Intel urychluje nástup mobilního computingu

Intel urychluje nástup mobilního computingu

Společnost Intel dnes představila novou řadu produktů, nový ekosystém a iniciativy, které pomohou uvést na trh nové produkty a zvýšit uživatelský komfort prostřednictvím řešeních Intel Inside®.

Součástí představených novinek jsou nová SoC platforma postavená na dvojjádrovém procesoru Atom™ (dříve pod kódovým označením „Clover Trail+") pro chytré telefony a tablety s operačním systémem Android*, vůbec první LTE řešení pro více režimů a pásem, které se začne prodávat v první polovině roku. Společnost Intel rovněž představila novou víceplatformovou iniciativu „Bay Trail” i úspěchy platformy postavené na procesoru Intel® Atom™ Z2420.

„Dnešní novinka dál rozšiřuje portfolio společnosti Intel napříč celým spektrem mobilních segmentů,” říká viceprezident Intelu a spoluředitel divize pro mobilní nástroje a komunikaci Hermann Eul. „Během uplynulého roku jsme úzce spolupracovali s našimi klienty a dokázali uvést na trhy ve dvaceti zemích světa deset chytrých telefonů na platformě Intel. Rovněž jsme vyvinulišpičkové tabletové řešení pro Windows* 8, které je nyní dodáváno deseti našim zákazníkům. Do budoucna chceme na tomto systému stavět a úzce spolupracovat s partnery z našeho ekosystému bez ohledu na používaný operační systém. Chceme přispět k tomu, že produkty s procesory Intel budou ty nejlepší a že koncovým uživatelům přinesou maximální uživatelský komfort.”

Nová úsporná platforma Atom™ SoC

Nová procesorová platforma Atom™ („Clover Trail+") a referenční design chytrého telefonu nabízejí špičkový výkon a vysokou výdrž baterie. Produkt se vyznačuje klasickými silnými stránkami Intelu, a to včetně vysokého výkonu, který umožňuje hladké surfování po internetu, sledování filmů v nejvyšším rozlišení (full HD) nebo používání aplikací Android*, jež lze velice rychle spustit a stejně rychle provozovat.

Dvojjádrové 32nm procesory Intel® Atom™ — Z2580, Z2560, Z2520 — jsou dostupné v kmitočtech až 2.0, 1.6 a 1.2 GHz. Procesor je rovněž vybaven podporou pro technologii Intel® Hyper-Threading Technology, jež dokáže obstarat až čtyři aplikační vlákna simultánně a celkově zvyšuje efektivitu jednotlivých jader Atom.

Integrovaná platforma pro chytré telefony je rovněž osazena enginem Intel® Graphics Media Accelerator s grafickým jádrem podporujícím až 533MHz s turbo režimem a nabízející trojnásobný grafický výkon1 pro 3D vizuály, realistické hry a plynulé hardwarově urychlované video v rozlišení 1080 bodů, kódované i dekódované rychlostí 30fps.

„Náš produkt druhé generace nabízí dvojnásobný výkon a až trojnásobnou grafiku1, to vše přizachování minimální spotřeby energie,” dodává Hermann Eul. „S přechodem na 22nm Atom SoC v průběhu tohoto roku budeme moci plně využít celé spektrum příležitostí, které přináší náš design, architektura, technologie 22nm Tri-Gate a přední výrobní postupy. To nám umožní svou pozici ještě upevnit.”

Platforma rovněž přináší vyspělé optické funkce, jako je například podpora pro dvě kamery, kdy primární fotoaparát/kamera je osazen čidlem o rozlišení až 16 megapixelů. Optický systém umožňuje pořizovat panoramatické snímky, sekvenční fotografování rychlostí 15 snímků za vteřinu při rozlišení 8 megapixelů, rozpoznání tváře v reálném čase nebo HDR fotografování s de-ghostingem pro ostřejší zachycení pohyblivých záběrů.

Dalším zajímavým aspektem platformy Atom je technologie Intel® Identity Protection Technology (Intel IPT), jež nabízí silné, dvoufaktorové ověření pro ochranu cloudových služeb, jako je vzdálené bankovnictví, e-commerce, online hraní nebo sociální sítě. Vzhledem k tomu, že Intel IP je integrována na úrovni samotného chipu – na rozdíl od jiných řešení (hardware, ověřování po telefonu) – dokáže nabídnout bezpečnější ochranu, jež ovšem bude zároveň uživatelky velmi přívětivá. Intel v současné době spolupracuje s partnery, jako jsou Feitian*, Garanti Bank*, MasterCard*, McAfee*, SecureKey* Technologies Inc., Symantec*, Vasco Data Security International* Inc. nebo Visa* Inc. a technologii přímo inkorporuje do jejich služeb.

Platforma Atom podporuje displeje WUXGA o rozlišení 1 900 x 1 200 bodů a zároveň nabídne podporu pro větší displeje tabletů postavených na operačním systému Android* 4.2 (Jelly Bean), dále budou podporovány technologie Intel Wireless Display Technology a HSPA+ na 42Mbps s modemovým řešením Intel® XMM 6360.

Z klientů podporu platformě „Clover Trail+" vyjádřili už ASUS*, Lenovo* a ZTE*.

Lenovo* představilo svůj IdeaPhone K900* minulý měsíc na CES. Telefon je postaven na procesoru Intel® Atom™ a nabízí skvělé video, grafiku i webový obsah při fantastické rychlosti.IdeaPhone je silný pouhých 6,9 mm a je to vůbec první telefon na světě, který je vybaven 5,5palcovým displejem ve full HD 400+ PPI. Díky tomu telefon nabídne jasnější snímky i text. K900 bude též vůbec první telefon, jenž bude postaven na procesoru Intel Atom Z2580. Lenovo plánuje chytrý telefon uvést na čínský trh v druhém čtvrtletí roku 2013, záhy poté se telefon objeví na vybraných mezinárodních trzích.

Další z novinek byl chystaný 22nmSoC pro chytré telefony („Merrifield”), který je postavený též na platformě Z25xx. Produkt je vyráběn špičkovým 22nm procesem, zcela nová mikroarchitektura pak zajistí zvýšení výkonu, zvýší energetickou účinnost a díky tomu zvýší i životnost baterie.

Klepněte pro větší obrázek

Dlouhodobá evoluce (4G LTE)

Strategií společnosti Intel je přijít se špičkovým, úsporným a globálním modemovým řešením, které bude fungovat v různých pásmech, režimech, regionech i s různými zařízeními.

Intel XMM 7160 je jedním z nejmenších a nejúspornějších univerzálních řešení podobného druhu na světě2 (LTE / DC-HSPA+/ EDGE). Nabízí podporu pro široké spektrum zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety nebo ultrabooky™. Globální modem 7160 dokáže simultánně podporovat až 15 LTE pásem, což je víc, než nabízí kterékoli z aktuálně dostupných řešení2. Součástí modemu je též flexibilně konfigurovatelná RF architektura umožňující úsporné konfigurace pro několik pásem, stejně jako globální roaming v jedné SKU. Modem XMM 7160 je dobře načasovaným konkurenceschopným řešením pro aktuálně vznikající LTE sítě.

„Intel XMM 7160 je vysoce konkurenceschopné 4G LTE řešení, které dle našeho očekávání splní potřeby vznikajícího globálního trhu se sítěmi 4G,” prohlásil Hermann Eul a dodal: „Nezávislí analytici ukázali, že naše řešení je skutečně špičkové ve světovém měřítku a já jsem přesvědčen, že nám otevře nové možnosti uplatnění v telekomunikačním průmyslu. Očekává se, že počet připojení přes LTE se v následujících dvanácti měsících zdvojnásobí na více než 120 milionů a rovněž věříme, že právě naše řešení poskytne vývojářům a poskytovatelům služeb ty nejlepší nástroje a díky tomu budou moci nabídnout skutečně vynikající uživatelský komfort. Na základě tohoto řešení chce Intel rozvíjet nabízení nových pokročilých funkcí, které budou časově sladěny s uváděním 4G sítí.”

Intel aktuálně expeduje datové řešení 4G LTE pro jeden režim; více-režimové moduly budou uváděny na trh v první polovině tohoto roku. Společnost optimalizuje svá LTE řešení a harmonizuje jejich uvádění s SoC tak, aby na trh mohla dodávat špičková řešení s co nejmenší spotřebou energie.

Platforma Intel® Atom™ Z2420

S rozšiřováním své geografické přítomnosti vnímá Intel obrovské příležitosti v tom nabídnout skvělý uživatelský komfort mobilním uživatelům v rozvíjejících se zemích.

Součástí této strategie využít rostoucího trhu s cenově dostupnými chytrými telefony na rozvojových trzích, který by podle odhadu některých analytiků měl v roce 2015 dosáhnout plných 500 milionů kusů, jsou i pokračující práce na platformě Intel Atom Processor Z2420 (dříve „Lexington”). Ta byla poprvé představena na CES a od té doby již mobilní telefony postavené právě na ní oznámily společnosti jako Acer* (Thajsko, Malajsie), Lava* (Indie) a Safaricom* (Keňa).

Společnost Etisalat Misr*, přední telekomunikační operátor na egyptském trhu a dceřiná společnost skupiny Etisalat sídlící v SAE, dnes ve spolupráci s Intelem představila plány na uvedení chytrého telefonu Etisalat E-20 s Intel Inside®. Telefon se objeví na egyptském trhu již v dubnu a půjde o vůbec takový první telefon na Blízkém východě a v Severní Africe, v celé Africe pak druhý po nedávném uvedení telefonu Safaricom* v Keni.

Společnost ASUS* dnes během dne představí nový tablet s operačním systémem Android* a využívající procesor Intel® Atom™ Z2420, což dokonale demonstruje flexibilitu platformy Atom SoC.

Tablety Intel Inside®

Čtyřjádrový Atom SoC („Bay Trail”) využívá popularity mobilních zařízení i špičkových úsporných kvalit oceňovaného procesoru Atom Z2760 a bude to nejvýkonnější Atom procesor všech dob – oproti současným procesorům pro tablety nabídne dvojnásobný výpočetní výkon a dodá ekosystému silný technologický základ i sadu funkcí, na jejichž základě bude možné inovovat. Platforma Bay Trail, jejíž uvedení se plánuje na Vánoce 2013, již nyní běhá na systémech Windows* a Android* a umožní vyrábět přístroje tenké pouhých 8mm, které na jedno dobití baterie vydrží v provozu celý den a v pohotovostním režimu celé týdny.

Společnost Intel aktuálně spolupracuje se společnostmi Compal*, ECS*, Pegatron*, Quanta* a Wistron* na urychlení uvedení tabletů Bay Trail na trh. Intel rovněž posílil spolupráci s předními OEM partnery po celém světě, kdy staví na silných základech položených tablety na procesoru Intel Atom Z2760 – ty na trh uvedly společnosti jakoAcer*, ASUS*, Dell*, Fujitsu*, HP*, Lenovo*, LG Electronics a Samsung*.

Intel dodává mobilním zařízením jiný rozměr

Intel dnes oznámil rozšíření iniciativ na podporu ekosystému a inovací v oblasti mobilních zařízeních na operačních systémech Windows* a Android.

Platformy a iniciativy společnosti Intel tvoří základ pro vývoj a inovaci po celá desetiletí. Nový program se zaměří zejména na to, aby se na trhu rychleji objevila ta nejlepší zařízení postavená na architektuře Intel® od špičkových OEM a ODM. Program se nejprve zaměří na tablety, pak na mobilní telefony, přičemž bude dodávat stavební kostky, z nichž bude možné rychle vytvářet řešení pro vyspělé i rozvíjející se trhy.

Úhelným kamenem celé iniciativy bude procesor Atom Z2760 na Windows* 8 a budoucí22nm Atom SoC, kódově označovaný jako „Bay Trail”.

Další článek: Megaupload i rok po smrtí navštěvují miliony surfařů

Témata článku: Postavená kamera, Chytrý telefon, První snímek, Mobilní trh, Skvělé řešení, Celá společnost, Celé řešení, Megapixel, Telefon, Celý trh, Čínské mobilní telefony, Jelly Bean, Hermann, Nejlepší mobilní telefony 2016, Bean, Celý systém, Atom, Chytré mobilní telefony, Platforma, Nový procesor, Nejlepší síť, Pegatron, 4G Lte, Inside, První uvedení, Levné ultrabooky na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch