Kampaň Mystery Shopping

16. února 2001
Globe Internet mění svou strategii
Kampaň Mystery Shopping úspěšně snižuje softwarovou kriminalitu mezi prodejci softwaru
Kampaň Mystery Shopping
Kampaň s cílem navázat pravidelnou komunikaci s prodejci počítačů a trvale tak předcházet porušování autorských práv přináší mimořádně dobré výsledky.

Jedním z nejčastějších případů porušování autorských práv je prodej počítače s předinstalovaným softwarem bez licence. Obětí je pak velmi často nejen autor zcizeného softwaru, ale i nezkušený zákazník, který ani netuší, že používáním takto pořízeného softwaru porušuje zákon. „Právě snaha ochránit vlastní autorská práva i zákazníky nás vedla k myšlence proaktivního přinášení informací k prodejcům a jejich motivace prodávat počítače s legálním operačním systémem,“ uvádí spoluautorka projektu Julie Trylčová.

Testovací fáze projektu probíhala od 8. 6. 2000 do 30. 6. 2000. Uspokojivé výsledky byly důvodem k rozhodnutí v „tajných nákupech“ pokračovat. Hlavní vlna Mystery Shoppingu se rozjela od 1. září 2000 a bude trvat do konce května letošního roku. V praxi provádí „nakupování“ 13 agentů, kteří měsíčně navštíví zhruba 120 prodejen. Jejich úkolem je projevit zájem o počítač s operačním systémem. Scénář takové návštěvy počítá s různými variantami vývoje rozhovoru s prodejcem, v každém případě však striktně zakazuje navádění prodejce k nainstalování nelegálního softwaru. Pokud prodejce automaticky nabídne tajnému nákupčímu předinstalovaný legální operační systém, získává na oplátku finanční odměnu a řadu marketingových materiálů, které pomáhají podpořit jeho obchod. V případech, kdy se prodejce projeví jako „chronický“ porušovatel autorských práv, je případ postoupen k prošetření právníkům.

Další postup bývá standardní, stejně jako v mediálně známém případě firmy Mironet, na kterou Microsoft podal trestní oznámení na základě řady stížností nespokojených uživatelů a pozitivního nálezu nelegálního softwaru na zkušebně zakoupeném počítači. V uplynulých dnech bylo vůči majiteli firmy Mironet vzneseno obvinění z trestného činu porušování autorských práv a zahájeno trestní stíhání. To probíhá i v celé řadě dalších případů zahájených právě na základě informací získaných v průběhu Mystery Shoppingu.

K pozitivním důsledkům kampaně samozřejmě patří i fakt, že na základě zvěřejněných informací o programu se množství nelegálně prodaných operačních systémů opravdu snížilo. Důvodem je především obava tzv. chronických prodejců nelegálního softwaru, že právě jejich současný zákazník přichází prověřit jejich poctivost. Tento trend si pochvalují především poctiví prodejci, kterým ti nepoctivý nižšími cenami – za nelegální software zákazník samozřejmě platí výrazně méně než za originál - přebírali zákazníky.

Posláním společnosti Microsoft v ČR je přinášet pozitivní změny do každodenního života našich lidí. Kdekoliv lidé pracují, učí se nebo si hrají, usilujeme o usnadnění jejich života prostřednictvím informačních technologií nejvyšší světové úrovně, které jsou lokalizovány nebo přizpůsobeny našemu trhu. Microsoft je připraven přispět ke zkvalitnění vzdělání, zvýšení produktivity práce, pozvednutí konkurenceschopnosti našich firem a umožnění integrace našeho státu do NATO a EU podporou rozvoje dovedností v oblasti informačních technologií a počítačové gramotnosti v naší zemi.

Váš názor Další článek: Globe Internet mění svou strategii

Témata článku: Software, Microsoft, Nejvyšší odměna, Mystery, Julie, Dobrá produktivita, Nelegální varianta


Určitě si přečtěte

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky