Microsoft a Národní bezpečnostní úřad podepsaly smlouvu o spolupráci

Microsoft a Národní bezpečnostní úřad podepsaly smlouvu o spolupráci

Společnost Microsoft a Národní bezpečnostní úřad České republiky v pátek 23. listopadu podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti bezpečnosti informací. Tato smlouva umožní Národnímu bezpečnostnímu úřadu využít výhod projektu Microsoft Security Cooperation Program. Tento celosvětový projekt dává vládám jednotlivých zemí možnost zapojení do společných bezpečnostních aktivit v oblasti reakce na počítačové incidenty, zmírnění dopadů počítačových útoků a ochrany obyvatelstva proti kybernetickým hrozbám.

Program díky možnosti sdílení informací o hrozbách a preventivních opatřeních snižuje samotné riziko útoků a poskytuje rámec pro výměnu informací a spolupráci s vládními organizacemi zodpovědnými za IT infrastrukturu, vynucování práva, veřejnou bezpečnost a vzdělávání v jiných zemích.

Smlouva byla podepsána mezi Dušanem Navrátilem, ředitelem Národního bezpečnostního úřadu a Romanem Cabálkem, generálním ředitelem společnosti Microsoft v České republice a je obnovením strategické smlouvy, která byla podepsána mezi Microsoftem a Ministerstvem vnitra ČR v květnu 2008 u příležitosti návštěvy Steva Ballmera v Česku.

„Přistoupení České republiky k programu spolupráce v oblasti bezpečnosti informací společnosti Microsoft představuje významný krok k dalšímu rozvoji v oblasti kybernetické bezpečnosti, která se z důvodu vzrůstajících bezpečnostních hrozeb čím dál více dostává do popředí zájmu státních i mezinárodních organizací po celém světě. Národní bezpečnostní úřad, jako gestor problematiky kybernetické bezpečnosti, vítá možnost spolupráce, kterou Smlouva definuje, především pro potřeby Národního centra kybernetické bezpečnosti a pracoviště Vládního CERT, které NBÚ provozuje,“ řekl k podepsání smlouvy o spolupráci v oblasti bezpečnosti informací Dušan Navrátil.

„Do globální iniciativy Microsoft Security Cooperation Program, která díky sdílení informací umožňuje vládám a vládním organizacím efektivněji a ekonomičtěji reagovat na bezpečnostní hrozby, je v současné době zapojeno celkem 44 zemí. Jsme velice rádi, že se výhod tohoto programu rozhodla nadále využívat i Česká republika,“ dodal Roman Cabálek.

Témata článku: Cert, Microsoft Security, Kybernetický útok, Počítačová oblast, Možnost reakcí, Kybernetická bezpečnost, Úřad

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí