Jaký počítač koupíte svým dětem?

9. července 2009
HomePack3000: Vše pro vaši domácnost
Jaký počítač koupíte svým dětem?

Způsob, jakým děti využívají počítač, závisí na jejich věku. Přibližně od pěti let začínají hrát jednoduché počítačové hry a jako náctiletí točí vlastní online videa. Volba vhodného počítače je důležitá, neboť umožní dítěti rozvíjet jeho schopnosti. Tento průvodce vám ukáže, jak vybrat správný počítač pro vaše dítě, a vysvětlí, proč volit takto, a ne jinak.

Slovník žargonu

Procesor – mozek počítače a hlavní komponent pohánějící celkový výkon

Paměť – umožňuje počítači uchovávat spoustu informací aktivních

Úložiště – umožňuje ukládat data a kdykoli se k nim vracet

Grafika – většinou integrovaná v čipové sadě, což znamená, že mnohé z dnešních počítačů nepotřebují separátní grafickou kartu

Vztah dětí k počítači lze přirovnat ke vztahu hřebíků k magnetu. Od baculatých, vyvíjejících se špuntů až po drzé a divoké teenagery jsou všichni bez rozdílu přitahováni klávesnicí a obrazovkou. Ať už je za tím kouzlo barevných obrázků, nebo možnost být čímkoli chcete, počítače jsou dveřmi do virtuálního světa fantazie a kreativity.

Hraním a zábavou to ovšem nekončí. Počítače dětem prospívají i v dalších ohledech. Například v útlém věku zlepšuje koordinaci pohybů ruky, prospívá jejich schopnosti zpracovávat informace nebo pracovat v týmu a umocňuje jejich kreativitu. Ve všech případech jde přitom o vlastnosti, které jsou dnes životně důležité.

Rodiče jistě ocení i neustálý pokles cen výpočetní techniky. Počítače, které dříve významně zatížily rodinný rozpočet, jsou nyní snadno dostupné. Je to možné i díky poklesu ceny klíčových komponent, například mikroprocesoru, který celý počítač řídí a je jeho srdce či mozkem. Největší světový výrobce procesorů, společnost Intel, nabízí celou řadu čipů pro různě náročné počítače. Zařízení typu netbook jsou malá, kompaktní a snadno přenosná. Netbooky využívají specificky navržených procesorů, které poskytují dostatečný výkon pro základní použití. Oproti tomu špičkový notebook vybavený lepším procesorem je vhodný pro náročnější provoz. Snadno zvládá například spouštění mnoha úloh zároveň (tzv. multitasking) nebo manipulaci s hudebními a grafickými soubory. Ale nenechte se zmást – malý nutně neznamená méně výkonný. Dnes již existují ultra tenké notebooky s velmi vysokým výkonem, které jsou k dostání v celé řadě různých konfigurací a v různých cenových kategoriích.

Tento průvodce vysvětluje, jaké typy počítačů jsou vhodné pro určitou věkovou skupinu dětí a jak jsou využívány k různým činnostem. Dále vám pomůže pochopit odbornou hantýrku a ukáže, proč jsou některé funkce počítače důležitější než ostatní i jakým způsobem je počítač používán a pro koho je vhodný.

Předškolní věk – Sahání a zkoumání

Co vám vytane na mysli, když se řekne capart? Výkřiky radosti nebo zoufalý pláč? Mimo toho se zde také objevuje ohromná touha poznávat všechno nové. Děti v této věkové skupině jsou fascinovány svým okolím, od blyštivých objektů až po počítač rodičů. A jak vám určitě spousta z nich potvrdí, pusťte dítě k počítači a ono vám ukáže, co všechno se s ním dá dělat. Mnohem lepší volbou je koupit jim nějaký z dostupných počítačů pro děti. Jejich ceny začínají okolo 650 Kč a nabízejí jednoduchou interaktivní výuku pomocí klávesnice. Rodiče by v nejlepším případě měli volit hračky, které jsou podobné těm skutečným počítačům. Samozřejmě by vše mělo být robustní, protože je jisté, že děti s nimi nebudou manipulovat příliš šetrně.

Většinou tyto dětské počítače nabízejí zábavné vzdělávací hry. Nejde však jen o to, vybavit dítě hračkou, protože odráží okolní svět a protože po ní touží. Tato zařízení pomáhají rozvíjet důležitou koordinaci rukou a očí, stejně jako rozvíjet jazykové schopnosti, práci s čísly a schopnost rozeznávat tvary. Tyto počítače disponují také jednoduchými hlasovými příkazy a jako takové fungují podobně jako sofistikované mluvící knihy, které dětem pomáhají rozvíjet se a zároveň se sblížit s technologií, na kterou v reálném světě narazili.

Pět až osm let – Malí se osamostatňují

V tomto věku si již dítě pravděpodobně vyvinulo silný pocit sebevědomí a mnozí rodiče se setkají s komentáři jako „Takhle se k malým chovat nemůžete“ nebo „Venku jsem si to užíval, nebyl jsem pod dohledem rodičů“. Takové poznámky mohou na tvářích vyvolat lehký úsměv, ale jak všichni víme, jsou předzvěstí toho, co má teprve přijít.

Zkuste je posadit před počítač – nebo jinak – zkuste je od něj odtrhnout a hlasitost protestů začne vážně ohrožovat vaše sluchovody. Může se zdát, že jde o útlý věk, ale děti v tomto věku často vědí o práci na počítači víc než jejich rodiče. Nahrávat, vyhledávat či surfovat na internetu je pro ně stejně přirozené jako poskakování, pobíhání nebo hopsání.

Internet nabízí velkou spoustu her. Například Hannah Montana, Star Wars nebo Club Penguin. Samozřejmě že pro tuto věkovou kategorii nalezneme také spoustu vzdělávacího softwaru, který pomáhá zdokonalovat například čtení a počítaní. To souvisí rovněž s používáním informačních technologií ve školách a děti, které jsou již navyklé na používání myši, klávesnice a jednoduchých aplikací, to budou mít daleko snazší. Mnohé z internetových interaktivních her navíc mají vzdělávací charakter a zahrnují například tvorbu obrázků nebo postaviček.

Pro pěti až osmileté děti jsou ideální tzv. netbooky. Jsou k dostání za cenu okolo 8000 Kč a jsou velice podobné notebookům. Netbooky poháněné procesory Intel® Atom™ nabízí dlouhou výdrž na baterie a zároveň disponují dostatečným výkonem pro internetové aplikace. Mají bezdrátovou konektivitu a velikost kláves lépe vyhovuje menším dětským rukám, ale stejně tak i těm dospělým. Děti si netbooky zamilují, protože to už nejsou hračky.

Pokud plánujete dlouhodobě nebo chcete PC pro celou rodinu, sáhněte po lépe vybaveném počítači, poháněném například procesorem Intel® Core™ 2 Duo. Ten je vhodný pro hraní standardních her a spouštění různých aplikací, od textového a tabulkového procesoru až po stahování hudby a 3D mapy. Toto PC uspokojí potřeby celé rodiny. Pokud vás přitahuje představa povalovat se u hraní her a nakupování online na gauči, je pro vás lepší notebook. Jestliže máte vyhlédnuté místo, které se stane pracovním koutem pro celou rodinu, je pro vás ideální stolní počítač.

Devět až jedenáct let – Zábava, zábava a… a vlastně škola

Postupem času se počítače stanou běžnou součástí dětského života. S informační technologií se pravděpodobně dennodenně setkávají také ve škole. Její znalost je stejně důležitá jako čtení a psaní. Počítače jsou využívány ve školách jako interaktivní učební pomůcky. Pomáhají ve výuce přírodovědných, matematických nebo zeměpisných předmětů. Často také slouží k propojení s jinými školami, které spolupracují na společných vzdělávacích projektech. Mimo školní prostředí si děti nejčastěji hrají, úroveň interaktivity je přitom vyšší než u her mladších dětí. A to je jedině dobře.

Hraní her také rozvíjí schopnost rozhodování. Analytické schopnosti se tak dostávají do popředí a sledovat děti, jak se účastní těchto her, může být neskonale inspirující. Pokud jde o to, které počítače uspokojují jejich potřeby, odpověď je jednoduchá – notebook střední třídy, jehož cena se pohybuje okolo 15 000 Kč a který je poháněn procesorem Intel® Core™ 2 Duo a poskytuje dostatečný výkon pro rostoucí nároky dítěte.

Na takovýchto noteboocích jdou hrát počítačové hry a mají DVD vypalovací mechaniku, takže lze sledovat filmy a poslouchat hudbu. Jejich obrazovka často nabízí širokoúhlou technologii s vysokým rozlišením a výpočetní výkon je více než dostačující.

Tyto počítače rovněž disponují pevným diskem s 80 GB a více. To přijde vhod dobrodružnějším povahám, které tvoří vlastní jednoduché stránky pro sociální sítě. A dětem, které vyžadují větší míru soukromí, přijde vhod notebook, s nímž se mohou pohybovat po bytě a provozovat svou oblíbenou činnost.

Dvanáct až čtrnáct let – Nejde o to, co říkáte, jde o to, jak rychle to dokážete říct

Čerství náctiletí milují komunikaci. To proto, že děti v tomto věku jsou rozhodně sociálními tvory. Kromě křiku a hulákání – povětšinou na rodiče – komunikují navzájem velice intenzivně. Proto je s velkým nadšením vítáno každé zařízení, které jim umožní dát výraz jejich potřebě objevovat, družit se a navzájem se vzdělávat, bez ohledu na to, kde se právě nacházejí.

Stoupá důležitost komunikačních metod, jako jsou textové zprávy (SMS), e-mail a instant messaging. Oproti tomu zábavné weby razí cestu interaktivním hrám pro více hráčů a sociálním sítí. Internet využívají také k vyhledávání informací o sportu a módě a stahují hudbu do svých přenosných hudebních přehrávačů.

Ultratenké notebooky jsou tou správnou volbou. Jsou ideální jako dlouhodobá investice, neboť můžete pořídit takový, jehož výkon bude korespondovat s rostoucími nároky vašeho dítěte. Jsou tenké, lehké a snadno přenosné. Obyčejně váží méně než 2 kg a často mají tloušťku menší než 25 mm. A jsou také „cool“, což je pro náctileté děti nesmírně důležité. Poháněny mohou být jedním z celé řady procesorů, od základního procesoru Intel® Celeron® až po procesory Intel® Core™ 2 Duo, které nabízejí extra výkon a dávají prostor k dalšímu rozvoji. Ultratenký notebook si zvolte na základě vaší finanční situace a podle požadavků.

Ultratenké laptopy dříve spadaly do kategorie méně dostupných. S poklesem cen se však staly vhodnou volbou také pro širokou veřejnost a lze je sehnat za cenu od 13 000 Kč. Výhodou pokročilejších procesorů, jimiž disponují, je to, že kupujete pro budoucnost, stejně jako v případě nové bundy, do níž váš syn teprve doroste. Chcete přece, aby vám počítač pár let vydržel, správně?

Čtrnáct až sedmnáct let – Kdo říká, že jsme se zrovna hádali?

Můžete si myslet, že příslušníci této věkové kategorie jsou ztělesněním drzé vzdorovitosti a disponují komunikačními schopnostmi hladového medvěda. Mají v sobě však mnoho dobrého a pozitivního. Jen vám o tom zkrátka neříkají. Mohou se hašteřit a hádat se svými rodiči, ale připojte je k internetu a bude následovat smršť sofistikované komunikace.

Vlastně je jen správné prohlásit, že mnohé trendy na internetu byly stanoveny právě náctiletými. Rozhodně jde o generaci odkojenou na YouTube, Instant Messengerech a sociálních sítích. Tyto technologie mladí využívají k vzájemné kreativní komunikaci.

Pro tyto děti hraje důležitou roli hudba, ať už jde o sdílení „uřvaných skladeb“ s přáteli, nebo tvorbu vlastních melodií za pomoci nástrojů a softwarových balíků. A sledování videa je u nich natolik populární, že překonalo sledování televize. Na předních místech v popularitě se drží také tvorba a publikace vlastního online videa nebo blogging. Spousta jejich školní a univerzitní práce je rovněž vystavována na internetu, příkladem zde jsou často sami učitelé.

Pro tyto děti je nejlepší volbou notebook vyšší třídy. Nabízí mobilitu, která se hodí pro práci ve škole, doma i na návštěvě u přátel. Editace videa, Photoshop a výpočetně náročné 3D hry jsou na tomto počítači běžné, proto má pevný disk kapacitu 100 GB a výše. Obrazovky o vysokém rozlišení a rychlé procesory obyčejně patří mezi základní specifikace. Notebooky této kategorie jsou v první řadě náhradou za stolní počítače. Obsahují vypalovací DVD mechaniku a více než 2 USB porty pro zapojení externích zařízení, jako jsou MP3 přehrávače a externí úložiště.

Ceny se pohybují od 16 000 Kč výš a často jsou závislé i na konkrétním prodejci. Uvnitř těchto notebooků tepe procesor Intel® Core™2 Duo, který poskytuje potřebný výkon. Tyto notebooky jsou perfektní pro využití ve škole, na univerzitě i v pracovním procesu. Uživatelé dokonce často nastupují do práce s většími znalostmi počítačů než senior pracovníci. Je načase podívat se, jak se z onoho rozmrzelého náctiletého stává studna moudrosti, která ovládá technologie a nadšeně se podělí o své znalosti, které pomohou využít počítače na maximum.

Další článek: HomePack3000: Vše pro vaši domácnost

Témata článku: Vhodná technologie, Malá hra, Malé úložiště, Online úložiště, Ideální volba, Různé kategorie, Základní znalost, Dostupná komponenta, Celá obrazovka, Vysoká třída, Hannah, Podobná smršť, Teenager, Ideální případ, Penguin, Počítač, Hannah Montana, Dítě, Notebooky malé, Hračky, Montana, Okolní svět, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu