Malware v červenci: Win32/Bundpil upevňuje pozici

Malware v červenci: Win32/Bundpil upevňuje pozici

Celosvětové scéně malwaru i v červenci vládly škodlivé kódy, které se šíří přes odnímatelná média. Jak ukazují žebříčky statistik počítačových hrozeb ESET Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů z celého světa, i nadále je nutné obávat se nákazy z přenosných flash klíčenek, externích disků, CD a DVD. Globálně nejrozšířenější hrozbou je už potřetí v řadě červ Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,78 %.

Klepněte pro větší obrázek
Celosvětové hrozby podle statistik ESET Live Grid (červenec 2013)

Následují HTML/ScrInject s podílem 2,30 % a ještě nedávná hrozba číslo jedna INF/Autorun s mírou infekce 2,23 %. V českém kyberprostoru se na první místo po měsíční odmlce vrátil škodlivý kód HTML/Fraud s vysokým podílem 8,15 %, který láká uživatele na výhry v imaginárních soutěžích o produkty Apple. Stejně jako zbytek světa, i uživatelé v České republice se často setkávají s HTML/Iframe (4,97 %), hrozbou, která přesměrovává na stránky se škodlivým softwarem.

Klepněte pro větší obrázek
Hrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (červenec 2013)

Hrozba Win32/Bundpil se do světové TOP 10 dostala teprve v dubnu. V květnu se jí už dokonce podařilo obsadit první místo, a to s poměrně výrazným náskokem. Jedná se o červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další soubory. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

HTML/Fraud, který řádí v České republice, je hrozba lákající na výhry v imaginárních soutěžích, většinou o produkty Apple. Uživatel, který poskytne své osobní údaje pro další využití nebo prodej, pak může očekávat pravidelný přísun prémiových SMS zpráv na svůj mobilní telefon.

Arduino s kapalným dusíkem přetaktované na rekordních 65,3 MHz

Témata článku: Bezpečnost, Malware, Infekce, HTML, První spuštění, Vysoký podíl

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší