IZIP - Elektronicky podpis od IZIPu setri lekarum cas a penize

IZIP - Elektronicky podpis od IZIPu setri lekarum cas a penize

Praha, 24. září 2007: Společnost IZIP, a.s., začala stovkám lékařů po celé České republice rozdávat a přímo v ordinacích zdarma instalovat zaručený elektronický podpis (ZEP). Tato digitální technologie se ve zdravotnictví stává novodobým fenoménem.  Digitální komunikace ve zdravotnictví je budoucností nejen v ČR ale i v dalších zemí Evropské unie.

ZEP Pomáhá lékařům, zdravotním sestrám, ale i celým nemocnicím šetřit nejen čas a finanční náklady na komunikaci, ale zejména je zárukou spolehlivosti a maximálně zvyšuje důvěryhodnost dat. Podle českých zákonů je zaručený elektronický podpis rovnocenný podpisu na papíře a každý lékař který dostane email od pracovníka zdravotní pojišťovny, podepsán ZEPem, má stoprocentní jistotu, že emailu nebyl nikým přečten či pozměněn.

ZEP se zároveň stejně dobře uplatňuje při uchovávání lékařské dokumentace v elektronické podobě a nezbytným se stane také při vystavování elektronických receptů.

Technologie elektronického podpisu vznikla na základě objevu speciální matematické posloupnosti a různorodého šifrování, které je založeno na dvojici klíčů. Jeden z nich zůstává v tajnosti a označuje se jako soukromý klíč. Druhý klíč se zveřejní a distribuuje do okolí v podobě certifikátu.

Samotná instalace certifikátu pro elektronický podpis je otázkou několika minut, digitální podpis podporuje drtivá většina počítačových operačních systémů. K používání ZEPu stačí běžný počítač s připojením na internet.

Témata článku: Internet, Nezbytný základ

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje