Již druhý měsíc po sobě se na internetu nejvíce šířila virová infiltrace zneužívající bezpečnostní chybu Windows

Již druhý měsíc po sobě se na internetu nejvíce šířila virová infiltrace zneužívající bezpečnostní chybu Windows

V květnu 2007 se na internetu opět nejvíce šířil exploit  Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen s rekordním podílem 4,60 %. Jedná se o univerzálně zneužívaný ANI exploit vyskytující se v širokém spektru škodlivého kódu (malware).

Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen využívá bezpečností chyby Microsoft Windows a nebezpečí tohoto exploitu je v tom, že zneužívá soubory s příponou ANI (obsahující kurzory, animované soubory a ikony operačního systému) a na napadnutém počítači je pak možné spustit libovolný škodlivý kód. Byla již sice vydána bezpečnostní záplata, ale exploit se i druhý měsíc po sobě masivně šíří (s obrovským náskokem před ostatními infiltracemi).

Červ Win32/Perlovga na druhém místě se masivně začal šířit tento rok. Pod Perlovgou se skrývá velká rodina červů, které vždy stejným způsobem infikují soubory typu autorun.ini (typicky se šíří prostřednictvím USB klíčů). Cílem Perlovgy je sbírat citlivá data z napadeného počítače.

Třetí místo patří spyware Win32/Spy.VBStat.J, který monitoruje aktivity napadeného počítače a zobrazuje nevyžádaná reklamní pop-up (vyskakovací) okna. Velmi rozšířenou infiltrací v květnu byl na čtvrtém místě Win32/PSW.Agent.NCC, což je trojan, který se snaží ukrást hesla a citlivé údaje uživatele. Páté místo patří červu Win32/Rjump.A, jenž se šíří hlavně prostřednictvím externích zařízení jako jsou USB flash disky, externí pevné disky, paměťové karty atp.

Na šestém místě byl v květnu Win32/Pacex.Gen, což je masově šířený červ, který začal počítače napadat s nevídanou rychlostí. Za zmínku ještě stojí adware Win32/Adware.Virtumonde (7. místo), který ke svému šíření využívá Win32/TrojanDownloader.Agent.AWF (10. místo). 

TOP 10 infiltrací – květen 2007 (Pořadí, Virová hrozba, Podíl na celkovém počtu infiltrací)

  1. Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen 4,60 %
  2. Win32/Perlovga 1,92 %
  3. Win32/Spy.VBStat.J 1,79 %
  4. Win32/PSW.Agent.NCC 1,69 %
  5. Win32/Rjump.A 1,60 %
  6. Win32/Pacex.Gen 1,58 %
  7. Win32/Adware.Virtumonde 1,50 %
  8. Win32/Netsky.Q 1,44 %
  9. Win32/PSW.QQRob 1,32 %
  10. Win32/TrojanDownloader.Agent.AWF 0,95 %

Témata článku: Windows, Libovolný kód, Atp, Libovolné místo, Adware, Rekordní podíl

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje