Lunascape 6.1: Firefox, Chrome a Explorer v jednom

Nevíte zda používat Chrome, Firefox, nebo Internet Explorer? Zkuste všechny najednou v podobě jednoho prohlížeče – Lunascape. Video s představením!

Internetových prohlížečů je k dispozici celá řada, ale možná vám žádný zcela nevyhovuje. Třeba proto, že každý vykreslí některé webové stránky trochu jinak. Řešením může být volba exotičtějšího prohlížeče, jakým je Lunascape. Ten nabízí obrovské množství nastavení a především rovnou tři vykreslovací jádra.

Lunascape pochází z Japonska a jeho vývoj započal v roce 2001. Protože se tento studentský projekt stal docela populární, založil v roce 2004 Hidekazu Kondo, jeden z tvůrců prohlížeče, společnost Lunascape Corporation a začal se vývoji prohlížeče věnovat naplno. Lunascape se stal dokonce výzkumným softwarovým projektem s grantem od japonské vlády. Tak alespoň praví Wikipedia.

Každý web třikrát jinak

V ideálním světě by všechny weby byly dokonale vyladěné a ve všech prohlížečích by vypadaly a fungovaly naprosto stejně. Jenomže žijeme v realitě, kde něco takového nefunguje. To pak můžete ocenit prohlížeč, který má rovnou tři vykreslovací jádra z ostatních prohlížečů, konkrétně Trident z Internet Exploreru, Gecko z Firefoxu a WebKit používaný například Safari nebo Chromem. Takovou kombinaci nabízí právě japonský Lunascape.

OrionStyl.jpg
Lunascape v aktuálně poslední verzi 6.1.1

Právě menší rozšíření a asijský původ mají za následek nevýhodu pro našince – Lunascape není dostupný v češtině. Pokud vám ale angličtina (nebo japonština) nevadí, můžete si stáhnout instalační balíček čítající pár megabajtů. Podmínkou instalace je pochopitelně operační systém Windows, jehož součástí je jeden z vykreslovacích enginů – Trident. Základ instalace nijak nepřekvapí, k dispozici je i import záložek ze stávajícího prohlížeče. Pokud máte nainstalovaný Firefox a v něm doplňky, můžete je přenést i do Lunascape.

Video – uživatelské prostředí a základní funkce prohlížeče:

 

Na první pohled je Lunascape prohlížeč jako každý jiný – má adresná řádek, vyhledávací pole, skrývající se menu, pár tlačítek v lištách a záložkové řazení otevřených stránek. V levé části se pak může zobrazit panel se záložkami, historií atp. Nejvíc se tedy podobá Firefoxu.

Po instalaci tři dny nastavování

Pokud se vám nelíbí Chrome kvůli přílišné jednoduchosti, s Lunascape se vyřádíte. Už se samotnými třemi jádry je legrace – každé stránce můžete pevně stanovit, s jakým enginem se má vykreslovat, pro každé se také zvlášť definuje zabezpečení, fonty, načítání kontentu… A pak je tu samozřejmě nabídka všeobecného nastavení prohlížeče.

Tak jenom možnosti nastavení chování záložek dávají možnost docílení chování jako v libovolném jiném prohlížeči. Stránky vyvolané z adresního řádku lze třeba zařadit jako poslední záložku, otevřené z odkazu za aktuální záložku, všechny ostatní třeba před první. Nechybí zde ani gesta myší, a to včetně gest s kolečkem. Správa historie a automatické vymazávání zvolených typů ukládaných dat je samozřejmostí.

Nastaveni1.png Nastaveni2.png Nastaveni3.png Nastaveni4.png
Ukázka možnosti nastavení

Možností nastavení je skutečně moc. Další funkce lze dohledat v menu a také v další nabídce s nastavením, kterou lze zobrazit v bočním panelu. Můžete zde například definovat blokované adresy, sérii stránek, které se mají otevřít při startu, vyhledávací modulu a také zde můžete zapínat či vypínat jednotlivé prvky prohlížeče. V množství nastavení nepřekvapí definování vlastních nástrojových lišt a klávesových zkratek.

FF.png IE.png
U nastavení jednotlivých enginů narazíte na dialogy známé z Firefoxu a Internet Exploreru

Prohlížeč je možné dovybavit také doplňky, ale těch je zatím jen pár desítek, a to navíc jen v japonštině. Pokud se ale rozhodnete používat jako výchozí vykreslovací jádro Gecko, můžete instalovat doplňky pro Firefox, kde je z čeho vybírat. K dispozici je také změna skinu, na výběr jsou jich dvě stovky. V nabídce najdeme také systémový „převlek“, při kterém je použito systémového rámu okna, ovšem grafika lišt je trochu zastaralá.

Cervene.jpg
Pro příklad jeden převlek laděný do červena
Windows.jpg
Nastavení skinu podle systému

Tříjádrová specialitka

Jak obstojí Lunascape v běžné praxi? Osobně nemám u většiny webů problém se zobrazením stránky, proto bych změnu vykreslovacího využíval jen výjimečně. Rychlost načítání stránek je poměrně komfortní, mezi jednotlivými vykreslovacími jádry nejsou kupodivu žádné větší rozdíly.

Bocni.jpg RSS.jpg
Vlevo panel s oblíbenými stránkami, historií a dalším nastavením * Vpravo je integrovaná RSS čtečka

Prohlížeč mile překvapil několika vychytávkami. Například možnosti uspořádání webů ze záložek vedle sebe, nebo třeba do více dlaždic, řazení oušek záložek na více řádků, nebo šikovná integrovaná RSS čtečka. Zklamáním je naopak až trochu chaotické nastavení všeho možného, zastaralý design při použití defaultního systémového okna, zcela obyčejný adresní řádek, absence češtiny a horší dostupnost doplňků.

Lunascape zřejmě zůstane v našich končinách raritním prohlížečem, ovšem některým tvůrcům webů se může zalíbit jako univerzální nástroj pro kontrolu zobrazení webových stránek v různých prohlížečích.

stáhnout program Lunascape 6.5 Beta 2 Licence: freeware, 42 MB
Autor: Lunascape.Inc
Web programu: www.lunascape.tv


Diskuze (28) Další článek: Kdo má více serverů, Google nebo Facebook?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,