Intel RealSense: počítače napodobí lidské smysly

Společnost Intel dlouhodobě usiluje o zjednodušení interakce s technologií tak, aby tato působila přirozeněji a komplexněji. V rámci těchto snah dnes Intel představil, jak ve spolupráci s dalšími společnostmi obdaří výpočetní techniku lidskými smysly – nová rodina hardwarových a softwarových produktů ponese název Intel® RealSense™.

Jedním z prvních produktů nové rodiny je 3D kamera Intel® RealSense™, vůbec první integrovaný 3D a 2D kamerový modul, který zařízením umožňuje vidět prostorově, podobně jako vidí lidské oči. „Po desetiletí se lidé museli učit nové jazyky, techniky a příkazy, aby zařízení dělala to, co po nich chceme,“ prohlásil Mooly Eden, viceprezident společnosti a generální manažer divize Percepční výpočetní techniky. „S technologií Intel RealSense toto chceme obrátit naruby, aby se zařízení učila chápat nás.“

Na tiskové konferenci uspořádané u příležitosti CES 2014 Intel rovněž nastínil spolupráci se společnostmi 3D Systems, Autodesk, DreamWorks, Metaio, Microsoft Skype and Lync Scholastic, Tencent a dalšími. Rovněž představil novou generaci asistenta Nuance* Dragon Assistant*.

Zařízení, která vidí jako lidé

První 3D kamera Intel RealSense je vybavena špičkovým hlubinným čidlem a plnohodnotným rozlišením 1080 bodů. Kamera disponuje schopností detekovat pohyb prstu, díky čemuž dokáže velice přesně rozpoznat jednotlivá gesta i rysy lidské tváře a na základě těchto dat rozumí pohybu i emocím. Dokáže rozpoznat popředí od pozadí, umožňuje rozšířit realitu o virtuální interaktivní prvky, umí trojrozměrné skenování položek a další věci.

Kamera Intel RealSense 3D najde uplatnění v běžných zařízeních typu „dva v jednom“, včetně konvertibilních tabletů, ultrabooků, notebooků nebo počítačů typu „All in One“ od výrobců jako Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo a NEC. První z nich by se měly na trhu objevit již ve druhé polovině roku 2014. Na pódiu Intel představil sedm různých zařízení s integrovanou kamerou od společností Dell, Lenovo a Asus.

Mooly Eden prohlásil, že technologie Intel RealSense nabídne skutečně nové komplexní zážitky, včetně změny způsobu, jímž lidé využívají video-konferenční hovory, učení za pomoci digitálních pomůcek a „edutainment“ prostřednictvím rozšířené reality. Význam bude mít novinka i pro počítačové hry, stejně jako pořizování či sdílení 3D snímků.

Pro demonstraci možností video hovorů a konferenčních hovorů s použitím 3D kamery Intel RealSense spojily síly Intel a Microsoft a společně vytvořily model komplexních video hovorů prostřednictvím sítí Skype a Lync. 3D kamera umožňuje během hovoru ovládat (a dokonce zcela odstranit) pozadí za volajícím, takže je vidět jen on. Umí také pozadí nahradit prezentací, filmem nebo sportovní událostí.
Intel očekává, že gesta, hlasové a dotykové funkce vzbudí v dětech zájem o hry zaměřené na vzdělávání. Intel úzce spolupracuje s jinými firmami. Lincol Wallen, technologický ředitel DreamWorks Animation projevil nadšení nad umístěním kamer do mainstreamových zařízení a prohlásil, že se těší na spolupráci se společností Intel na této inovaci.

Generální ředitel 3D Systems (3DS) Avi Reichental pak společně s Edenem na pódiu představil spolupráci mezi společnostmi, jejímž cílem je zprostředkovat možnost 3D skenování a tisku i běžnému uživateli. Již v druhé polovině roku 2014 3DS nabídne svůj spotřebitelský produkt Sense*, jenž umožní skenování, editaci a tisk na počítačových zařízeních vybavených novou kamerou Intel RealSense 3D. Vedle toho 3DS chce 3D technologii zpřístupnit vývojářům v rámci softwarové vývojářské sady Intel RealSense.

Osobní asistent

Počítače se naučí též lépe „slyšet“. Mooly Eden oznámil, že osobní asistent Dragon od společnosti Nuance* je nyní k dispozici na počítačích typu „2 v 1“ od výrobců Acer, Dell, HP a Lenovo, dále na počítačích typu ultrabook a „All in One“. Počátek roku 2014 se objeví nové produkty od výrobců Asus a Toshiba. Dragon Assistant* se též vůbec poprvé objeví na tabletech, a to díky tabletu Lenovo, který bude uveden na trh počátkem roku 2014.

Nový Dragon Assistant je přelomový konverzační asistent, který dokáže spolupracovat s oblíbenými webovými stránkami a aplikacemi. Lze si v něm vybrat osobnost konkrétního uživatele a pak pokračovat v konverzaci napříč různými zařízeními postavenými na technologii Intel. Asistentovi například stačí říct, aby přehrál hudbu, zjistil odpovědi na určité dotazy, spojil se s přáteli nebo vyhledal obsah — to vše za použití přirozeného jazyka. Dragon Assistant rovněž dokáže kontrolovat kalendář, vyhledávat trasy v mapě, vyhledávat lety či zarezervovat stůl v restauraci. Asistent je k dispozici i v offline režimu a uživatelé ho mohou využít k diktování poznámek, ovládání svého přístroje a dalším věcem i bez internetového připojení.
 

Další článek: Firefox OS míří do televizí, Mozilla se dohodla s Panasonikem [CES]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,