Microsoft nabízí Silverlight 1.0 včetně podpory Linuxu

Microsoft nabízí Silverlight 1.0 včetně podpory Linuxu

Praha – 12. září, 2007. Microsoft zveřejnil multimediální rozšíření Silverlight 1.0, které podporuje internetové prohlížeče různých výrobců na různých platformách. Microsoft zároveň oznámil spolupráci se společností Novell na zpřístupnění tohoto produktu uživatelům operačních systémů založených na Linuxu. Tato technologie podporující linuxové systémy je založena na projektu mono-project.com a ponese název Moonlight.

Technologie Silverlight výrazně snižuje náklady na vývoj a nasazení pokročilých webových služeb včetně internetového streamování přehrávání hudby a videa s využitím technologií Windows Media. Nově uvedený program Silverlight Partner Initiative zároveň přispěje k dalšímu rozšíření dostupnosti nové úrovně uživatelského pohodlí a zábavy na co největší počet webových stránek, a to prostřednictvím intenzivní spolupráce mezi poskytovateli internetových služeb, sítěmi pro šíření obsahu, vývojáři nástrojů pro práci s multimédii a kreativními agenturami.

Zájemci se mohou s přínosy Silverlightu seznámit už dnes, a to například na webových stránkách věnovaných videohře Halo 3 pro Xbox 360 nebo na serveru tafiti.com, který nabízí netradiční přístup k vyhledávání informací na internetu.

„Uživatelé internetu dnes mají vysoké nároky a touží po stále nových způsobech zábavy,“ říká Petr Karásek, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft. „Technologie Silverlight 1.0 dává vývojářům do ruky nástroj, díky němuž mohou stále vyšší očekávání uživatelů naplnit a dále překonat. Silverlight je nástroj, který usnadní a ještě urychlí přechod na obsahově mnohem bohatší Web 2.0, dostupný nejen z osobních počítačů, ale také z mobilních telefonů a dalších zařízení.“

Microsoft si klade za cíl umožnit svým zákazníkům, aby jejich řešení založená na platformě Silverlight oslovila co nejširší okruh zájemců. Tento zájem vyjadřuje právě spolupráce se společností Novell, jejímž cílem je zpřístupnění plug-inu Silverlight na platformě GNU/Linux. Obě společnosti tak reagují na přímé přání svých zákazníků, a jsou přesvědčeny, že tento krok bude mít pozitivní vliv na celý informační průmysl.

„Silverlight je oblíbený nový způsob vývoje webových služeb nezávislých na konkrétním prohlížeči nebo operačním systému,“ říká Miguel de Icaza, viceprezident společnosti Novell pro vývojářské platformy a vedoucí projektu Mono. „Pro Novell je potěšením pracovat s Microsoftem na rozšíření Silverlightu za hranice Windows a MacOS na Linux, takže i uživatelé Linuxu získají nové možnosti multimediální a interaktivní zábavy na webu.“

Microsoft při vývoji platformy Silverlight vychází z dlouhé a úspěšné tradice tvorby nástrojů pro softwarové vývojáře a vylepšování způsobů, jakým uživatelé pracují s osobními počítači i internetem. Úzké propojení mezi vývojovými nástroji Microsoft Visual Studio a Microsoft Expression Studio umožňuje vývojářům a tvůrcům webových stránek jednoduše sdílet projekty, grafické návrhy a části programů, a vytvářet tak ohromující aplikace rychleji a s nižšími náklady.

Microsoft v souvislosti s uvolněním Silverlight verze 1.0 nabízí také nástroj Expression Encoder 1.0 pro snadný převod multimediálních souborů do prostředí Silverlight. Tento produkt, dříve známý pod označením Expression Media Encoder, umožňuje efektivní převod široké palety hudebních a video souborů do webového prostředí. Současně podporuje i internetový přenos živých koncertů a dalších událostí s využitím moderních funkcí, jako je přepínání mezi více zdroji (multisource switching) a přímé publikování obsahu včetně podpory služeb Windows Live.

Microsoft Silverlight a další podrobné informace mohou všichni zájemci získat z webových stránek. Uživatelé, kteří poprvé navštíví stránky využívající technologii Silverlight, získají toto rozšíření pro svůj webový prohlížeč z dané stránky stažením instalačního souboru o velikosti necelých 1,5 MB.

Témata článku: Microsoft, Microsoft Silverlight, Silverlight, Xbox Live, Nový způsob, Úzké video, Webová stránka, Zábava, Internetový prohlížeč, Živé video, Vývojová divize