Kaspersky Lab odhalila malware Gauss

Kaspersky Lab odhalila malware Gauss

Společnost Kaspersky Lab upozornila na další kybernetickou hrozbu zaměřující se na uživatele na Blízkém východě. Malware Gauss je komplexní, státem řízený špionážní nástroj, který útočníkům umožňoval krást citlivá data, hesla, detaily bankovních účtů a získávat informace o cookies a speciálních nastaveních infikovaných zařízení. Gauss je schopen krást přístupová data různých online bankovních systémů a platebních metod.

Kaspersky Lab odhalila trojan Gauss v rámci výzkumu iniciovaného Mezinárodní telekomunikační unií (International Telecommunication Union, ITU). Bezpečnostní experti Kaspersky Lab odhalili Gauss při identifikaci vlastností, které má tento škodlivý program společné s kybernetickou hrozbou Flame. Poprvé byl Gauss objeven v červnu 2012, ale podle analýzy Kaspersky Lab fungoval už od září 2011 Gaussova kontrolní infrastruktura (C&C) byla vypnuta v červenci 2012, krátce po objevení. V současnosti je ve stavu spánku a jeho C&C servery nejsou aktivní.

Od konce května 2012 zaznamenal cloudový bezpečnostní systém Kaspersky Lab přes 2 500 infekcí a odhady hovoří o desítkách tisíc obětí. Toto číslo je nižší než počet obětí Stuxnetu, ale podstatně vyšší než útoky Flame a Duqu. Analýza viru Gauss odhalila, že je navržen ke sběru dat z řady libanonských bank, mezi nimi Bank of Beirut, EBLF, BlomBank, ByblosBank, FransaBank a Credit Libanais. Kromě nich napadá také uživatele Citibank a PayPal.

Hlavní modul malwaru byl jeho neznámými tvůrci pojmenován po německém matematikovi Johannu Carlovi Friedrichu Gaussovi. Další součásti kybernetické hrozby nesou jména jiných slavných matematiků, včetně Josepha-Louise Lagrange nebo Kurta Gödela. V současné době je trojský kůň Gauss úspěšně detekován a a blokován produkty Kaspersky Lab a má přidělenou klasifikaci Trojan-Spy.Win32.Gauss.

Detailní analýzu bezpečnostních expertů Kaspersky Lab naleznete na stránkách Securelist.com.

Další článek: Ubook: druhý displej pro virtuální klávesnici

Témata článku: Antivirus, Malware, Kaspersky Lab, Credit, Carla, Infekce, Detailní analýza, Kaspersky, Oběť, Citlivý uživatel, Kontrolní systém, Citibank, Union


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 109

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky