Microsoft Office 2003 budeme častěji nacházet již předinstalovaný na nových počítačích

Praha, 31. ledna 2006: Společnost Microsoft zjednodušuje prodej kancelářské sady Microsoft Office pro výrobce počítačů.
Microsoft Office 2003 budeme častěji nacházet již předinstalovaný na nových počítačích

Velcí výrobci dosahující velkých objemů prodeje Microsoft Office mají přímé smlouvy se společností Microsoft, a proto nakupují softwarové licence za nižší ceny (tzv. OEM licence). Doposud však platilo, že software s OEM licencí museli nainstalovat na disky vyráběných počítačů. Nyní místo předinstalace sady Microsoft Office na nové počítače mohou velcí lokální i globální výrobci počítačů sadu pouze přikládat, a to na speciálně upraveném instalačním CD. Vlastní instalaci programu Office provede prodejce, takže zákazník opět získá počítač s předinstalovaným Microsoft Office, tentokrát ovšem za nižší cenu. Microsoft Office z tohoto CD je možné nainstalovat jen na počítačích daného výrobce.

„Nastupujícím uživatelským trendem je  pořizování kompletně vybaveného notebooku s operačním systémem, ale i s aplikacemi pro produktivitu. Jsme svědky toho, že dnes jsou někteří lidé překvapeni, pokud na novém počítači nenajdou oblíbený Word či Excel. Výrazně vyšší flexibilita prodeje levnějších OEM licencí ještě dále podpoří růst prodeje Microsoft Office s novými počítači.“ říká Petr Bobek, produktový a marketingový manažer skupiny Information Worker společnosti Microsoft.

Až dosud museli výrobci počítačů instalovat kancelářskou sadu Microsoft Office již při výrobě a svým distributorům a prodejcům pak nabízeli více ceníkových položek – počítače s nebo bez Microsoft Office. Prodejce se musel již dopředu rozhodnout, jestli bude objednávat počítač s Microsoft Office. Pokud chtěl doinstalovat kancelářskou sadu později, musel použít licenci sady Microsoft Office s vyšší cenou. Celkové náklady na logistiku a koncový produkt tak byly vyšší.

Nově budou výrobci a jejich distributoři prodávat nové počítače či notebooky a instalační média Office 2003 s OEM licencí odděleně. Prodejci si tak mohou objednat Office 2003 později a nainstalovat sami. Ty však bude možné instalovat pouze na počítače od tohoto výrobce. Během instalace se kontroluje BIOS počítače a instalační program odmítne pokračovat, pokud je instalace prováděna na počítači jiného výrobce, než pro kterého je v souladu s OEM licencí určena. Je nutné pouze dodržet podmínku OEM licence, aby instalace proběhla před samotným prodejem nového počítače nebo notebooku zákazníkovi.

OEM licence

OEM licence je licence, která umožňuje uživateli používat software pouze na počítači, na který byl tento software nainstalován. Se zánikem počítače zaniká i možnost licenci přenést na jiný počítač, tj. software používat na jiném počítači.

Microsoft prodává pod OEM licencí sady Office 2003 Basic, Office 2003 Small Business a Office 2003 Professional. Funkčnost jednotlivých sad je nezávislá na licenci, licence upravuje pouze možnost využití.

Témata článku: Microsoft, Výrobce, Microsoft Office 2010, Office 2013, Office 2010, Počítač, Microsoft Office 2013, Office, Microsoft Office 365, Nová sada, Instalační CD, Office 2007, Worker

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje