INTEL UVÁDÍ DALŠÍ VLNU VÍCEJÁDROVÝCH SERVEROVÝCH PROCESORŮ

SANTA CLARA, Kalifornie, 1. listopadu 2005 – Společnost Intel Corporation začala dodávat své první dvoujádrové procesory s technologií Hyper-Threading pro servery se čtyřmi a více procesory, které byly původně plánovány na začátek roku 2006. Procesory přinášejí rekordní výkon a ideálně se hodí pro vícevláknové aplikace jako databáze, řízení dodavatelského řetězce nebo finanční služby.
INTEL UVÁDÍ DALŠÍ VLNU VÍCEJÁDROVÝCH SERVEROVÝCH PROCESORŮ

„Vzhledem k současné základně instalací přesahující 30 miliónů jsou servery s procesory Intel Xeon osvědčenou preferovanou platformou,“ řekl Kirk Skaugen, ředitel Intel Server Platforms Group. „Servery s vícejádrovými procesory Intel přinášejí rekordní výkon. Vůbec poprvé například překročily hranici jednoho dolaru v testu poměru ceny a výkonu databázových aplikací TPM-C v kategorii dvouprocesorových serverů.3“
Nové procesory jsou základem rekordního výsledku2 čtyřprocesorového serveru v typové úloze TPC-C, který byl nedávno publikován.* Test TPC-C simuluje celé počítačové prostředí, kde uživatelé uskutečňují transakce proti databázi, a měří počet operací, které server dokáže zvládnout. Další informace jsou k dispozici na www.tpc.org.

Řada dvoujádrových procesorů Intel® Xeon® 7000, dříve kódově označovaných Paxville MP, se ode dneška dodává s taktovacími frekvencemi až 3,0 GHz a dvěmi nezávislými systémovými sběrnicemi s taktem 667 MHz. Mohou být osazovány do stávajících platforem s čipovou sadou Intel® E8500, která byla navržena právě pro dvoujádrové procesory a uvedena dříve v tomto roce. Počátkem roku 2006 plánuje Intel uvést nové verze čipové sady a procesoru, jež budou podporovat dvě nezávislé systémové sběrnice s taktem 800 MHz.P

rávě uvedená platforma obsahuje paměť DDR2, sběrnici PCI Express, vyspělé funkce pro zajištění spolehlivosti a hardwarovou podporu technologie Intel® Virtualization.4 Ta v rámci procesoru poskytuje hardwarovou podporu virtualizovaných serverových aplikací, což napomáhá jejich spolehlivosti, robustnosti a efektivitě. Intel na podpoře této technologie spolupracuje s ostatními firmami v odvětví a plánuje ji aktivovat přepnutím parametru v systému BIOS počátkem roku 2006.

„Servery s dvoujádrovými procesory Intel dále zvýší efektivitu a využití informačních systémů pro zákazníky VMWare,“ řekl Brian Byun, viceprezident technických aliancí ve společnosti VMWare. „Virtualizace je rozhodující aplikací pro využití výkonu vícejádrových procesorů v široké řadě podnikových pracovních úloh. Hardwarová podpora virtualizace u nejnovějších dvoujádrových procesorů Intel Xeon nám umožní nabízet ještě vyspělejší produkty.“

Servery založené na dvoujádrových procesorech řady Intel Xeon 7000 budou postupně celosvětově k dispozici například od následujících výrobců systémů: Dell, Egenera, Fujitsu Siemens, Gateway, HP, HCL Infosystems Ltd, IBM, Kraftway, Lang chao, Lenovo, Maxdata, NEC, Samsung, Supermicro, Unisys a Wipro Infotech.

Intel zároveň zveřejnil podrobnější informace o budoucích procesorech Intel Xeon MP. V druhém pololetí roku 2006 plánuje uvést dvoujádrový procesor Intel Xeon s kódovým označením Tulsa, který se bude vyrábět 65nm procesem, bude mít 16 MB sdílené vyrovnávací paměti třetí úrovně a bude rovněž určen pro servery se čtyřmi a více procesory. Procesory Tulsa budou určeny pro stejné systémy jako právě uvedené dvoujádrové procesory Intel Xeon 7000 a první testovací kusy se k zákazníkům dostanou ještě do konce roku 2005.

Intel v říjnu doplnil svůj produktový plán pro procesory Intel Xeon MP o novou platformu Caneland, která se má objevit v roce 2007 a bude obsahovat čtyřjádrový procesor s kódovým označením Tigerton. Ten bude postaven na mikroarchitektuře další generace. Platforma dosáhne vyššího výkonu prostřednictvím vysokorychlostního přímého propojení jednotlivých procesorů s čipovou sadou. Dále by v platformě Caneland měla být implementována chystaná paměťová technologie FB-DIMM (Fully-Buffered Dual In-Line Memory Module). Platforma bude obsahovat čtyři paměťová propojení, jež budou využívat větší možnosti nové technologie.

Aktuální ceník produktů společnosti Intel

Procesory Cena při odběru 1 000 kusů

Dvoujádrový procesor Intel Xeon 70403,0 GHz, 2x2 MB L2, 667 MHz FSB 3 157 USD
Dvoujádrový procesor Intel Xeon 70413,0 GHz, 2x2 MB L2, 800 MHz FSB 3 157 USD
Dvoujádrový procesor Intel Xeon 70202,66 GHz, 2x1 MB L2, 667 MHz FSB 1 177 USD
Dvoujádrový procesor Intel Xeon 70302,80 GHz, 2x1 MB L2, 800 MHz FSB 1 980 USD

Čipové sady 
Čipová sada Intel E8501 255 USD
Čipová sada Intel E8500 255 USD

Odpovědnosti za údaje o výkonu
Výkonové testy a ratingy jsou měřeny s použitím konkrétních počítačových systémů a/nebo komponentů a zhruba odrážejí výkon produktů společnosti Intel měřených těmito testy. Skutečný výkon může ovlivnit jakákoli odlišnost v systémovém hardwaru, softwaru či konfiguraci. Zákazníci by si pro posouzení výkonu systémů nebo komponent, o jejichž nákupu uvažují, měli získat informace také z jiných zdrojů. Další informace o výkonových testech a výkonu produktů společnosti Intel získáte na webu www.intel.com/performance/server/xeon_mp/spp.htm nebo na telefonním čísle 1-916-356-3104 (v USA).

O společnosti Intel

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

Témata článku: FB, Mp, Procesory Intel, Hardwarová podpora, Paměťový produkt, Paměťová sběrnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí