Kaspersky Lab slaví patnácté výročí

Kaspersky Lab slaví patnácté výročí

Společnost Kaspersky Lab oslavila na přelomu června a července patnáctileté výročí založení. Firmu zaregistroval Eugene Kaspersky se svými spolupracovníky 26. června 1997. Tehdy začínali s pouhými 20 zaměstnanci. Během 15 let se Kaspersky Lab vypracovala na největšího soukromě vlastněného poskytovatele bezpečnostních řešení na světě, pro kterého pracuje 2 400 lidí ve dvou stovkách zemí.

Kaspersky Lab je dnes předním dodavatelem antivirových a bezpečnostních řešení. Ochranu informačních technologií nabízí více než 300 milionům uživatelů, 200 000 z nich tvoří firmy. Společnost si vydobyla celosvětovou reputaci účinnou antivirovou ochranou, která se snadno instaluje i používá.

Svým klientům nabídla zcela odlišný přístup k růstové strategii – Kaspersky Lab vyvíjí všechna svá řešení v rámci firmy a na rozdíl od jiných nejde cestou fúzí a akvizic. Všechny technologie navrhují vlastní experti společnosti a produkty jsou od samého začátku programovány tak, aby společně fungovaly bez problémů a s maximální efektivitou.

Týmu odborníků Kaspersky Lab se podařilo odhalit jedny z nejsložitějších virů, které kdy vznikly – například Cabir, Duqu nebo nechvalně proslulý Flame. Díky odhalení těchto útoků a zaujmutí přední role při analýze podobných hrozeb jako je Stuxnet se společnost Kaspersky Lab stala přední světovou autoritou v oblasti boje s novou generací organizovaného internetového zločinu a kybernetických zbraní.

„Patnáct let ve stejném odvětví je dlouhá doba. Ale věřte nebo ne, já mám tu práci i náš tým stále rád. Posledních patnáct let pracujeme dnem i nocí, analyzujeme viry a bojujeme proti nejrůznějším druhům kybernetických hrozeb, od kybernetického chuligánství přes kybernetický zločin až po kybernetické války. Dnes je více než kdy jindy důležité v boji proti digitálním útokům spolupracovat. Nedávné útoky jako Stuxnet, Duqu a Flame jasně ukázaly, jak zranitelné jsou IT infrastruktury vůči vojenským a teroristickým hrozbám. Děláme nicméně vše, co je v našich silách, abychom zabránili potenciálním katastrofám, které by z nich mohly vzejít,” říká generální ředitel a spoluzakladatel Kaspersky Lab Eugene Kaspersky.

K patnáctému výročí vydala společnost Kaspersky Lab seznam patnácti nejzávažnějších virů v dějinách:

Ø1986 Brain, první virus pro PC: virus se šířil po disketách.

Ø1988 Červ Morris napadl 10 % počítačů připojených k internetu (tehdy zhruba 6 000 přístrojů).

Ø1992 Michelangelo se stal prvním virem, jemuž se dostalo mediální pozornosti.

Ø1995 Concept, první makro virus.

Ø1999 Melissa a nástup virů šířících se e-mailem a způsobujících globální epidemie.

Ø2003 Slammer, bezsouborový červ, který způsobil celosvětovou epidemii.

Ø2004 Cabir, první Proof-of-Concept pro Symbian. Šířil se přes Bluetooth.

Ø2006 Leap, první virus pro Mac OSX.

Ø2007 Červ Storm (Zhelatin) poprvé využil distribuované C&C serverů.

Ø2008 Koobface, první malware, který napadl Facebook.

Ø2008 Conficker, jedna z největších epidemií. Virus napadl firmy, domácí uživatele i úřady ve více než 200 zemích.

Ø2010 FakePlayer, SMS trojský kůň proAndroid.

Ø2010 Stuxnet, cílený útok na systém SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition). Nastupuje éra kybernetických válek.

Ø2011 Duqu, sofistikovaný trojský kůň sbírající informace o svých cílech.

Ø2012 Flame, vysoce sofistikovaný virus, který je aktivně používán jako kybernetická zbraň pro útok na cíle v různých zemích.

Další článek: Český Avast bude na burze oceněn skoro na miliardu dolarů

Témata článku: Antivirus, Kaspersky Lab, Concept, Morris, Virus, Největší akvizice, Kybernetický útok, Pouhý začátek, Kaspersky, Michelangelo, Leap, Trojský kůň, Storm, Antivirová firma, Melissa, První společnost


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky