INVEX - Předběžná závěrečná zpráva

Třináctý ročník veletrhu INVEX byl největším středoevropským setkáním profesionálů z branže ICT i amatérských nadšenců.
INVEX - Předběžná závěrečná zpráva

Z pohledu návštěvnosti se zařadil mezi čtyři největší oborové veletrhy na světě. Vystavovatelé i návštěvníci příznivě přijali novou koncepci, která Invex rozdělila do tří zón: Classic, Business a Home. V prvních třech odborných dnech přijelo 54 000 specialistů působících nejen v oboru ICT, ale i ve sféře průmyslu, služeb a státní a veřejné správy. Aktuální trendy prezentoval bohatý program odborných konferencí a seminářů, veřejnost přitahovaly tematické projekty Game Hall, DVD Hall a WiFi LiFe a atraktivní soutěže. Veletrhu se zúčastnilo 650 vystavujících firem, počet zastoupených zemí vzrostl na 18. Nejvyšší návštěvnost byla ve čtvrtek, kdy branami prošlo 40 512 platících návštěvníků, celková návštěvnost včetně předprodejů dosáhne nejméně 140 000. Mimořádný byl zájem médií.

 


Rozdělením veletrhu na zóny Classic, Business a Home vytvořilo podmínky pro efektivnější veletržní účast. Vystavovatelé, které chtěli oslovit firemní zákazníky, zvolili třídenní prezentaci v Business pavilonu s podmínkami šitými na míru obchodním setkáním a prezentacím odborné klientele. Přivítali, že v pavilonech byla zakázána jakákoli hlasitá produkce a ocenili povinnou registraci všech návštěvníků. „Po mnoha letech jsme se rozhodli změnit umístění a vystavovat v zóně Business, která splnila naše očekávání. Z pohledu složení naší klientely to bylo víc než logické,“ říká předseda představenstva společnosti AutoCont CZ Martin Grigar. „Celá naše společnost je dnes velmi výrazně orientována do firemní sféry, nejenom ve velkých řešeních AutoCont Business Solutions, ale i pobočková síť se zaměřuje na služby firemním zákazníkům od živnostníků po velké lokální firmy. Pojali jsme expozici jako příjemné místo pro setkání s našimi partnery a zákazníky a díky vysoké koncentraci lidí z branže to bylo efektivní řešení.“

Většina firem volila účast v zóně Classic, která umožňovala oslovit široké spektrum klientů. „Letošní Invex splnil naše očekávání. Byli jsme spokojeni s celkovým organizačním zajištěním veletrhu, ale zejména pak s návštěvností naší expozice a zájmem o naše produkty, služby a řešení. Celkový dojem umocnilo i získané ocenění Křišťálový disk za produkt TSA- Autorita časových razítek,“ prohlásil generální ředitel PVT, a. s., Jiří Fabián.

Uživatelé informačních a komunikačních technologií mířili především do sekce Home. „Atraktivní provedení naší expozice v pavilonu Z a příležitost pro návštěvníky zapojit se do předváděných her se odrazilo na velice pozitivním ohlasu. Současně přispělo ke zvýšení povědomí návštěvníků veletrhu o hrách v naší nabídce,“ řekla mluvčí společnosti Eurotel Diana Dobálová.

Významnou součástí veletrhu byly doprovodné konference, semináře, workshopy a přednášky. Diskutovalo se o novém zákonu o elektronických komunikacích, strategii zavádění digitální televize, návrhu Státní informační a telekomunikační politiky do roku 2006, rozvoji e-governmentu a e-learningu. K nejočekávanějším událostem patřila také Antivirová konference, přednáška Eugena Kasperského na téma Moderní IT hrozby a první konference o biotechnologiích a bioinformatice v České republice. Vyhlášena byla soutěž IT projekt roku.

Veletrh zahájil ministr informatiky Vladimír Mlynář, který při této příležitosti oficiálně spustil Portál veřejné správy. Ten byl vzápětí prestižní odbornou anketou označen za „Událost roku české informatiky a telekomunikací 2003“. Mezi VIP hosty byli také ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, slovenský ministr dopravy, pošt a telekomunikací Pavol Prokopovič, Jan Mühlfeit, vicepresident společnosti Microsoft pro Evropu, Blízký východ a Afriku a řada dalších českých a slovenských politiků.

Mistrovství ČR v počítačových hrách a turnajů Invex Cup měla zhruba 620 účastníků, což je oproti loňskému roku téměř trojnásobný nárůst. Pět set návštěvníků se zapojilo do 2. mistrovství v nejrychlejším bezchybném eSeMeSkování.

Ocenění se dočkaly nejzajímavější exponáty: devět z nich získalo Křišťálový disk a deset novinářskou cenu The Best of Invex. Vyhlášeny byly také Osobnost roku české informatiky a telekomunikací v oboru publicista, Osobnost roku české informatiky, Osobnost roku českých telekomunikací, Událost roku české informatiky a telekomunikací a Top 10 systémových integrátorů a Systémový integrátor roku 2003. Premiéru měla Cena ministra informatiky, kterou získala společnost Eurotel za službu Data Nonstop.

 

 

 


Údaje z předběžné statistiky


První tři dny veletrhu byly vyhrazeny odborníkům, kterých přišlo 54 000. Po čtvrtém „laickém“ dnu návštěvnost přesáhla 100 000. Na pokladnách se zaregistrovalo 9300 návštěvníků ze zahraničí. Přijeli ze 33 zemí, především ze Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Polska, jednotliví návštěvníci dorazili i z velmi vzdálených zemí jako Brazílie, Jihoafrická republika nebo Uzbekistán.

Podle předběžných výsledků průzkumu Masarykovy univerzity uváděli návštěvníci jako cíl své účasti především informace o novinkách a trendech (92 %), v pořadí následují informace o cenách (69 %) a o konkrétních výrobcích a službách (63 %). Za účelem obchodních jednání přijelo na veletrh 43 % návštěvníků. Motivaci získat informace o konkurenci přiznalo 16 % návštěvníků a 6 % přijelo nabízet vlastní výrobky a služby.

Nejvíce návštěvníků bylo z Brna (24 %), z Prahy (20 %) a z Jihomoravského kraje (11 %).

Více než 73 % respondentů uvedlo, že přijede i na příští ročník, zatímco 11 % tvrdí, že příští rok tak neučiní. Osmdesát dvě procenta by doporučilo, aby veletrh navštívili jejich obchodní partneři a známí.

Očekávání směrem k dalšímu vývoji veletrhu jsou velmi rozdílná. Přes 31 % respondentů se domnívá, že veletrh v nejbližších dvou letech spíše poroste, 33 % předpokládá stejný rozsah a 30 % návštěvníků si myslí, že význam veletrhu v budoucnu spíše poklesne.

Z průzkumu vystavovatelů vyplynulo, že na veletrh přijeli především s cílem předvedení firmy a hledání nových zákazníků, pouze pro 13,4 % bylo hlavním cílem představení nových výrobků a služeb. Uzavřít konkrétní obchod přijelo 9 % respondentů. Dosažení cílů veletržní účasti předběžně potvrdilo 67,5 % vystavovatelů, většina ostatních se ztotožnila s odpovědí „tak napůl“ nebo zatím nedokáže otázku posoudit.

V Press Center v pavilonu E se v průběhu čtyř veletržních dnů akreditovalo 999 novinářů, z toho 60 zahraničních z Jugoslávie, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Tchaj-wanu. Vedle toho byly vydány 423 servisní karty pro novináře z elektronických médií. Celkový počet zúčastněných novinářů – 1422 – znamená meziroční nárůst o 14 %.14. mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií INVEX se uskuteční od 11. do 15. října 2004.Zveřejněné informace jsou předběžné. Konečná závěrečná zpráva bude a. s. Veletrhy Brno vydána po vyhodnocení všech statistických údajů. Uváděné statistické hodnoty vycházejí ze zásad zveřejňování statistických dat veletrhů a výstav sdružených v UFI (Union des Foires Internationales) Paris.

 


Řekli o veletrhu:


„Chtěl bych jménem vlády slíbit, že pro příští Invex připravíme opět nějaký tvůrčí projekt tak, aby vláda přispívala k úspěchu veletrhu tím, že na každém Invexu odstartuje nějakou novou etapu budování e-governmentu v České republice.“

(Vladimír Mlynář, ministr informatiky ČR)„Naším cílem je ukázat lidem jak mohou pomocí našich technologií realizovat svůj potenciál a splnit si tak své sny, ať již v osobním nebo profesionálním životě. Proto jsem také moc rád, že jedním z oceněných projektů letošního Invexu byl projekt Moderní škola - Brána vědění, který získal Křišťálový disk. Microsoft vždy podporoval rozvoj vědění a tento projekt je skvělým příkladem toho, jak IT může pomáhat lidem v jejich vzdělávání.

Mě osobně samozřejmě, vedle dalších ocenění, které Microsoft na letošním Invexu získal, potěšilo, že mě nezávislá porota vybrala jako Osobnost roku české informatiky. Toto ocenění neputuje do společnosti Microsoft poprvé. Svým způsobem je tak odměněna péče a pozornost věnovaná firmou rozvoji talentů a jejich uplatnění. Přeji všem významným osobnostem české informatiky a nejen jim, aby měli stejnou příležitost naplnit svůj potenciál jako jsem měl doposud já sám.“

(Jiří Devát, generální ředitel společnosti Microsoft pro Českou a Slovenskou republiku)„Invex je jedním z největších evropských IT veletrhů a přitahuje tak veřejnost z celého světa. Aktivně se účastníme takovýchto událostí, protože nám pomáhají splnit naše dva hlavní cíle. Sdílet naše čtrnáctileté zkušenosti s bojem proti IT hrozbám a šířit povědomí o bitvě se škodlivým kódem (počítačovými viry a I-Wormy) s využitím technologií Kaspersky Lab.“

[Eugen Kaspersky, člen Computer Anti-virus Researchers` Organization (CARO)]„S úrovní a velikostí Game Hall včetně našeho mistrovství jsme naprosto spokojeni. Ohlasy jak novinářů, tak hráčů a dalších lidí jsou pozitivní. Teď jen přemýšlíme, jak udělat příští ročník v evropském formátu a pozvednout tak úroveň o další patro výš.“

(Daniel Mikšovský, předseda Českomoravského svazu ProGamingu a hlavní pořadatel Mistrovství ČR v počítačových hrách)„Naši účast hodnotíme pozitivně, vždyť se veletrhu INVEX se účastníme každoročně již sedm let. Za tu dobu prošel vývoj počítačové kriminality značným vývojem a od toho se odvíjí také naše účast. Návštěvníci měli zejména zájem o debaty s úspěšnými sportovci a také některé odborné přednášky týkající se například archivování dokumentů poničených loňskými povodněmi.“

(Marie Masaříková, tisková mluvčí Ministerstva vnitra ČR)„Jsem naprosto spokojen. Potvrdilo se, že o problematiku virů a ochrany proti nim je čím dál větší zájem. Letos jsme pořádali již pátý ročník antivirové konference a posluchači se nám málem nevešli do sálu. Navíc i co se týče zájmu a dotazů na stáncích jednotlivých firem zabývajících se ochranou proti virům je vidět, že si lidé uvědomují nutnost chránit své počítače, a to je dobře.“

(Milan Loucký, pořadatel antivirové konference a ředitel vydavatelství Vogel Computer Media)

 

 

Váš názor Další článek: Internetoví seznamkáři platí rádi tisíce za rok – ovšem ne u nás

Témata článku: Microsoft, Caro, Obchodní zóna, Zóna, Vogel, Předběžný návrh, Hall, Classic, Příští den, Green, Diana, Antivirová firma


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor