Microsoft přinesl českým školám již více než miliardu korun

Praha – 28. února, 2007. Microsoft dnes za účasti náměstka ministryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky pana Petra Špirhanzla představil výsledky spolupráce s českým školstvím v rámci celosvětového programu Partneři ve vzdělávání. Díky úzké spolupráci s ministerstvem, partnery a samotnými pedagogickými pracovníky se Microsoftu podařilo v loňském roce otevřít v České republice Centrum moderních technologií ve škole. Centrum zajišťuje vzdělávací kursy a výukové materiály pro tisíce učitelů a nadaných studentů a zvyšuje úroveň odborné výuky na základních, středních i vysokých školách.
Microsoft přinesl českým školám již více než miliardu korun

„Česká republika je z pohledu Microsoftu strategický trh. Jeho důležitosti odpovídá také důraz kladený na podporu vzdělávání,“ uvedl Michal Čupa, generální ředitel společnosti Microsoft. „Proto jsme bojovali o vybudování jednoho z pěti Center moderních technologií ve škole, která jsou postupně otevírána v regionu Evropy, Středního východu a Afriky, a proto zde podporujeme projekt Partneři ve vzdělávání. Věříme, že výsledky tohoto programu ocení zejména samotné školy a jejich studenti, kteří díky dobrým základům ze školy najdou lepší uplatnění na trhu práce.“

"Vyspělý svět již dlouhá léta staví na znalostní ekonomice, v níž jsou znalosti ceněny více než nerostné suroviny," uvedl Petr Špirhanzl, náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. "Microsoft v rámci projektu PiL a prostřednictvím třebešínského centra významně přispívá ke zvýšení informační gramotnosti studentů a budoucímu rozvoji české ekonomiky jako takové."

Podpora základního a středního školství v České republice probíhá ze strany společnosti Microsoft především prostřednictvím iniciativy Partneři ve vzdělávání. Tento program zastřešuje celou řadu aktivit a projektů zaměřených na rozvoj využívání informačních technologií na školách a v samotné výuce. Významnou součástí programu je projekt Centrum moderních technologií ve škole realizovaný při Střední průmyslové škole Na Třebešíně, které se podílí na vývoji metodiky pro nasazení informačních technologií ve výuce a zajišťuje širokou nabídku odborných konferencí, školení a seminářů zaměřených na specifickou problematiku českého školství

V rámci projektu Partneři ve vzdělávání Microsoft v České republice investoval v letech 2004 až 2007 téměř 1,5 miliardy korun. V rámci cenového zvýhodnění produktů společnosti Microsoft pro základní a střední školy ušetřilo české školství 800 milionů korun. Dalších 320 milionů věnoval Microsoft českým školám prostřednictvím bezplatné obnovy 36 000 licencí pro operační systémy Windows.  Školám z ekonomicky slabých regionů pak Microsoft nabídl zvýhodněný nákup operačního systému Windows a sady kancelářských aplikací Microsoft Office s celkovou úsporou ve výši 340 milionů korun. Dalších 16 milionů korun v hotovosti vyčlenil Microsoft na rozvoj informační infrastruktury a využívání moderních technologií ve výuce.

Společnost Microsoft nabídla základnímu a střednímu školství v České republice celkem 10 dílčích, rozvojových projektů a aktivit. Prostřednictvím těchto programů bylo proškoleno více než 3 000 pedagogických pracovníků a zpracováno široké spektrum metodických materiálů, které využívá více než 42 000 žáků základních a středních škol. Program Partneři ve vzdělávání také umožnil zapojení českých pedagogických pracovníků do mezinárodní komunity „Moderních učitelů“ a specifické vzdělávání pro více než 2 500 nadaných studentů. 

V roce 2007 plánuje Microsoft další školení pedagogických pracovníků s dotovanou účastí pro přibližně 1 000 učitelů, a to včetně školení práce s Windows Vista a Microsoft Office 2007. V prvním pololetí roku 2007 dojde také ke spuštění portálového řešení www.modernivyuka.cz, které nabídne informace a materiály pro ředitele škol, správce informační infrastruktury na školách a učitele, kteří ITC využívají při výuce. V souvislosti s uvedením Windows Vista a Microsoft Office 2007 uspořádá Microsoft také cyklus seminářů, v jejichž rámci představí možnosti využití těchto nových produktů ve vzdělávacích procesech.

Cílem Centra moderních technologií ve škole při Střední průmyslové škole Na Třebešíně je hledání nových postupů pro zavádění informačních a telekomunikačních technologií do výuky. Svého cíle dosahuje zejména prostřednictvím odborných školení, seminářů a konferencí pro pedagogy a správce informační infrastruktury ve školách a testováním možností konkrétních produktů a řešení.

Za dosavadní období svého provozu uspořádalo Centrum 90 odborných seminářů, konferencí a školení pro více než 1 900 zástupců základních, středních a vysokých škol. Centrum dále pořádalo regionální konference a podílelo se na testování Windows Vista a Microsoft Office se zřetelem na nasazení těchto produktů ve výuce a řídilo lokalizaci výukového software Microsoft Learning Essentials do českého jazyka. Jako významný úspěch školící činnosti Centra je možné vnímat také 95% úspěšnost absolventů výukových kursů a seminářů při mezinárodní certifikaci Microsoft Office Specialist.

Pro rok 2007 plánuje Centrum moderních technologií ve škole další rozvoj své vzdělávací činnosti a podporu komunit učitelů, kteří informační technologie berou jako nedílnou součást výuky. Mezinárodní spolupráci podpoří 6 konferencí s výrazným podílem zahraničních účastníků. V přípravě jsou také čtyři odborné publikace věnované nasazení Windows Vista a Microsoft Office 2007 a jejich integraci do výuky.

Váš názor Další článek: Ústavní soud ČR bude používat Adobe LiveCycle PDF Generator

Témata článku: Microsoft, Windows, Zahraniční hotovost, Česká republika, Významná součást, Cílové nasazení, Moderní technologie, Střední škola, Bezplatné využívání, Cenové spektrum, Základní program, Nedílná součást


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11