Microsoft poskytne školám zdarma cloudové technologie Office 365

Microsoft poskytne školám zdarma cloudové technologie Office 365

Společnost Microsoft oznámila, že v létě letošního roku poskytne českým školám zdarma své cloudové služby Office 365. Služby, které budou moci bezplatně používat všichni studenti, pedagogové a další zaměstnanci škol, zahrnují například profesionální e-mail s 25 GB schránkou, online archivem a ochranou proti virům a spamu. Školy mohou díky Office 365 také pořádat videohovory a videokonference nebo webové semináře. K dispozici dostanou také prostředky pro vytváření osobních a týmových webů, na které mohou ukládat informace a dokumenty a ty následně sdílet s ostatními nebo na nich společně pracovat. Usnadní jim to webové aplikace Office Web Apps, které umožňují pracovat na dokumentech odkudkoliv přes webový prohlížeč a jsou plně kompatibilní s balíčkem Microsoft Office.

„V balíčku Office 365 pro školství získají školy zdarma pro své zaměstnance i studenty moderní softwarové nástroje a související technologie pro komunikaci a spolupráci, které dnes úspěšně používají v komerčním sektoru i ty největší firemní zákazníci. Studenti tak jejich používáním získají znalosti a zkušenosti, které po dokončení studia využijí v praxi,“ říká Roman Cabálek, generální ředitel ve společnosti Microsoft Česká republika.

Díky balíčku Office 365 pro školství budou moci školy snížit své náklady na informační technologie a jejich správu, protože namísto investic do vlastního hardware a klasických softwarových licencí budou moci prostřednictvím internetu využívat softwarové aplikace provozované přímo v datových centrech Microsoftu. Microsoft za ně zajistí i veškeré softwarové aktualizace nebo správu a údržbu hardwaru.

Využití balíčku Office 365 pro školství se však promítne i v samotné práci a výuce. Studenti, pedagogové a další zaměstnanci škol budou moci nadále používat známé aplikace Microsoft Office, díky propojení s online službami Office 365 však získají navíc možnost přistupovat ke svým dokumentům a dalším informacím třeba z kavárny nebo domova, a to jak z počítačů, tak i tabletů nebo chytrých mobilních telefonů.

Díky novým nástrojům se zlepší také spolupráce a komunikace mezi zaměstnanci škol a studenty. Budou moci souběžně pracovat na jednom dokumentu, odpovídat na příchozí e-maily chatem či videorozhovorem, vytvářet webové portály pro ukládání výukových materiálů nebo třeba sledovat přednášky zahraničních profesorů z partnerských univerzit.

„Díky využití služeb Office 365 si budou moci studenti v rámci výuky osvojit důležité schopnosti a dovednosti, jako jsou spolupráce v týmu, simultánní práce s dokumenty, řízení projektů a další. Podle zaměstnavatelů jsou to právě tyto zkušenosti, které absolventům škol nejvíce schází,“ vysvětluje Irena Brifordová, obchodní ředitelka pro oblast školství ve společnosti Microsoft ČR.

Přestože bude bezplatně poskytovaný balíček Office 365 pro školství pro použití v praxi naprosto plnohodnotný a soběstačný, budou si moci školy připlatit za rozšířené funkce a služby. Budou si tak moci pro své studenty, pedagogy a další zaměstnance školy připlatit například za neomezenou velikost on-line archivu pro elektronickou poštu, nejvyšší sadu Microsoft Office Professional Plus nebo možnost telefonovat přímo ze softwarového komunikátoru Lync do veřejné telefonní sítě.

Nové služby budou moci využít všechny školy v České republice. Celkově se tak může ke službám Office 365 pro školství bezplatně dostat více než 2 miliony studentů, pedagogů a dalších zaměstnanců škol.

Jelikož vybrané služby Office 365 jsou k dispozici pro některé vysokoškolské zákazníky společnosti Microsoft již několik měsíců, úspěšně je využívá několik českých univerzit a vysokých škol, například Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Masarykova univerzita, Univerzita Hradec Králové, Policejní akademie či Vysoká škola ekonomická. Řada dalších vysokých škol nasazení Office 365 aktuálně zvažuje, například Univerzita Palackého v Olomouci pro svých téměř 22 tisíc studentů.

„Služby Office 365 v současné době využíváme pro všechny své studenty i zaměstnance. Umožňují nám například zavádět nové formy výuky, rozšiřují nám možnosti komunikace a umožňují výzkumným týmům sdílet důležitá data. Studentům pak tyto služby přináší vedle snazší komunikace s učiteli a úložného prostoru pro jejich soubory také webové aplikace Office přístupné odkudkoliv z Internetu,“ říká Ladislav Rudišar, který vede oddělení IT na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Více informací o balíčcích služeb Office 365 pro školství, které budou v létě 2012 dostupné, je možné nalézt na webu http://www.microsoft.com/cze/office2010/sluzby/pro-skoly.aspx.

Další článek: Kulturní last minute Navečer.cz nabízí nevyprodaná představení

Témata článku: Zaměstnanci, Profesionální nasazení, Týmová komunikace, Office 2010, Lync, Mobilní telefony hradec králové, Office 2007, Univerzita, Office 2013, Studenti, Office

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší