Masarykova univerzita provedla hromadný upgrade na Windows XP SP3

Masarykova univerzita provedla hromadný upgrade na Windows XP SP3

Masarykova univerzita v Brně uskutečnila unikátní Projekt 1000, jehož cílem bylo během jediného pracovního dne provést instalaci systému Windows XP SP3 na tisíc počítačových stanic. Univerzita, jež doposud využívala operační systém Windows XP SP2, se tak nyní rozhodla přejít na poslední verzi systému Windows XP, již otestovanou v produkčním prostředí. Celý proces migrace proběhl v režii malé skupiny administrátorů a hotov byl během pouhých 12 hodin. Jinými slovy řečeno, každých 43 vteřin byla spuštěna další instalace systému.

Samotná instalace operačního systému proběhla bez potřeby jakéhokoliv zásahu správce a konfigurována byla na základě vzdáleného přístupu. Instalace byla nastartována po síti, s využitím protokolu PXE. Po základní instalaci nového operačního systému došlo k přidání počítače do domény Windows a prostřednictvím Zásad skupin (Group Policy) Windows Serveru byl na každou pracovní stanici jednoduchým způsobem nainstalován potřebný software. Díky serverové technologii Distributed File System, byly veškeré soubory potřebné pro instalaci replikovány z jednoho místa do několika lokalit Masarykovy univerzity. Oproti klasické instalaci tak díky využití moderních technologií od Microsoftu bylo možné zvládnout instalaci i na takto velký počet počítačů velmi rychle a efektivně.

„Do budoucna plánujeme počet připojených uživatelských stanic z jednotlivých fakult ještě rozšiřovat, finálně by pak mělo být do infrastruktury zapojeno až 2000 počítačů. Tato rozsáhlá a ojedinělá migrace tak kromě přechodu na nejnovější verzi operačního systému Windows XP prověřila robustnost celého řešení a současně prokázala, že řešení bude vyhovovat i pro plánovaný dvoj až trojnásobně vyšší počet připojených uživatelských stanic,“ říká Lukáš Rychnovský, vedoucí univerzitních počítačových studoven Masarykovy univerzity.

Použité technologie

Pro zajištění hladkého průběhu instalace systému Windows XP SP3 na 1000 počítačových jednotek byly použity tyto produkty a technologie:

  • Microsoft Windows XP Service Pack 3
  • Microsoft Network Load Balancing
  • Microsoft Distributed File System
  • Microsoft Windows Installer
  • Projekt Unattended (skripty pro bezobslužnou instalaci Microsoft Windows)
  • PXE
Diskuze (40) Další článek: Dell chystá prodej nebo uzavření mnoha svých továren

Témata článku: Instalace, Migrace, Jediný cíl, 1000, Univerzita, Vzdálená instalace

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší