Leadeři polovodičového průmyslu otevírají špičkové středisko pro výzkum a vývoj

Aliance Crolles2 společností STMicroelectronics, Philips a Motorola otevírá společné výzkumné a vývojové středisko poblíž francouzského Grenoblu, určené pro nanoelektroniku budoucí generace a výrobu polovodičů na křemíkových plátcích o průměru 300 mm

PRAHA, 6. března 2003 – Za účasti vedení společností Philips, Motorola a STMicroelectronics otevřel slavnostně francouzský prezident Jacques Chirac ve francouzském Crolles poblíž Grenoblu společné výzkumné a vývojové středisko Crolles2. Budou se zde vyvíjet technologie CMOS o šířce hradla 90 nm, která by se během příštích pěti letech měla snížit až na 32 nm. Zároveň se zde nachází i zkušební výrobní linka pro polovodičové plátky, která se právě uvádí do provozu.

 

Aliance Crolles2 vznikla v dubnu 2002, kdy se společnost Motorola přidala ke stávající alianci mezi firmami Philips a STMicroelectronics. Na procesu vývoje a seřízení se rovněž podílela společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Ltd. (TSMC), největší polovodičová slévárna na světě. V současné době je dokončena hlavní budova a infrastruktura střediska a probíhá instalace zařízení. Do roku 2005 dosáhnou investice všech tří partnerů částky 1,4 miliardy USD.

 

„Tato dosud nevídaná aliance staví na desetileté úspěšné technické spolupráci mezi firmami STMicroelectronics a Philips, kterou ještě navíc obohatil vstup společnosti Motorola. Nyní tedy tři z nejvýznamnějších výrobců polovodičů spolupracují na vývoji špičkových technologických platforem, jež povzbudí růst elektronického průmyslu v nadcházejících letech,“ uvedl Pasquale Pistorio, prezident a generální ředitel společnosti STMicroelectronics. „ST se může pochlubit celou řadou plodných partnerství a nepochybujeme, že aliance Crolles2 bude hrát pro budoucí rozvoj všech tří partnerů klíčovou úlohu. Zároveň se domníváme, že jde o nový podnikatelský model moderního výzkumu a vývoje.“

 

„Crolles2 je skvělým příkladem špičkového evropského střediska výzkumu a vývoje, k čemuž přispěly i znalosti a schopnosti pracovníků tohoto francouzského regionu. Otevření střediska Crolles2 dokládá, že naší alianci záleží na investicích do růstu, že hodlá vycházet vstříc požadavkům zákazníků na dokonalejší řešení systémů na čipech (system-on-chips) a že se angažuje ve vývoji nového standardu předkonkurenční spolupráce v rámci polovodičového průmyslu,“ řekl Gerard Kleisterlee, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Royal Philips Electronics. „Věříme, že špičkové technologické platformy, které dnes naše aliance vyvíjí, posunou dopředu nadcházející konvergenci budoucích technologií pro multimediální a bezdrátové aplikace.“

 

„Velmi nás těší, že při výročí 75 let existence naší firmy můžeme společně s firmami Philips a STMicroelectronics oslavit oficiální otevření střediska Crolles2 ve Francii,“ řekl Christopher B. Galvin, předseda představenstva a vrchní výkonný ředitel společnosti Motorola. „Společně s našimi aliančními partnery již ve středisku pracuje 50 odborníků naší společnosti. Náš příspěvek ve formě klíčových technologií, ve kterých Motorola zaujímá vedoucí postavení, tak uspíší okamžik, kdy se aliance stane celosvětovou hnací silou tohoto odvětví. Aliance Crolles2 skutečně představuje nový podnikatelský model pro polovodičový průmysl, jelikož můžeme volně čerpat z výzkumných a vývojových kapacit všech zúčastněných společností, sdílíme společné náklady a urychlujeme tak vývoj moderních technologií a jejich uvádění na trh.“

 

O alianci Crolles2
Aliance Crolles2 představuje partnerství s dosud nevídanou šíří působnosti v oblasti mikroelektroniky. Zahrnuje společnosti STMicroelectronics, Philips a Motorola, přičemž se opírá o pětiletou smlouvu s platností do prosince 2007. Společné středisko Crolles2 se zaměří na konkrétní technologie, jež jsou v popředí zájmu výzkumu a vývoje polovodičů: základní technologie CMOS, vestavěné paměti (statické, dynamické a magnetické RAM), technologie křemíku na izolátoru, analogové CMOS technologie, moduly moderních metod (advanced process modules), technicky vyspělé měděné spoje na čipu, nízkovýkonové obvody a radiofrekvenční obvody. Technologie CMOS budou vycházet ze šířky hradla 90 nm, později bude aliance vyvíjet technologie pro šířku hradla 65 nm, 45 nm a konečně i 32 nm. Aliance již prokázala dobrou spolupráci tím, že ve velmi krátké době jako první na světě vyvinula návrhovou platformu pro obvody CMOS se šířkou hradla 90 nm a knihovny buněk pro řešení systémů na čipech.

 

O společnosti Motorola
Jako vedoucí světový výrobce řídících procesorů vyrábí divize Semiconductor Products Sector společnosti Motorola řešení typu DigitalDNA system-on-chip, která spojují svět. Naše zaměření na telekomunikace a sítě umožňuje zákazníkům vyvíjet inteligentnější, jednodušší, bezpečnější a synchronizované produkty pro osobní, pracovní, domácí a automobilové účely. V roce 2002 dosáhly tržby společnosti Motorola za prodej polovodičů po celém světě částky 4,8 miliard USD. Pro více informací o divizi SPS společnosti Motorola navštivte http://www.motorola.com/semiconductors/

 

Motorola, Inc. (NYSE: MOT) je předním světovým poskytovatelem integrovaných komunikačních řešení a zabudovaných elektronických řešení. Tržby společnosti v roce 2002 dosáhly 26,7 miliard dolarů. Motorola je průkopníkem v technologiích, které přispívají k lepšímu životu lidí a výrobě inteligentních zařízení. Ctí tradice, které od vzniku společnosti trvají již 75 let. Pro více informací navštivte www.motorola.com nebo www.motorola.cz.

 

O společnosti Philips
Společnost Royal Philips Electronics of the Netherlands je jedním z největších výrobců elektroniky na světě a vůbec největší v Evropě. Její tržby za rok 2002 dosáhly částky 31,8 miliardy EUR. Má celosvětově přední postavení v oblasti výroby barevných televizních přijímačů, osvětlení, elektrických holicích strojků, lékařských diagnostických zobrazovacích přístrojů, přístrojů pro sledování pacientů a čipových produktů do televizorů. 170 000 zaměstnanců ve více než 60 zemích se podílí na výrobě osvětlení, spotřební elektroniky, domácích spotřebičů, polovodičů a lékařských systémů. Akcie společnosti se obchodují na newyorkské burze NYSE (symbol: PHG), v Londýně, Frankfurtu, Amsterodamu a dalších burzách cenných papírů. Více informací naleznete na
www.semiconductors.philips.com.

 

O společnosti STMicroelectronics
STMicroelectronics je třetí největší nezávislý výrobce polovodičů. Vyvíjí a dodává polovodičová řešení do celé škály mikroelektronických aplikací po celém světě. Bezkonkurenční sloučení křemíkových technologií se znalostmi a zkušenostmi zaměstnanců, výrobní síly, portfolia duševního vlastnictví a strategických partnerů staví STMicroelectronics do popředí technologie „systémů na čipu“  a její výrobky hrají klíčovou úlohu v dnešní konvergenci trhů. Akcie společnosti se obchodují na newyorkské a milánské burze cenných papírů a pařížské burze Euronext. V roce 2002 dosáhl čistý obrat společnosti částky 6,32 miliardy USD a hospodářský výsledek částky 429,4 milionu USD. Více informací naleznete na
www.st.com.

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte:

 

Růžena Duspivová                                           Daniela Beranová

Motorola s.r.o.                                                 Herald Communications

A11485@email.mot.com                                  beranova@herald-pr.cz            

Tel: 221 852 101                                              Tel: 224 232 650

Fax: 221 852 195                                              Fax: 224 232 653

Klimentská 46                                                  Politických vězňů 14

110 02 Praha 1                                                110 00 Praha 1

Váš názor Další článek: IBM čelí miliardové žalobě kvůli Linuxu

Témata článku: , , , , , ,