LCS vykazuje Intrastat přímo z informačního systému

Společnost LCS International jako první umožňuje uživatelům informačních systémů LCS odesílání dat Intrastatu přes Portál veřejné správy. Ve spolupráci se svým partnerem, firmou Celní software, zapracovala tuto funkčnost do systému LCS Helios.
LCS vykazuje Intrastat přímo z informačního systému

„Elektronická komunikace informačních systémů LCS se státní správou a tedy usnadnění práce běžným uživatelům se stalo u systémů LCS samozřejmostí,“ říká manažer značky LCS Helios Michal Froněk. „Vykazování Intrastatu se tak zařadilo po bok dalších již zpřístupněných agend, které lze s informačními systémy LCS elektronicky podávat.“

Vykazování Intrastatu, tedy statistiky o obchodu s ostatními členskými zeměmi EU, patří od 1. května 2004 mezi základní povinnosti všech firem obchodujících v prostoru EU. Perioda předávání výkazů je měsíční, podobně jako u přiznání k DPH. Doposud bylo z 80% řešeno pomocí aplikace IDES, dodávané zdarma Celní správou, která trpí vážným nedostatkem - chybějícím elektronickým podpisem. Z tohoto důvodu a pod tlakem producentů IS připravil úřad možnost odesílat data Intrastatu prostřednictvím Portálu veřejné správy (PVS), který již zajišťuje vzájemně šifrovanou komunikaci v kombinaci s elektronickým podpisem.

Možností odesílat data Intrastatu přes internet v současnosti disponuje informační systém pro středně velké a menší společnosti – LCS Helios. Tyto funkce byly zapracovány ve spolupráci s partnerem, firmou Celní software, s. r. o. Posílání výkazů bude umožněno všem uživatelům systému již za leden 2006, čímž LCS Helios získává v této oblasti další prvenství. Podmínkou je registrace firmy nebo zástupce na celním úřadě a použití kvalifikovaného elektronického podpisu.

„Elektronická komunikace informačního systému LCS s PVS umožňuje průkazné potvrzení o odeslání dat a přehledné provádění oprav dat již dříve odeslaných,“ konstatuje Martin Kober, ředitel společnosti Celní software, s.r.o. „Průkaznost těchto úkonů zajišťuje, že v případě sporu s celní správou lze odeslání výkazů jednoduše doložit. Zároveň nedochází ke zdvojování odesílaných dat a následné deformaci globální statistiky zahraničního obchodu,“ dodává M. Kober.

V elektronické komunikaci s PVS má společnost LCS International dlouhodobé zkušenosti. Již na podzim roku 2004 byla historicky první, která tuto funkčnost realizovala a začala nabízet svým zákazníkům. Z počátku bylo možné zasílat roční evidenční listy důchodového pojištění (RELDP), důchodové pojištění a nemocenské pojištění na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Mezi další agendy patří nyní podání přiznání k dani z přidané hodnoty a souhrnné hlášení pro Ministerstvo financí.

Komunikaci s PVS dnes podporují všechny informační systémy LCS International – od ekonomického systému LCS SIS 6.0 pro podnikatele a živnostníky, přes již uváděný LCS Helios pro malé a střední firmy až po robustní systém LCS Noris pro střední a velké společnosti.

Portál veřejné správy je řešení poskytované Ministerstvem informatiky České republiky jako služba pro občany a organizace, která si klade za cíl vybudovat elektronickou veřejnou správu a působit jako společná brána pro elektronický styk se všemi úřady veřejné správy.

O společnosti Celní software, s. r. o.
Společnost v dnešní podobě existuje od roku 1998. Již od roku 1990 však Mgr. Martin Kobler podnikal jako fyzická osoba v oblasti vývoje celních programů (pro celní deklaranty, vývozce a dovozce). Od roku 1992 začal úzce spolupracovat s Hospodářskou komorou ČR, přičemž tato spolupráce trvá dodnes. Od roku 2002, již jako Celní software, s. r. o., začal Martin Kober spolupracovat se společností LCS International na vývoji nové verze softwaru pro platformu Microsoft Windows. Díky této oboustranně přínosné spolupráci dokáže nyní systém LCS Helios poskytovat služby, týkající se celního řízení do bezkonkurenčně nejmenších detailů.

O společnosti LCS
Společnost LCS je nejvýznamnějším českým producentem podnikových aplikací (ERP). Zabývá se vývojem, implementací a podporou specializovaných informačních systémů pro výrobu, služby a obchod. Společnost LCS je producentem podnikových informačních systémů LCS SIS, LCS Helios a LCS Noris, pokrývajících nejširší spektrum potřeb podniků. Všechny produkty jsou doplněné širokým spektrem služeb a partnerských programů. V současnosti společnost zaměstnává téměř 200 pracovníků. Obrat skupiny LCS v roce 2004 činil 233 mil. Kč.

O systému LCS Helios
Moderní informační systém LCS Helios je určený středně velkým a menším firmám. Na trhu působí již 15 let a získal si téměř 3 500 zákazníků. Je vystavěn na bázi vícevrstvé architektury client/server, která zajišťuje maximální bezpečnost dat, stabilitu a rychlost. Vedle Ekonomické agendy zahrnuje i řízení obchodu a služeb, řízení procesů ve výrobních firmách, problematiku Dopravy a spedice, Zemědělství, CRM a řadu dalších specifických oblastí. V anketě ERP Czech 2004 byl informační systém LCS Helios odbornou porotou vyhlášen za absolutního vítěze v kategorii „Podnikový informační systém roku 2004 pro středně velké podniky“. Bližší informace lze nalézt na www.lcs.cz.

Váš názor Další článek: Český Telecom hlásí 300 tisíc zákazníků ADSL

Témata článku: Software, Veřejná doprava, Běžný občan, Veřejná komunikace, Veřejná služba, Helios, Martin, Informační systém, Velká komunikace, Martini, Producent

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší