Laboratoř interoperability na ČVUT slaví první narozeniny

28. září 2010
Superpočítačová honba za výkonem
Laboratoř interoperability na ČVUT slaví první narozeniny

Startují nové projekty – jedním z nich je rozšíření možností známé open source aplikace Spisovka.cz

Za prvních 12 měsíců provozu laboratoře interoperability, kterou Microsoft otevřel ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou na ČVUT, studenti úspěšně realizovali pět projektů. Nyní startují čtyři nové, které jsou zadány firmami nebo organizacemi z praxe a zabývají se problematikou cloud computingu.

Zajímavá bude zejména optimalizace jedné z nejrozšířenějších open source aplikací Spisovka.cz, kterou vyvíjí OSS Aliance ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR. Cílem projektu je zajistit snadné nasazení a provoz služby pro uživatele Microsoft technologií a připravit aplikaci Spisovka.cz pro prostředí Windows Azure, tedy jako cloudovou službu.

Laboratoř interoperability je ale pouze jedním z projektů, který Microsoft v současné době v oblasti open source podporuje. To, že se Microsoft stále více otevírá, dokazují i zajímavé příklady, které uvedl Luarence Moroney, manažer pro webové strategie z centrály společnosti Microsoft: „Microsoft napomohl vzniku otevřeného formátu Odata sloužícího pro přístup k datům v cloud computingu. Zajímavostí je i to, že jen pro platformu Windows dnes existuje 350 tisíc open source aplikací a weboví vývojáři si jich mohou stáhnout desítky přimo ze stránek Microsoftu na http://www.microsoft.com/web/gallery/“.

Vyberte vítěze soutěže o nejlepší open source aplikaci

V těchto dnech probíhá poslední kolo soutěže o nejlepší open source aplikaci. Výsledek kategorie o nejstahovanější projekt je možné ovlivnit do 30. září 2010 na http://www.microsoft.com/cze/opensource/soutez/prehled.mspx.

Témata článku: Source, Cloud Computing, Cílové nasazení, Open

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje