Konference TechEd Europe 2004 přinesla spoustu novinek

8. července 2004
GTS mění Fair Use Policy na ADSL
Komunita vývojářů software se sešla, aby se spolu s předními IT odborníky účastnila seminářů a diskusí.

Společnost Microsoft v Amsterdamu, při příležitosti konání své každoroční konference TechEd Europe, představila řadu nových produktů a iniciativ určených vývojářům software, nadšencům, průmyslovým partnerům a IT profesionálům. Konference trvala od 29. června do 2. července 2004 a podílelo se na ní 146 vystavovatelů, sponzorů a partnerů. Microsoft předpokládá, že akci navštívilo více než 6 500 návštěvníků.

 

Mezi hlavní produktové novinky, které společnost Microsoft na konferenci představila patří:

·         Produktová řada Microsoft Express, nová sada zjednodušených nástrojů pro vývoj software určená nadějným programátorům a nadšencům,

·         Produkt Visual Studio 2005 Beta 1, právě uvolněný pro testování a hodnocení,

·         Microsoft MapPoint, prostorové vyhledávání v reálném čase, které vzniklo na základě řešení společnosti Microsoft a mobilního operátora TeliaSonera.

Konference se věnovala následujícím bodům:

·         Velkému zájmu o platformu Windows Mobile 2003 mezi vývojáři, poskytovateli mobilních služeb a zákazníky,

·         Vývoji řešení postavených na Microsoft Office System ve spolupráci s vybranými partnery, kteří předvedou své aplikace,

·         Širšímu zavádění OEM verze serveru Internet Security and Acceleration Server 2004 jako dedikovaného produktu určeného k zabezpečení sítě,

·         The Codezone Network, veřejným webovým stránkám, které shromažďují zdroje pro vývojáře software v místních jazycích ve stále rostoucím počtu zemí,

·         Středisku zpětné vazby produktů MSDN (MSDN Produkt Feedback Center), vytvářející lepší fórum, které slouží vývojářům k posílání zpětné vazby určené společnosti Microsoft v průběhu vývoje jejích produktů.

“Uvědomujeme si růst komunity vývojářů software, kteří se v Evropě snaží vytvářet řešení na platformě společnosti Microsoft. Společnost Microsoft má zájem tyto aktivity podporovat a reaguje na ně nabídkou dodatečných nástrojů,“ řekl Jonathan Murray, technologický ředitel společnosti Microsoft pro oblast Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA). “Důvodem, proč pořádáme TechEd, je pro nás snaha dát vývojářům a IT profesionálům příležitost k rozšíření jejich vědomostí a možnost spojit se s širší softwarovou společností.”

 

 

Vývojářské nástroje pro neprofesionály a začátečníky

Microsoft představil produkty Visual Studio Express, uživatelsky nenáročné a snadno zvládnutelné nástroje pro vývoj software určený uživatelům, kteří mají vytváření webových stránek jako koníčka, nadšencům a studentům. Microsoft dále představil SQL Server Express Edition, redistribuovatelný databázový nástroj, který nahrazuje Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE). Produktová řada Microsoft Express nabízí neprofesionálním vývojářům software snadný a cenově nenáročný přístup k vývojářské platformě společnosti Microsoft. Dodavatelé obsahu jako jsou Amazon, eBay a PayPal obohacují tuto nástrojovou sadu o soupravy sloužící jako průvodce při práci na projektech, které lze použít společně s produkty Visual Studio Express.

 

Beta verze 1 produktu Visual Studio 2005 přichází společně s novými prostředky určenými k zajištění zpětné vazby o novém produktu

Microsoft oznámil uvedení Beta verze 1 produktu Visual Studio 2005 určené k testování a hodnocení zkušenými vývojáři. Součástí beta verze jsou funkce, které vývojářům usnadňují a urychlují  tvorbou pokročilých webových stránek. Beta verze také obsahuje komponentu produktu Visual Studio Team System - Visual Studio Team Architect Edition, která představuje rozšíření produktové řady Visual Studio ohlášené minulý měsíc na konferenci TechEd v San Diegu. Beta verze bude brzy dostupná ke stažení na adrese: http://msdn.microsoft.com/vs2005/.

 

Společnosti Microsoft a TeliaSonera přichází s prostorovou vyhledávací službou v reálném čase, která bude spolupracovat s produktem MapPoint Location Server

Microsoft a TeliaSonera, přední mobilní operátor v severských státech, oznámili spolupráci na přípravě prostorové vyhledávací služby v reálném čase. Tato služba zlepší způsob, jakým podniky vyhledávají, sledují a řídí své mobilní prostředky a mobilní zaměstnance. Tyto služby, které jsou vytvářeny na bázi produktu Microsoft MapPoint Location Server, umožňují vývojářům, nezávislým prodejcům software (ISV) a systémovým integrátorům vytvářet a rozvíjet obchodní aplikace s prostorovou orientací. Tyto aplikace jsou vyvíjeny prostřednictvím spojení dat určujících polohu v reálném čase dodávaných sítí TeliaSonera a formátované mapovací a vyhledávací schopnosti produktu Microsoft MapPoint Web Service. Microsoft nadále buduje síť partnerů z řad vývojářských společností jako je LogicaCMG plc a poskytovatelů infrastruktury pro rozeznávání geografické polohy jako je společnost Teydo BA, která spojuje většinu evropských operátorů GSM sítí a poskytuje soubor dat o geografických polohách v reálném čase.

 

Úspěchy ve vývoji mobilních zařízení

Více než 380 000 profesionálních vývojářů po celém světě pracuje s platformou Windows Mobile. Pro zařízení pracující na bázi Windows Mobile se na trhu nabízí více než 12 000 komerčních aplikací. Tuto informaci podtrhuje zpráva, že finská společnost KONE, přední světová společnost na výrobu výtahů a eskalátorů, vybavila zařízeními s technologií Windows Mobile přes 11 000 svých zaměstnanců v 17 zemích. K dnešnímu dni se jedná o jeden z nejvýznamnějších příkladů zákaznického využití zařízení s technologií Windows Mobile. Zvolené řešení umožní řízení zaměstnanců společnosti KONE, kteří pracují v terénu, na dálku.

 

Program společnosti Microsoft Mobile2Market, který pomáhá komerčním vývojářům při spojení s vícečetnými distribučními kanály, zaznamenává také pokračující úspěch. Čtyřicet distributorů, včetně 22 mobilních operátorů, si vyžádalo přístup do katalogu aplikací společnosti Microsoft pro zařízení s technologií Windows Mobile a od spuštění tohoto programu bylo do katalogu Mobile2Market přidáno na 700 aplikací.

 

Společnost Microsoft oznámila, že Windows CE verze 5 nabídne rozšířený zdroj licencování, který poprvé umožní, aby všichni majitelé licencí dostali produkty komerční cestou spolu s deriváty sdíleného zdrojového kódu Windows CE verze 5. Součástí Windows CE verze 5 je dále vylepšení výkonnosti síťové spolupráce, které překvapivě zvyšuje rychlost zpracování dat, a více než 60 kvalitních ovladačů a technologie Direct3D Mobile, jejichž úkolem je podpora bohatých a graficky výrazných aplikací.

 

Nezávislí prodejci software (ISV) vyvíjí řešení postavená na základě Microsoft Office System

Microsoft také na příkladu mnoha ISV, kteří představili svá řešení postavená na Microsoft Office System, ukázal příležitosti, které tato sada aplikací, serverů a služeb vývojářům dává. Například společnost Sabratec předvedla řešení podnikové spolupráce částečně vytvořené za pomoci Microsoft Office Information Bridge Framework. Tento produkt umožňuje pracovníkům s informacemi jednoduchý přístup k datům rozptýleným po celé společnosti.

 

Za méně než jeden rok od uvedení sady Microsoft Office System vyvinuli partneři v regionu Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA) na 600 jedinečných aplikací, které jsou nyní dostupné zákazníkům. To představuje 41 procent z celosvětově vyvinutých řešení na bázi Microsoft Office System.

 

OEM využívají ISA Server 2004 pro bezpečnostní zařízení

Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2004 společnosti Microsoft nadále přitahuje všeobecný zájem partnerů. Mnozí evropští výrobci hardware v nedávné době ohlásili své plány vyvíjet hardwarová řešení za použití pokročilé ochrany, jednoduchosti obsluhy a rychlosti bezpečného přístupu - výhod produktu ISA Server 2004. ISA Server 2004 je součástí Windows Server System. Řešení obsahuje rozšiřitelný podnikový serverový firewall s více vrstvami a škálovatelnou, vysoce výkonnou webovou mezipaměť. Díky zlepšení síťové bezpečnosti a výkonu, umožňuje Microsoft ISA Server zákazníkům maximální využití investic vložených do IT.

 

Uznání široké komunitě vývojářů software

V rámci snahy o naplňování svého poslání v oblasti podpory vývojářské komunity v Evropě společnost Microsoft představila projekt Codezone Network. Projekt spojuje řadu webových stránek, které shromažďují odborné vědomosti z řad vývojářských komunit a uživatelských skupin v konkrétních zemích. Tyto stránky umožní návštěvníkům nalézt existující kód a odborné zdroje informací v jejich místním jazyce. Stránky Codezone dosud fungují v Rakousku, Švýcarsku, Německu a ve Velké Británii. V průběhu letošního roku budou spuštěny stránky pro další evropské země.

 

Dále byl představen projekt Středisko zpětné vazby produktů MSDN (MSDN Produkt Feedback Center). Jedná se o veřejnou databázi podnětů a nápadů týkajících se beta verze Visual Studio 2005. V této databázi mohou vývojáři on-line sledovat návrhy a produktové informace, vyžádat si zasílání upozornění o opravách e-mailem a komunikovat s produktovým týmem společnosti Microsoft v průběhu vývoje produktu. Tím, že stránky oslovují vývojářské komunity, podporují vývojáře k lepšímu výkonu. Pomáhají jim vyhnout se již známým problémům, umožňují sdílet informace o provizorních řešeních a vedle vyplňování nových hlášení poskytují možnost hlasovat o stávající zpětné vazbě. Středisko zpětné vazby produktů MSDN http://msdn.microsoft.com/feedback/ je také součástí nového uživatelsky nastavitelného portálu Visual Studio 2005 Developer Center, který naleznete na adrese http://msdn.microsoft.com/vs2005/.

 

TechEd byl letos také zaměřen na volně šiřitelné programy a bezpečnost

V rámci rozpoznání hodnoty, kterou přináší volně šiřitelné aplikace, představil letos TechEd pavilón určený přímo těmto aplikacím (Shareware Pavilion). V tomto pavilónu byl kladen důraz na přínos malých softwarových společností a individuálních programátorů. Návštěvníci zde nalezli řadu volně šiřitelných aplikací. V rámci volně šiřitelného modelu distribuují autoři zkušební verze svého software, které může uživatel používat a sdílet až do doby, kdy se rozhodne zaplatit za licenci plně vybavené verze. Vystavené produkty zahrnovaly nástroje na monitorování a ochranu dokumentů, vytváření databází na základě obrázků, správu elektronických práv, organizaci informací a vývoj software. Po skončení konference dostali všichni zúčastnění delegáti volně šiřitelný program pro přehrávání DVD, který byl vytvořen na platformě Microsoft.NET.

 

Soutěž Microsoft Security Competition, která vytváří nadšené rivalství mezi vývojáři aplikací, vyvrcholila vyhlášením vítěze Microsoft Security Champion, který obdržel cenu v hodnotě  10 000 USD. Soutěž začala třemi on-line koly, ve kterých se testovaly znalosti účastníků v oblasti bezpečných programovacích postupů v souladu s doporučeními, která společnost Microsoft prezentovala na svých akcích pořádaných napříč EMEA. Osm nejlepších vývojářů z předchozích on-line kol se utkalo ve finále živě tváří v tvář.

 

„Účelem soutěže je vzbudit zájem vývojářů o bezpečnost,” řekl Roger Schäffeler, Developer Community Manager společnosti Microsoft EMEA, který je zodpovědný za přípravu soutěže Security Competition. „Naším cílem je vzdělat v otázce psaní bezpečných kódů všechny vývojáře v našem dosahu.”

 

O konferenci Microsoft TechEd Europe

TechEd je nejdůležitější evropskou konferencí společnosti Microsoft pro vytváření, užívání a řízení propojených řešení. Díky pestrému mixu obsahu, zaujímá Microsoft TechEd Europe první místo mezi odbornými školícími konferencemi určenými širokému zastoupení profesionálů v oblasti technologie.

 

 

Informace o společnosti Microsoft Česká republika naleznete na http://www.microsoft.com/cze

 

Posláním společnosti Microsoft je umožnit všem lidem a společnostem po celém světě plně využít jejich potenciál. Prostřednictvím informačních technologií nejvyšší světové úrovně, které jsou lokalizovány nebo přizpůsobeny místnímu trhu, usilujeme o usnadnění života všude tam, kde lidé pracují, učí se nebo si hrají. Microsoft přispívá také ke zkvalitnění vzdělávání, zvýšení produktivity práce, podporuje rozvoj dovedností v oblasti informačních technologií a počítačové gramotnosti, což umožňuje zvýšit konkurenceschopnost našich firem a usnadnit integraci našeho státu do struktur EU.

Váš názor Další článek: GTS mění Fair Use Policy na ADSL

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,