Majitelé internetových prezentací letos zaplatí za pronájem webového prostoru více než 500 milionů korun

Domácí trh webhostingových pronájmů v loňském roce stoupl o 18 procent na hodnotu necelých 450 milionů korun. Růst trhu se však i nadále zpomaluje, letošní přírůstek lze očekávat okolo 13 procent. Celkové výnosy z pronájmů webového prostoru by tak měly v letošním roce překonat půlmiliardovou hranici.
Majitelé internetových prezentací letos zaplatí za pronájem webového prostoru více než 500 milionů korun

Z pronajímatelů webového prostoru jsou tradičně nejúspěšnější společnosti Active 24 a P.E.S. consulting. Vedoucí duo má před ostatními konkurenty suverénní náskok, každá z obou firem hostuje více než 35 tisíc webových prezentací. V pořadí podle počtu pronajatých virtuálních serverů následují firmy Zoner software, Ignum a Nethost. Pořadí zůstává již delší dobu beze změn a celý český trh webhostingem lze považovat za konsolidovaný.

Je pravděpodobné, že i v České republice dojde ke stejnému vývoji jako na vyspělejších západních trzích. Jedním z nejvýznamnějších trendů je poskytování softwaru jako služby, která je dostupná prostřednictvím internetu (model SaaS). Nastupuje také tzv. funkční hosting, kdy pronajímatel poskytuje specializovanou službu pro konkrétní cílovou skupinu zákazníků. Typickým představitelem takové služby je pronájem webového prostoru pro fotografie a videoklipy s možností jejich sdílení s ostatními uživateli internetu. Domácí webhostingový trh může být v budoucnu rovněž ovlivněn vstupem společností Microsoft a Google mezi pronajímatele webového prostoru.

Pořadí webhoster počet virtuálních serverů

  1. ACTIVE 24 39 000
  2. P.E.S. CONSULTING 35 800
  3. ZONER SOFTWARE 19 800
  4. IGNUM 14 200
  5. NETHOST 11 000
  6. PIPNI 8 500
  7. TELEFÓNICA O2 8 200
  8. WEB4U 6 800
  9. ČESKÝ HOSTING 6 100
  10. SUPER HOSTING 5 400

Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky (http://www.hormart.cz/metodika.asp), symbol * značí odhad.

Témata článku: Software, Pes

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje