Microsoft posiluje svou pozici na trhu OLAP technologií

Společnost Microsoft potvrzuje pozici předního hráče na trhu technologií OLAP (Online Analytical Processing). Ze studie vyplývá, že trh s OLAP technologiemi rostl v roce 2006 tempem 16,4%, a tržní podíl vedoucího poskytovatele, společnosti Microsoft, vzrostl na 31,6%. A to i na úkor konkurentů v oblasti Business Intelligence.
Microsoft posiluje svou pozici na trhu OLAP technologií

Kdy se technologie OLAP využívá? Prakticky vždy, kdy spotřebitel informace potřebuje pohlížet na informaci z několika různých pohledů (dimenzí). V manažerské praxi je běžné, že stejné výsledky se posuzují jednou přes složení zákazníků, jindy z pohledu skladby produktů, geografického rozdělení trhů, nebo podle časového průběhu.

OLAP je technologie umožňující definovat struktury dat v databázích či datových skladech a analyzovat velké množství dat. Jde vlastně o zavedení multidimenzionálních struktur do relačních databází, což znamená, že narozdíl od relačních databází se převážně využívá nenormalizovaných tabulek rozdělených do dvou skupin: tabulky faktů a tabulky dimenzí.

K hlavním výhodám využití technologie OLAP patří:

  • Rychlý a komplexní přístup k velkému objemu dat 
  • Možnost komplexních analýz
  • Silné schopnosti pro modelování a prognózy

Více informací a plné znění studie naleznete na stránkách: http://www.olapreport.com/market.htm.

Témata článku: Microsoft, Rozdělená stránka, Dimenze, Stejné množství, Velký objem, Struktura

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje