Microsoft podporuje otevřené formáty dokumentů Office

Společnost Microsoft zahájila kroky, díky kterým se stanou formáty dokumentů nové verze kancelářského balíku Office mezinárodními standardy. Budou moci vzniknout nové nástroje a aplikace pro práci s dokumenty Microsoft Office a miliardy dokumentů uložených v těchto formátech bude možné lépe a efektivněji využít. Dokumenty uživatelů Microsoft Office tak bude možné používat i v aplikacích, které je dnes nepodporují.
Microsoft podporuje otevřené formáty dokumentů Office

Dokumenty nové verze Microsoft Office jsou založeny na standardu XML (eXtensible Markup Language). Tento standard umožňuje definovat strukturu dokumentu a umožnit tak inteligentní zpracování jednotlivých jeho částí v jiných aplikací nebo výměnu dat mezi aplikacemi. Současné verze dokumentů se zaměřují především na popis vzhledu a už méně podporují jejich další zpracování v informačních systémech. Nové verze dokumentů Microsoft Office tak umožní jejich mnohem efektivnější využití především v informačních systémech a podnikových aplikacích.

Standardizace dokumentů nové verze Microsoft Office umožní pracovat s novými formáty všem vývojářům. Využití těchto standardů totiž bude bezplatné. Bude tak možné rozšířit další aplikace o podporu dokumentů Office a jejich uživatelům tak těžit z výhod dokumentů Office.  Microsoft v budoucnu také vytvoří nástroje pro převod starších verzí dokumentů Office do nového formátu (od formátu Microsoft Office 2000).

Společnost Microsoft s firmami Apple, Barclays Capital, BP, the British Library, Essilor, Intel Corporation, NextPage Inc, Statoil ASA a Toshiba jako spolusponzory požádala o spolupráci na standardu mezinárodní organizaci Ecma. Členové organizace Ecma se mohou podílet na technickém vývoji standardu. Dalším krokem pak bude žádost o schválení standardu ISO u organizace International Organization for Standardization.

Další informace a technické specifikace týkající se formátu dokumentů Microsoft Office 12 je možné najít na adrese www.microsoft.com/office/xml.

Organizace Ecma International

Organizace Ecma International (Ecma) vyvíjí od roku 1961 standardy pro informační a komunikační technologie (ICT) a spotřební elektroniku (CE). Hlavní cíle Ecma jsou:

  • Vyvíjet, ve spolupráci s národními, evropskými nebo mezinárodními organizacemi Standardy a Technické zprávy a pomáhat a standardizovat jejich používání
  • Prosazovat správné používání Standardů
  • Bezplatně publikovat Standardy a Technické zprávy v elektronické i tištěné podobě

Za více než čtyřicet let Ecma publikovala více než 365 standardů Ecma a více než 90 Technických zpráv. Více než dvě třetiny byly přijaty jako mezinárodní Standardy nebo Technické zprávy. Všechny publikace jsou zdarma ke stažení na www.ecma-international.org.

Váš názor Další článek: Betaverze MS Windows OneCare zdarma ke stažení

Témata článku: Microsoft, Barclays, Standard

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší