Microsoft chce zdvojnásobit růst před rokem 2010

Největší meziroční dynamiku růstu - 45 % zaznamenala divize podnikových informačních systémů, dodávaných nově pod značkou Microsoft Dynamics.
Microsoft chce zdvojnásobit růst před rokem 2010

Microsoft Česko a Slovensko zaznamenal v kalendářním roce 2005 významný meziroční nárůst tržeb ve výši 13 %. Tempo růstu se postupně zvýšovalo v průběhu roku - ve čtvrtém čtvrtletí dosáhlo 23 % meziročně.

Nejvíce rostoucí oblastí podnikání společnosti Microsoft byla podniková řešení rodiny Microsoft Dynamics (Microsoft Axapta, Microsoft Navision a Microsoft CRM). Tato divize zaznamenala v roce 2005 meziroční nárůst ve výši 23 %. V druhé polovině roku 2005 meziroční růst divize dále zesílil a dosáhl 45 %. Předpoklad pro další období je udržet současné tempo růstu.

„Produkty Microsoft Dynamics se výrazně prosazují proti dosavadním světovým standardům, a to i v oblastech jako je veřejná správa a zdravotnictví, například ve Vězeňské službě České republiky. V roce 2005 získala divize 133 nových zákazníků, mezi nimi i společnosti DATART International, MEDIATEL, Penta Investments, SIAD Czech a SONY BMG MUSIC ENTERTAINMENT, nebo organizaci Člověk v tísni, uvedl Jiří Devát, generální ředitel Microsoft Česko a Slovensko. „Aplikační platforma společnosti Microsoft tak prokázala svůj náskok v prakticky všech odvětvích ekonomiky.“

Významně rostoucím byl v loňském roce také prodej serverových řešení. Došlo zde k meziročnímu nárůstu obratu o 18 %. Růst byl tažen zejména aplikační platformou, která byla v listopadu obohacena o nový SQL Server 2005 a Visual Studio 2005. Tyto nové produkty pomohou ještě více proniknout do oblasti „mission critical“ aplikací v prostředí velkých podniků. Dobře si vedla i oblast serverového operačního systému Windows. Dvouciferný růst obratu potvrzuje úspěšné tažení proti konkurenci. Windows Server je dnes nainstalován přibližně na 65 % všech serverů v České republice a Slovensku a je instalován na třech ze čtyř nově pořízených serverů.

Počátkem listopadu 2005 byl na český a slovenský trh uveden operační systém Windows XP Media Center Edion 2005. Za poslední dva měsíce loňského roku se prodalo bezmála deset tisíc počítačů a mediálních center vybavených tímto operačním systémem. Microsoft spolu s tímto operačním systémem představil českým a slovenkým uživatelům svou vizi digitální domácnosti.

V roce 2005 došlo rovněž k výrazné obměně vrcholového managementu firmy. Hlavním motivem byla potřeba čelit novým výzvám na měnícím se trhu. Microsoft získal nové talenty do vedení financí (Dave Clark, finanční ředitel), do sektoru veřejné správy (Markéta Bauerová, obchodní ředitelka pro sektor veřejné správy), do sektoru velkých zákazníků (Vítězslav Bogač, obchodní ředitel pro velké zákazníky v České republice) a také do vývoje (Martin Kaftan, ředitel vývojářské divize).

V následujících třech letech plánuje Microsoft meziroční růst v rozmezí 17-25 % ročně.

„Více jak dvě pětiny růstu vidíme v proaktivním rozšiřování tržních příležitostí a uvádění nových produktů na trh jako jsou Windows Media Center, Xbox 360, Windows Vista, Office 12, apod.,“ uvedl Jiří Devát. „Přibližně třetinu růstu bude generovat získávání tržních podílů na úkor konkurence - jde zejména o oblasti jako jsou serverová řešení a podnikové ERP aplikace,“ dodal Jiří Devát.

V roce 2006 Microsoft plánuje na český a slovenský trh uvést nové Windows Vista, Microsoft Office a herní konzoli Xbox 360.

Témata článku: Microsoft, Windows, Dave, Talent, Tempo, Windows Media Center, Nový Xbox, Růst, Nový rok, Velký růst, Nová oblast

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí