Mapy.cz mají nové letecké snímky České republiky

15. června 2007
Cowon iAudio 7: 60 hodin v jednom kuse
Mapy.cz mají nové letecké snímky České republiky

Slibovaná aktualizace tzv. ortofotomap je hotova. Seznam nasazuje na populární mapové službě poslední letecké snímky dokončené společností Geodis Brno, s.r.o..

Aktualizaci leteckých map plánoval Seznam od začátku spuštění mapové služby v roce 2006. tehdy nasazoval snímky pořízené zhruba dva roky zpět, které byly v té době na trhu nejaktuálnější. Když společnost Geodis Brno, s.r.o. dokončila další letecké snímkování z období 2004-2006, poskytla ho ve vhodné úpravě Seznamu. Mapy.cz tak získávají nejen aktualizované podklady, ale i kvalitativně lepší snímky.

Na celou plochu České republiky bylo třeba udělat skoro 27 tisíc leteckých snímků z výšky asi 3,5 kilometru. Pomocí analogové letecké kamery vznikly snímky v měřítku 1:15 000, přičemž jedna fotka pokryla území velké 11,9 kilometru.

„Nové snímky jsou ostřejší, než ty původní, takže vidíte více detailů,“  vysvětluje Tomáš Forche, produktový manažer služby Mapy.cz na Seznamu. Pro tvorbu ortofotomapy se využije jen asi 40% snímku ve směru letu a 70% snímku kolmo k směru letu. Využitá plocha z jednoho snímku je zhruba 3,3 km čtverečních.

Mapy.cz se během prvních měsíců provozu  staly velice populární službou Seznamu. Nabízejí tři druhy map – základní, leteckou a hybridní mapu. Nedávno Seznam přidal i mapu historickou, pořízenou při vojenském mapování v polovině 19. století. 

K novým leteckým snímkům přibyla i aktualizace základního mapového podkladu. Ten je rozšířen na plochu celé Evropy s přiblížením na úrovni detailu odpovídajícího běžnému autoatlasu (měřítko 1: 750 000).

Témata článku: Letecký snímek, Snímek, Letecká mapa, Přiblížení, Analog

Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky