití standardního hotline. Na rozdíl od IT odborníků si běžní uživatelé zatím na novou tvář systému ještě plně nezvykli. To se však dá očekávat během několika nejbližších měsíců.

Cílem procesu migrace, který se v současné době týká i dalších zákazníků systému Helios Green, je převést stávající systém na nové vývojové prostředí s novými možnostmi.

„Pro uživatele neznamená migrace zásadní změnu způsobu práce ani nevyžaduje razantní změnu firemních procesů. Nabízí naopak nové možnosti zpříjemnění práce a zvýšení přínosu informačního systému i některá vylepšení v aplikační funkcionalitě,“ vysvětluje Olga Koupilová, manažerka implementací Helios Green. „Ve spojení s reimplementací do nové databáze, kterou zvolili ve společnosti ZAPA beton, může být navíc příležitostí k vyčištění dat a optimalizaci systému.“

Témata článku: Nový systém, Současný systém, Marko, Nejbližší doba, Výrazná změna, Současná doba, Helios, Běžný převod, Migrace, Green, Olga

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje