Intel zdokonaluje podnikové platformy od stolních pc až po datacentra

Společnost Intel oznámila řadu vylepšení podnikových platforem, rozšíření 64bitového zpracování, zvýšení výkonu, úspory energie a bezpečnosti komponentů pro stolní počítače, pracovní stanice a servery.
Intel zdokonaluje podnikové platformy od stolních pc až po datacentra

V souladu s posunem společnosti Intel k výpočetním systémům s více jádry byly rovněž zveřejněny plány pro příští generaci serverových platforem s dvoujádrovými procesory.

„Zaměřujeme se na systémy, které zákazníkům pomohou rozšířit jejich podnikání, omezit náklady a minimalizovat rizika,“ řekl Abhi Talwalkar, vicepresident a general manager Digital Enterprise Group společnosti Intel. „V rámci našeho systému platforem navrhujeme a prověřujeme sady produktů, které zákazníkům nabídnou více než jen gigahertzy. Umožníme jim úsporu prostředků, zvýšení bezpečnosti a produktivity. Nyní máme 64bitové systémy v celé šíři podnikových platforem a rozšiřujeme úspěchy stávajících platforem do nových oblastí.“

„Společnosti Microsoft a Intel spolupracují při zavádění 64bitových výpočetních systémů do běžného provozu,“ řekl Eric Rudder, senior viceprezident Server & Tools Business společnosti Microsoft. „Paralelně s připravovaným uvedením x64 verzí Windows* zajistí aktuální modernizace podnikových platforem Intel, od klientských až po serverové systémy, širokou dostupnost cenově výhodných 64bitových platforem. Zákazníci budou moci využít možnosti a výkon nových 64bitových Windows a přitom zužitkovat investice do 32bitových Windows aplikací.”

 

Rekordně rychlé uvedení modernizovaného 64bitového procesoru Intel® Xeon™

Společnost Intel již dnes distribuuje modernizovaný 64bitový procesor Intel Xeon**, kódově označovaný „Irwindale“, který obsahuje rozšířenou vyrovnávací paměť 2. úrovně „L2“ a v porovnání s předchozí verzí zajišťuje o 18 procent vyšší výkon***. Výbornou škálovatelnost nových systémů se 64bitovými procesory Intel Xeon ukazují například nejnovější výsledky klastru TeraByte TPC-H publikované společností IBM*, vykazující oproti předchozí verzi 52procentní nárůst výkonu*** . Silná poptávka vedla společnost Intel k zatím nejrychlejšímu rozjezdu nové podnikové platformy, s plánovaným prodejem zhruba dvou milionů kusů během osmi měsíců.

Nový procesor Intel Xeon je pinově kompatibilní s předchozí verzí procesoru Intel Xeon, obsahuje funkce úspory energie Demand Based Switching a zpřístupňuje vyšší výkon a flexibilitu pamětí DDR2-400 a sběrnice PCI Express.

Společnost Intel dále uvádí I/O storage procesor Intel® IOP333 postavený na technologii Intel XScale®, který ukládacím systémům přináší zdokonalený RAID 6 s vyšší odolností proti chybám než u stávajících metod.

Intel systémovým integrátorům nabízí různé kombinace prověřených serverových komponent, od serverových základních desek, přes šasi, nové serverové technologie, správu serverů, až po RAID řadiče do systémů založených na architektuře Intel®.

Společnost Intel rovněž v blízké době uvede procesory Intel® Pentium® 4 6xx s podporou 64bitového režimu a technologií Hyper-Threading pro stolní počítače. Tyto procesory a čipové sady Intel jsou přímo nabity funkcemi pro domácí spotřebitele a firemní použití, zcela v souladu se stále větším zaměřením společnosti Intel na technologické platformy, které koncovým uživatelům zajistí větší užitek, například energetické úspory, vyšší bezpečnost a výkon.

 

Nová generace – navržena pro dvoujádrové systémy

Během příštích 90 dní společnost Intel uvede platformy procesoru Intel® Xeon® MP až s 8MB vyrovnávací pamětí třetí úrovně „L3“, kódově označované „Potomac“. Kromě toho Intel zpřístupní platformu levnějších modelů čtyřcestných serverů s novým procesorem Intel Xeon MP s 1MB L2 cache, kódově označovaným „Cranford“.

Tyto platformy jsou navrženy pro dvoujádrové systémy, včetně 64bitového procesoru Intel Xeon MP, rychlejší systémové sběrnice, podpory PCI Express, DDR2-400 a Demand-Based Switching s technologií Enhanced Intel Speedstep®. Do této platformy bude rovněž patřit čipová sada Intel® E8500, kódově označovaná „Twin Castle“, což je pokročilá sada navržená pro dvoujádrové procesory s duální sběrnicí zajišťující rychlejší vstup dat.

Během tohoto roku Intel dodá tisíce testovacích systémů s dvoujádrovými procesory Intel Xeon k vyzkoušení u koncových uživatelů a softwarových vývojářů. Společnost Intel rovněž zajišťuje ucelenou sadu softwarových vývojářských nástrojů a podpůrných programů, které umožní programátorům a koncovým uživatelům lépe využít vyšší výkon a propustnost dvoujádrových a postupně i vícejádrových procesorů.

 

Ceny a dostupnost

64bitové procesory Intel Xeon s 2M L2 cache jsou v tuto chvíli dostupné s pracovním taktem od 3.0 do 3.60 GHz. Prodejní ceny společnosti Intel při odběru 1 000 kusů jsou: 3.60 GHz – 851 USD; 3.40 GHz – 690 USD; 3.20 GHz – 455 USD; 3.0 GHz – 316 USD.

 

O společnosti Intel

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel, Xeon, XScale a Pentium 4 jsou ochranné značky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

* Další názvy a značky mohou být prohlášeny za vlastnictví jiných subjektů.

 

** Technologie Intel® Extended Memory 64 (Intel® EM64T) ke své činnosti potřebuje počítač, procesor, čipovou sadu, BIOS, operační systém, ovladače a aplikace s aktivovanou podporou Intel EM64T. Procesor nebude fungovat (ani ve 32bitovém režimu) bez BIOSu se zapnutou podporou Intel EM64T. Výkon se bude lišit podle aktuální hardwarové a softwarové konfigurace. Dostupnost operačního systému, BIOSu, ovladačů či aplikací s podporou Intel EM64T není zaručena. Další informace poskytne váš dodavatel.

 

*** Podle publikovaných měření SPECjbb2000* a TPC-H*. Výkonové testy a měření jsou prováděny na speciálních počítačových systémech a/nebo komponentech a odráží průměrný výkon produktů Intel v rámci daných testů. Změny hardwarové či softwarové konfigurace nebo nastavení funkcí mohou ovlivnit výsledky testů. Zákazníci by měli při hodnocení výkonu a výběru systémů či komponent sledovat i další informační zdroje. Další informace o výkonu výrobků společnosti Intel jsou k dispozici na http://www.intel.com/performance/resources/limits.htm.

Váš názor Další článek: Microsoft opravil dvě chyby DRM v Media Playeru

Témata článku: Windows, Castle, Twin, Předchozí měření, Mp, Vývojářská deska


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 42

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 31

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 52

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 173Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch