KODYS pomohl společnosti TNT Express uvést do provozu nové mobilní řešení

KODYS pomohl společnosti TNT Express uvést do provozu nové mobilní řešení

TNT Express je jedním z největších světových přepravců ex¬presních zásilek, který každý týden přepraví více než tři mil¬ióny nejrůznějších balíčků, dokumentů a těžkých zásilek. Jako přední poskytovatel expresních služeb působní ve více než 200 zemích světa. TNT Express vlastní největší leteckou a silniční infrastrukturu pro door-to-door přepravu expresních zásilek v Evropě, včetně sítě 900 dep a překladišť. TNT Express, který byl založen v roce 1946, zaměstnává celosvětově okolo 48 000 lidí, operuje s více než 19 000 vozidly a 43 nákladními letadly.

V rámci poskytování profesionálních služeb používá společnost TNT Express nejmodernějších technologií – její systémy  mají mnohostranné využití, minimalizují administrativu a šetří čas zákazníků. Vzhledem k potřebě neustálého zlepšování služeb klientům TNT celosvětově zahájila projekt Mobile Worker, který umožňuje propojit mobilní terminál kurýra se systémem, pomocí něhož mohou zákazníci TNT sledovat po¬hyb svojí zásilky. TNT totiž potřebovala efektivnější způsob, jak aktualizovat informace o zásilce. Při používání klasických terminálů se po naskenování muselo odejít do kanceláře, a teprve zde se data z terminálu načítala. Údaje o zásilkách byly k dispozici až večer, když se kurýři vrátili do dep. Tyto prodlevy znamenaly, že zákaznický servis neměl k dispozici aktuální informace o stavu zásilky a služba TNT Web tracking nemohla tyto informace zákazníkům v reálném čase předat. Hledal se také levnější způsob, jak zlepšit komunikaci se svými řidiči v terénu. Stávajícím terminálům chyběla bezdrátová LAN/WAN konektivita – používalo se rádiové spojení a mobilní telefony. Společnost se také obávala ohrožení bezpečnosti kurýrů - řidičů, protože dříve museli ve vozidlech neustále poslouchat radiové relace s ústřednou.

Jako jedna z nejrychleji rostoucích zemí v rámci TNT s obecně vysokým standardem technologií byla pro zahájení projektu vybrána právě Česká republika. Za projekt Mobile Worker ČR je v TNT zodpovědný pan Nebojsa Vasiljevič, Country Operations Manager TNT Express ČR.
Po zvážení různých možností zvolila společnost TNT Express  mobilní terminály řady MC9000-S od společnosti Symbol Technologies (dnes Motorola Enterprise Mobility Business), které nabízejí kombinaci mobilního počítače s integrovaným čtením čárového kódu a komunikaci prostřednictvím bezdrátové LAN (WLAN) včetně nezbytné podpory GPRS. Důležitým faktorem, který rozhodl o  pořízení mobilních terminálů Symbol, byla jejich vysoká odolnost a spolehlivost. Kurýrům, kteří zastaví denně na 30 až 50 adresách a terminál jim  může snadno vypadnout z ruky, bylo nutné poskytnout taková zařízení, která to vydrží. Pro ČR nakoupila společnost TNT 96 kusů mobilních terminálů řady MC9000-S. Při výběru konkrétního typu terminálů hrála roli také kvalitní technická podpora Symbolu. Servisní smlouva zaručuje případné opravy do druhého dne, takže je zajištěna maximální provozuschopnost zařízení při práci. Servisní centrum společnosti Symbol je navíc v Brně, kde má  TNT také svou pobočku.

Technickou podporu, školení a instalaci zajišťovala společnost KODYS. Nebojsa Vasiljevič řekl: „Pro výběr společnosti KODYS rozhodla především kvalitní technická podpora při testování zařízení. Správnost této volby se následně mimo jiné prokázala při nasazování terminálů do ostrého provozu, kdy nám společnost KODYS pomohla nejen s nastavením mobilních terminálů, ale také s instalací nabíječek terminálů do vozidel kurýrů. KODYS je Premier Business Partnerem společnosti Symbol (Motorola), což nám zaručilo a nadále zaručuje technickou podporu té nejvyšší kvality. Společnosti TNT a KODYS spolupracovali již před touto konkrétní instalací a vždy jsme byli s úrovní této spolupráce plně spokojeni.“

Díky WLAN a WWAN připojení jednoznačně došlo ke zlepšení komunikace mezi TNT Express a zákazníky, kteří mají nyní okamžitý přístup k informacím o stavu zásilek na webu TNT. Výrazně se tedy zvýšila  rychlost přenosu informací. Došlo také ke zvýšení efektivity práce dispečinku, jehož pracovníci nyní nemusejí telefonicky kontaktovat kurýry, aby zjistili informace o pohybu zásilky. Urychlil se také proces třídění zásilek, protože tuto činnost mohou vykonávat nyní samotní kurýři. Ze zavedení tohoto řešení těží také zaměstnanci zákaznického servisu, kteří mají snadný přistup k informacím v reálném čase.   Zákaznický servis se tak dostal na špičkovou úroveň. Propojení systému s obchodním oddělením navíc  výrazně zlepšilo kontakt se zákazníky. Integrace přenosů hlasu a dat významně snížila kapitálové a provozní výdaje, neboť odpadla nutnost pořízení a údržby dvou různých zařízení – mobilního počítače a rádiového spojení v každém vozidle. Kurýrům se po zavedení nové technologie zjednodušila práce a mají nyní také větší zodpovědnost, protože přebrali některé z funkcí dispečerů. Znamená to úsporu pro celou společnost, protože dříve s přibývajícím počtem kurýrů muselo přibývat i dispečerů, počítačů, kancelářských ploch apod. Nyní stačí organicky zvyšovat počet kurýrů s tím, jak roste počet zakázek.

Nebojsa Vasiljevič, Country Operations Manager TNT Express po zavedení tohoto řešení zaznamenal výrazně vyšší produktivitu přepravy, třídění i zákaznického servisu. S jediným mobilním řešením dodaným společnosti KODYS tedy TNT významně snížilo kapitálové náklady i náklady na provoz a zaměstnance a současně dosáhlo lepšího servisu zákazníkům – skutečné konkurenční výhody.

TNT Express ČR očekává, že v časovém horizontu pěti až šesti let se projekt plně zaplatí a vydělá navíc 40 procent investované částky, a to díky úsporám a přírůstku obsloužených klientů. Díky úspěchu tohoto řešení TNT uvažuje také o tom, že by tuto technologii používali také obchodní zástupci. Nemuseli by se po schůzkách vracet do kanceláře a údaje o nich by mohli přenášet automaticky. Tím by se i jejich efektivita zvýšila. Společnost TNT Express plánuje rozšířit tuto technologii  do dalších 28 zemí, kde působí.

Váš názor Další článek: Test DDR2 s nižším časováním: frekvence nebo časování

Témata článku: Radius, Kancelářské potřeby brno, Vozidlo, Různý terén, Radiová komunikace, Technické zlepšování, Servis, Nezbytný údaj, TNT, Worker, Mobilní nabíječka, Jediná nabíječka, Největší symbol, Door, Bezdrátová nabíječka, Country, WLAN, Terminál, Express


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky