Intersteno a Etincelle pomáhají lidem s mentálním postižením

Intersteno a Etincelle pomáhají lidem s mentálním postižením

Letošní mistrovství světa ve zpracování informací a kongres INTERSTENO, který pořádá občanské sdružení Interinfo ČR v posledním červencovém týdnu, budou doprovázet výrobky lidí s mentálním postižením, klientů Zahrady, poskytovatele sociálních služeb v Kladně. Ti vyrobili 450 kusů tašek pro účastníky kongresu na dokumenty a další nezbytné vybavení. „Ohromně mě to bavilo, byla to prima práce. Něco nového, co jsem zatím v Zahradě nezažil,“ říká , Marek  34-letý klient Zahrady.

 „Naše spolupráce mi opravdu udělala velkou radost, Intersteno je organizace sdružující nejenom lidi, kteří se profesně věnují zpracování informací – textů, a technologiím, které s tím souvisí, ale i mladé studenty, které tento obor baví a zajímá. Ti všichni si uvědomují, že spolupráce s organizacemi, jako je Etincelle, je důležitá,“ komentuje společný projekt Jaroslav Poláček, předseda organizačního výboru Intersteno.

Zapojení klientů do otevřeného trhu práce vítá i ředitelka Zahrady Eva Bartošová. Uvedla: „Jsme moc rádi, že klienti se mohli  podílet na takové akci. Je to pro ně výborná zkušenost. Jako každý jiný člověk se potřebují cítit užiteční. Chtějí za sebou vidět nějaké výsledky. To se právě tímto projektem podařilo.“

Se šicí dílnou v Zahradě spolupracuje občanské sdružení ETINCELLE. Díky Etincelle, o.s.  už klienti prodali stovky tašek, kterými si například výrazně přispěli na nový minibus. Ten potřebovali na každodenní cestování do školy i na občasné výlety.

Etincelle, o.s. vede v Zahradě i keramickou dílnu, na kterou má Nadací rozvoje občanské společnosti spravovanou dotaci od Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Projektový manažer Etincelle, o.s. Martin Valenta k dodávce tašek pro kongres INTERSTENO říká: „Děkujeme organizátorům kongresu, že se na nás obrátili s touto nabídkou. Je to přesně to, o co usilujeme. Chceme dát lidem s mentálním postižením možnost víc se zapojit do běžného života. Není přijatelné je přehlížet. A když jsou schopní vyrobit ve vysoké kvalitě například požadované tašky, rádi jim v jejich nelehké cestě pomáháme.“

46. kongres a mistrovství světa ve zpracování informací mezinárodní federace Intersteno (založena 1887) se koná naší zemi koná poprvé po 44 letech,  zúčastní se jí více než čtyři stovky účastníků z téměř třech desítek zemí. Již 6 let si ČR odváží ze světových klání největší díl medailí. Interinfo ČR, organizátor akce, podporuje technologie, kterými řeší efektivně problém potřeby rychlého a hlavně bezchybného záznamu textu v češtině i jiných jazycích. Prezidentem Intersteno byl před dvěma lety zvolen Jaroslav Zaviačič, který předsedá i českému sdružení Interinfo ČR.

Váš názor Další článek: Asus A8Sr: první notebook s ATI Mobility Radeon HD 2400

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší