Lékaři mohou díky IT méně „papírovat“ a více léčit

Ambiciózní informační systém MD Comfort má pomoci praktickým lékařům zbavit se zbytečné administrativy a starostí spojených s provozem a údržbou výpočetní techniky.
Lékaři mohou díky IT méně „papírovat“ a více léčit

Tisíce praktických a ambulantních lékařů se potýkají s náročnou administrativou, kterou musí vést, aby vůbec mohli svoji praxi provozovat. Místo léčení tráví mnoho času „papírováním“ a údržbou počítačového systému. Další překážkou v práci lékařů je komunikace se zdravotními pojišťovnami, které vyžadují veškeré podklady o provedených úkonech pouze elektronicky. Ambiciózní projekt s názvem MD Comfort má praktickým a ambulantním lékařům pomoci zbavit se jednou provždy administrativní zátěže a usnadnit komunikaci se zdravotními pojišťovnami.

„Lékařský systém MD Comfort představuje kompletní elektronické řešení agendy lékařů – navíc se ani nemusí starat o potřebnou výpočetní techniku. Součástí služby totiž může být dodávka počítače včetně jeho správy a dalších služeb, jako je technická podpora a obnova dat v případě havárie, a to nejpozději do druhého dne,“ řekl Dalibor Podroužek, projektový manažer společnosti S&T CZ, která se na projektu podílí.

Prostřednictvím projektu MD Comfort lékaři uspoří na nákladech a času, který by jinak museli věnovat administrativě. „Ta jim v průměru zabere i více než hodinu denně. Balíček služeb lékařům zároveň zefektivňuje a usnadňuje jejich práci. Mohou se tak namísto ‚papírování‛ plně věnovat léčení,“ dodal Dalibor Podroužek ze společnosti S&T CZ.

Kromě informačního systému MD Comfort mohou lékaři také využít nadstavbu služeb pod názvem MD Pack, která zahrnuje kompletní počítačové vybavení potřebné pro zpracování lékařské agendy. K dispozici jsou služby profesionálního call centra zaměřeného na podporu uživatelů ambulantního systému MD Comfort. Podpora zahrnuje konzultace, okamžitou pomoc a vzdálenou správu pronajatého hardwaru.

„V případě havárie počítače společnost S&T CZ navíc lékařům garantuje zprovoznění funkčního systému nejpozději následující pracovní den od nahlášení problému. S&T CZ však zvládá běžné problémy lékařů odstranit během jedné hodiny od ohlášení závady,“ dodal Dalibor Podroužek.

V případě závažné poruchy lze navíc obnovit provoz systému i na dálku bez nutnosti fyzické návštěvy technika. „Technologie Intel vPro umožňuje případné selhání počítače či softwaru napravit prostřednictvím internetu prakticky okamžitě, a to včetně obnovy chráněných uživatelských dat,“ vysvětlil MUDr. Pavel Kubů ze společnosti Intel, která počítače pro lékaře vybavuje nejmodernějšími čipy s technologií vPro. Ty mimo jiné zajišťují ochranu citlivých dat pacientů a umožňují vzdálenou správu celého systému.

Projekty MD Comfort a MD Pack zaštiťuje společnost MD Access. Systémový integrátor S&T CZ a servisní organizace GCC Services, jeho dceřiná společnost, se v současné době podílejí na realizaci pilotního projektu pro praktické lékaře po celém Česku.

Sám software MD Comfort je vyvinut společností GRADUAL SYSTEMS s ohledem na specifika a požadavky českého zdravotnictví. Jde o moderní systém pro vedení zdravotní dokumentace a vykazování plateb pojišťovnám s jednoduchým a intuitivním ovládáním. Řešení je postaveno na myšlence umístit kritická data lékařů na centrální server, kde jsou oprávněným uživatelům dostupná odkudkoli z internetu. Data na serveru jsou v péči specialistů firmy MD Access, uživatelé se nemusí zabývat jejich zabezpečováním ani zálohováním.

Na projektu MD Pack se rovněž podílí společnost Fujitsu Siemens Computers, a to svými osvědčenými notebooky a zařízeními Tablet PC.

Diskuze (1) Další článek: CES: Přímá konkurence pro iPhone z dílen iRiver

Témata článku: Notebooky, Kompletní systém, Nejmodernější hardware, Comfort

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší