internet propojuje vědce a studenty s bohatstvím stoleté historie udělování cen

11. října 2001
Xbox bude o 2 GB chudší
Od nahrávek hlasů držitelů Nobelových cen až k virtuální vědecké laboratoři – Nobelova nadace ilustruje potenciál internetu jako vzdělávacího nástroje www.nobelprize.org.

Při příležitosti oslav stého výročí udělování Nobelových cen (poprvé uděleny v roce 1901) využila Nobelova nadace internet, aby zpřístupnila úspěchy laureátů Nobelových cen studentům celého světa. Webové místo Nobelovy nadace, založené v roce 1995, bylo přebudováno              na virtuální muzeum vědy a kultury, Nobel e-Museum (NeM).

 

Přidáním nového interaktivního obsahu do digitálních archivů, pokrývajících 100 let vědeckého    a kulturního rozvoje, využívá Nobelova nadace internet jako zdroj a médium pro vzdělávání.     Od her a animací, virtuálních laboratoří, přednášek a demonstrací až k portrétům využívajícím text, obrázky, video a zvukové nahrávky – to vše najdete na www.nobelprize.org. Návštěvnost webového místa ze škol a univerzit celého světa dramaticky stoupla po zahájení programu, který má učinit NeM pro studenty užitečnějším a dostupnějším.

 

Uživatelé mohou navštívit virtuální laboratoř a vyzkoušet si experimentální techniky jako sekvencování proteinů za pomoci virtuální Evy jako laboratorního technika. Mohou kliknout     na tlačítka, spouštějící zvukové nahrávky držitelů Nobelových cen za literaturu a za světový mír, mohou si ověřit, jak porozumějí symbolismu v knize Williama Goldinga “Lord of the flies” spuštěním virtuální rekonstrukce ostrova, na kterém Palph, Piggy a další chlapci uvízli.             Ve fyzikální sekci byly obnoveny nástroje ke zkoumání atomů, jader, elementárních částic, kvantových fenomenů a relativity a uživatelé tam mohou pomocí animací a grafiky např. prohloubit svoje porozumění paprskům X a seznámit se s kvantovou teorií. Ve zdravotní sekci se mohou uživatelé poučit o životních procesech a DNA.

 

„Příchod internetové generace a potenciál tohoto média jako vzdělávacího nástroje nás dovedl     k vybudování Nobelova e-Muzea. Počet studentů využívajících náš web výrazně vzrostl a my jsme chtěli tuto poptávku kreativním způsobem využít,“ řekl Nils Ringertz, ředitel NeM. „Cítili jsme, že žádné jiné médium nemá takový potenciál k oslovení tak rozsáhlého a rozptýleného publika takto interaktivním způsobem. NeM bude přítomno všude a stále. Skutečnost, že virtuální prostor je téměř neomezený, nabízí možnosti dalšího rozšiřování a prohlubování informací,” pokračoval.

 

Základ vzdělávacího obsahu připravila Wallenbergova nadace, a společnost Cisco Systems, vedoucí světová firma v oboru počítačových sítí pro internet, poskytla síťovou infrastrukturu,    na které je Nobelovo webové místo vybudováno. Zařízení, které bylo nainstalováno za pomocí mladých studentů programu Cisco Networking Academy, rozšiřuje funkce sítě a zlepšuje redundanci a zabezpečení. Cisco hodlá vyvinout síťové technologie tohoto webového místa tak, aby bylo možné uskutečnit internetové televizní přenosy z předávání Nobelových cen. Kromě toho bude společnost Cisco spolu s dalšími sponzory úzce spolupracovat s Nobelovou nadací     na vývoji sekce pro vědu a techniku, zaměřenou na objevy v přírodních vědách, které přinesly výsledky do praktických a průmyslových aplikací.

 

„Jsme přesvědčeni, že využívání internetu pro vzdělávání se rozvine dále, než sahají nejodvážnější představy. Bohatší obsah a lepší přístup k internetu podpoří webové vzdělávání     a naopak. Vidíme nyní co se děje, když se státy celého světa snaží zavést širokopásmový přístup k internetu do škol a organizace, jako je Nobelova nadace, jdou příkladem poskytováním bohatého obsahu. Nobelovo muzeum má k dispozici velice inspirativní zdroje a jsme hrdi na to, že jim můžeme pomoci v jejich sdílení prostřednictvím internetu,” řekl John Morgridge, předseda představenstva společnosti Cisco Systems.

 

Mezi budoucí rozšiřování obsahu Nobelova webového místa bude patřit rozvoj zdravotní sekce, pokrývající nové metody diagnostiky infekcí, chorob a rakoviny, a vytvoření sekce vědy               a techniky, pokrývající objevy ve fyzice a jejich vliv na vznik nových informačních technologií. Bude tam webové vysílání přednášek laureátů Nobelovy ceny a rozhovorů s nimi, interaktivní mapy vedoucí k multimediálním dokumentům, popisujícím např. konflikty a jejich urovnávání během minulého století a mnoho dalšího.

 

O Nobelově nadaci

 

Nobelova nadace, založená 29. června 1900, spravuje majetek získaný z poslední vůle Alfreda Nobela pro udělování Nobelových cen za fyziku, chemii, fyziologii nebo lékařství, literaturu a za mír (poprvé uděleny v roce 1901) a je pověřena chránit společné zájmy institucí, udělujících ceny: Royal Swedish Academy of Sciences, Swedish Academy, Nobel Assembly of the Karolinska Institut a Norwegian Nobel Committee.

 

O společnosti Cisco Systems a elektronickém vzdělávání

 

Společnost Cisco Systems, Inc. (NASDAQ:CSCO) je celosvětové nejúspěšnější firma v oboru počítačových sítí pro Internet. Cisco je velmi známé používáním svých vlastních technologií a udrželo tuto tradici velmi výrazně i v oblasti elektronického vzdělávání. 90% prodejního personálu společnosti Cisco využívá elektronické vzdělávání k udržování své kvalifikace. V roce 1997 vytvořila společnost Cisco partnerský program s veřejným sektorem nazvaný Cisco Networking Academy Program. Tento program má za cíl pomáhat vzdělávacím institucím uspokojit poptávku po kvalifikovaných odbornících na počítačové sítě poskytováním moderní online výuky. Cisco Networking Academy Program již přijalo více než 8000 vzdělávacích institucí z celého světa a účastní se ho téměř 150 000 studentů. Dosah tohoto projektu elektronického vzdělávání je takový, že ve spolupráci s Organizací spojených národů je dodáván i do zemí jako jsou Bangladéš, Kambodža, Mali, Čad a Kongo.

 

Technologie pro Nobel e-Museum: http://www.cisco.com/nobel/initiative/nobel-network-technology.html

 

Váš názor Další článek: Xbox bude o 2 GB chudší

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,