Masarykův onkologický ústav zavádí technologii RFID od IBM za účelem zvýšení bezpečnosti pacientů

Brno, 12. 3. 2007 – Masarykův onkologický ústav nasazuje v rámci projektu Národního programu výzkumu II za podpory MŠMT ČR technologii RFID (radiofrekvenční identifikace) do procesu přípravy a aplikace léčiv. Cílem projektu je zlepšení kontroly, zvýšení bezpečnosti pacientů a zlepšení provozní efektivity ústavu.
Masarykův onkologický ústav zavádí technologii RFID od IBM za účelem zvýšení bezpečnosti pacientů

„Technologie RFID dodávaná firmou IBM nám umožní kromě sledování léků, především cytostatik, také lépe identifikovat připravené terapie a jejich podání pacientům,“ uvedl prof. MUDr. Rostislav Vyzula, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. „Pokračujeme tak v cestě za absolutní minimalizací možnosti záměny přípravku a tedy poškození pacienta. Díky přesnějším informacím o cytostatických preparátech budeme navíc moci efektivněji využívat suroviny pro přípravu terapií.“

Prof. MUDr. Rostislav Vyzula dále dodal, že nová technologie bude nasazena i v kontrolovaném pásmu prostředí přípravny cytostatik, kde jsou infúze cytostatik připravovány ve zvláštním režimu z hlediska hygienických a bezpečnostních předpisů.

Jednou z důležitých součástí projektu byla analýza a modelování procesů v přípravě cytostatik, kterou zpracovali odborníci z divize Global Technology Services společnosti IBM. V průběhu implementace nových procesů byl kladen důraz na efektivitu práce personálu. Díky strukturovanému přístupu se tento cíl podařilo naplnit a připravit tak model zavádění technologie RFID v MOU. Systém je rovněž úzce propojen s několika již zavedenými IT systémy v ústavu – zejména s lékárenským systémem firmy Stapro a nemocničním informačním systémem. Technologické zázemí systému je budováno s předpokladem následného rozšíření na další oblasti, jako jsou visačky pacientů, identifikace personálu či inventarizace majetku. Masarykův onkologický ústav též zvažuje další možnosti rozšíření technologie RFID na další procesy a oddělení ústavu za účelem výrazného zlepšení kvality péče o pacienty.

Radiofrekvenční identifikace RFID se již osvědčila při snižování nákladů v obchodních řetězcích a průmyslových odvětvích díky své schopnosti sledovat efektivně pohyb zboží, zásob a majetku. Masarykův onkologický ústav je pilotním pracovištěm, které se snaží prokázat,  že technologii RFID je možné úspěšně použít i ve zdravotnictví ke zlepšení péče o pacienty, zejména díky možnostem identifikace pacientů, minimalizace chyb, správné medikaci a sledování léků a zdravotnického materiálu.

Projekt je další ukázkou toho, jak IBM podporuje adaptaci vyspělých technologií, jež propojují organizace a lidi za účelem ekonomického růstu, zlepšení zdravotní péče a vzdělání či zvýšení bezpečnosti a ochrany.

Váš názor Další článek: Intel uvedl úsporné čtyřjádrové Xeony se spotřebou 50 W

Témata článku: IBM, RFID, Ekonomické hledisko, Připravená technologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší