Intel začíná dodávat procesory Itanium® 2

9. července 2002
Hackeři jsou o 28% aktivnější
Přední technologické společnosti vyvíjejí širokou řadu podnikových řešení pro datově náročná obchodní a technická prostředí
Intel začíná dodávat procesory Itanium® 2

SANTA CLARA, Kalifornie, 8. července 2002 — Společnost Intel Corporation dnes oznámila, že systémy a softwarové aplikace založené na procesoru Intel® Itanium® 2 by měly být dostupné od začátku tohoto měsíce. Počítá se s tím, že široká základna výrobců původních zařízení (OEM) začne v příštím roce nabízet řadu modelů serverů a pracovních stanic s podporou vedoucích výrobců podnikového softwaru a operačních systémů. Procesor Itanium 2 se nyní začíná dodávat po celém světě.

            „Intel a celé odvětví zaznamenává velký úspěch ve vývoji podnikových řešení pro procesor Itanium 2,“ řekl Mike Fister, senior viceprezident a ředitel Intel Enterprise Platforms Group. „Vzhledem k mimořádnému výkonu tohoto procesoru, jeho výbavě podnikové třídy a ohromné podpoře v odvětví je jasné, že rok 2002 bude rokem, kdy procesory rodiny Itanium udělají skutečný pokrok v tom, aby se staly preferovanou platformou pro špičková datová centra.“

Procesor Itanium 2 je druhým procesorem rodiny Itanium, což je řada procesorů podnikové třídy společnosti Intel, které přinášejí výkon a ekonomickou výhodnost architektury Intel pro datově nejnáročnější obchodní a technické počítačové aplikace. Procesory rodiny Itanium jsou vytvořeny přímo pro špičkové podnikové aplikace a pro vysoce výkonné výpočetní aplikace, takže poskytují prvotřídní výkon v aplikacích obchodní inteligence, databázích, plánování podnikových prostředků, správě dodavatelských řetězců, vysoce výkonných výpočetních aplikacích, počítačově podporovaném inženýrství a ve zpracování zabezpečených transakcí.

Rodina procesorů Itanium nabízí široký výběr spolehlivých platforem a softwaru pro high-end servery a pracovní stanice s výrazně nižší cenou a vyšším výkonem než proprietární systémy. Vzhledem k vynikající škálovatelnosti (schopnost spojovat procesory do víceprocesorových systémů) procesoru Itanium 2 a dostatečné výkonové rezervě má několik výrobců v plánu uvést v příštím roce velké systémy s osmi až 64 procesory Itanium 2.

Socket procesoru Itanium 2 je kompatibilní se dvěma budoucími generacemi procesorů Itanium, aby bylo možné v budoucnu snadno vyměnit procesory nové generace za procesory Itanium 2 v dnešních systémech. Tím se prodlužuje hodnota a životaschopnost investic výrobců i zákazníků do platforem založených na procesoru Itanium 2. Kromě toho Intel pracuje na vývoji pěti budoucích produktů rodiny Itanium, jejichž návrhy sahají až do druhé poloviny tohoto desetiletí.

Vedoucí světoví výrobci podnikového softwaru vyvíjejí komerční aplikace pro systémy s procesory Itanium 2, například: BEA WebLogic*, i2 Supply Chain* a Factory Planner*, IBM DB2* a WebSphere*, Microsoft SQL Server 2000*, Oracle 9i*, SAP R/3* a APO with LiveCache*, SAS v9.0*.

Rodinu procesorů Itanium podporuje víc operačních systémů než jakoukoli jinou high-end podnikovou platformu. Mezi operační systémy, které v současné době fungují s procesorem Itanium 2, patří Microsoft Windows* Advanced Server, Limited Edition; Hewlett-Packard HP-UX*; a Linux od společností Caldera, MSC.Software, Red Hat, SuSE a TurboLinux. Kromě toho má Microsoft v plánu uvést verze systémů Windows.NET* Datacenter a Enterprise Server pro procesor Itanium 2 a HP portuje své operační systémy OpenVMS* a Non Stop Kernel*, které budou uvedeny v budoucnosti.

Stovky společností úspěšně postupují s pilotními projekty a nasazením procesorů Itanium ve svých informačních prostředích. Patří mezi ně: Národní centrum pro superpočítačové aplikace (National Center for Supercomputing Applications, NCSA), Pacifická severozápadní národní laboratoř (Pacific Northwest National Laboratory, PNNL) amerického Ministerstva energie, Evropská organizace pro nukleární výzkum (CERN) a singapurský Institut bio-informatiky v oblasti vysoce výkonných výpočetních systémů; Národní centrum pro analýzu nárazů (National Crash Analysis Center, NCAC) a DaimlerChrysler, jež používají aplikace počítačově podporovaného inženýrství a vlastní výpočetně náročné aplikace; VTG-Lehnkering zavádějící účelově kritické plánování podnikových prostředků; Liberty Medical, VeriSign a Reuters pro infrastrukturu zázemí a databáze; Cornell University a Wells Fargo používající řešení obchodní inteligence.

V kombinaci s rozsáhlou průmyslovou podporou umožní inovativní řešení procesoru Itanium 2 informačním oddělením i řadě profesionálních uživatelů využívat historické výhody architektury RISC – výkon na podnikové úrovni, spolehlivost a škálovatelnost – s širokým výběrem systémů nejrůznějších výrobců, operačních systémů a softwarových aplikací a s cenovou výhodností hromadně vyráběných procesorů Intel. Servery a pracovní stanice s procesory Itanium 2 poskytují až dvojnásobný výkon proti systémům s procesory Itanium předchozí generace, mají také o 50 procent vyšší výkon při zpracování transakcí než srovnatelné systémy Sun, a to za nižší cenu.**

Procesor Itanium 2 podporuje vysoké objemy transakcí, složité výpočty a obrovské objemy dat a uživatelů. Řešení EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) a 3 MB integrované vyrovnávací paměti třetí úrovně (L3 cache) umožňují procesoru dosahovat vysokých výpočetních rychlostí a vysokého výkonu při zpracování online transakcí, analýze dat, simulacích a renderingu. Procesor se také může pochlubit vyspělými vlastnostmi spolehlivosti včetně rozsáhlé detekce chyb a oprav ve všech hlavních datových strukturách a pokročilé architektury Machine Check Architecture na inteligentní správu chyb a obnovování komplexních chyb v platformě, jež zabraňují ztrátám dat, jejich poškození a výpadkům.

Procesor Intel Itanium 2 bude podporován čipovou sadou Intel E8870, plánovanou na podzim, které dokáže podporovat systémy se dvěma až 16 procesory a s použitím zakázkových přepínačů výrobců podpoří ještě víc procesorů na systém. E8870 přináší prvotřídní funkce spolehlivosti, dostupnosti a škálovatelnosti (RAS) a klíčové inovace jako Scalability Port, což je vysokorychlostní obousměrná sběrnice s šířkou pásma 6,4 GB/s. Kromě toho několik OEM plánuje vlastní čipové sady pro procesor Itanium 2, jež by měly být k dispozici od léta a v průběhu roku se budou postupně objevovat další.

Intel bude rovněž nabízet platformu stavebních bloků založenou na procesoru Itanium 2 pro tvůrce systémů a produktové integrátory. SR870BN4, jež bude dostupná v druhém pololetí roku, bude čtyřprocesorová serverová platforma o velikosti 4U s vysoce modulárním řešením pro podnikové a vysoce výkonné počítačové aplikace.

Procesory Itanium 2 budou vybaveny 3 MB a 1,5 MB integrované L3 cache a budou pracovat na frekvencích 1 GHz a 900 MHz. Jejich ceny se budou pohybovat od 1 338 do 4 226 dolarů.

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů a je také předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Další informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom.

-- 30 --

 

* Ostatní jména a značky mohou být majetkem jiných společností.  Intel a Itanium jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřinných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

** Odhady zpracování transakcí jsou založeny na odhadech společnosti Intel pro procesory Sun UltraSPARC III 1050 MHz a pro předpokládaný výrobní cíl procesoru Itanium 2 založený na měření 4procesorových prototypových systémů s procesory Itanium 2 na 1 GHz s integrovanými 3 MB L3 cache, 32 GB paměti DDRAM, operačním systémem Microsoft .NET* Beta OS nebo Windows* 2000 64-bit Beta OS s použitím pracovní zátěže aplikace na zpracování online transakcí (OLTP). Toto testování bylo provedeno společností Intel.

 

Váš názor Další článek: Hackeři jsou o 28% aktivnější

Témata článku: Pacific, Crash, Modulární návrh, Wells Fargo, Epic, Procesor, VeriSign, Ochranné pásmo, Fargo, Budoucí plán


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF