Intel představuje inteligentní mobilní technologie, které se samy přizpůsobí uživateli

Intel představuje inteligentní mobilní technologie, které se samy přizpůsobí uživateli

V předvečer konání konference Intel Developer Forum (IDF), která proběhne 2. a 3. dubna, uspořádala společnost Intel sérii tiskových konferencí zaměřených na výzkum v oblasti mobilních technologií a na projekty organizací Intel Capital a Intel China Research Center. Následují krátká shrnutí všech prezentací a hlavních novinek ohlášených během dne:

„Nová výzkumná iniciativa v mobilní oblasti: „Carry Small, Live Large“ – Kevin Kahn, Intel senior Fellow, ředitel divize Communications Technology Lab

Kevin Kahn představil novou iniciativu v oblasti výzkumu mobilních technologií, kterou ve společnosti Intel nazývají „Carry Small, Live Large“. Vědci společnosti Intel vycházejí z vize mobilnějšího přístupu k internetu a kvalitnějšího zprostředkování přístupu k internetu. To zahrnuje menší a efektivnější mobilní zařízení, která dokážou využívat okolní zdroje a svým majitelům při užívání poskytnout personalizované možnosti využití připojení. Výzkum bude zaměřen na rozvoj ve čtyřech hlavních kategoriích:

  • Menší rozměry a vyšší efektivita spotřeby elektrické energie: Výzkum, který má podpořit energeticky úspornější provoz a miniaturizaci zařízení, zahrnuje hardwarovou kontrolu delších a hlubších režimů spánku pro veškeré komponenty. Dále zahrnuje algoritmy pro regulaci napájení vysílačů nebo sady plně digitálních vysílačů a konfigurovatelných antén, které uspoří energii a umožní vyrobit zařízení s menšími rozměry.
  • Personalizace, která předvídá potřeby uživatele: Společnost Intel zkoumá nové technické postupy pro vytvoření mobilních zařízení zítřka. Tyto přístroje mají být schopny lépe odhadnout a uspokojit preference uživatelů. Toho lze dosáhnout využitím senzorů, kontextových rámců nebo lepších webových služeb. Velký důraz budou tato mobilní zařízení klást na ochranu osobních údajů a na zabezpečení.
  • Chytřejší mobilní zařízení, které komunikuje s okolními technologiemi a využívá je: Vědci zkoumají, jak u mobilních zařízení překonat omezení daná jejich malými rozměry a zpřístupnit další funkce. Jejich novým cílem je zajištění interakce mobilních zařízení s okolními bezdrátovými přístroji (obrazovkami, úložišti apod.).
  • Standardizace: Nekompatibilita některých zařízení se v současnosti stává faktorem, který nejvíce omezuje rozšiřování funkcí mobilních zařízení i celého ekosystému mobilních výpočetních strojů. Intel spolupracuje se standardizačními institucemi a bezpočtem partnerů, aby zajistil vývoj standardů, které by pomohly realizovat vizi „Carry small, live large“.

„Live Large; Každodenní cítění a vnímání“ – Andrew Chien, viceprezident divize Intel Corporate Technology Group a ředitel Intel Research

Ve své prezentaci se Andrew Chien věnoval v rámci iniciativy „Carry small, live large“ vizi, jak učinit technologie intuitivnějšími a pomoci jim, aby měly větší povědomí o svém okolí. Výpočetní systémy si budou díky senzorům a jejich logickým úsudkům vědomy svých uživatelů a kontextu každodenních aktivit i okolního prostředí. Senzory mohou být zdrojem velkého množství dat. Hlavní výzvou však zůstává jejich přesná interpretace a porozumění vstupům tak, aby šlo získané poznatky efektivně využít. Mobilní zařízení zítřka pak budou vědět o všem, co uživatele obklopuje a co dělají, o jejich aktivitách, náladách, osobním vlastnictví, lokaci a situaci, v níž se nacházejí. Tyto informace dokážou vyhodnotit, aby poskytla uživatelům co nejosobnější zážitek.

  • Intel® Mash Maker, vyrobený díky Intel Research a Software Solutions Group: Společnost Intel představí 22. dubna na konferenci Web 2.0 betaverzi produktu Intel® Mash Maker. Ta zahrnuje podporu otevřeného rozšiřitelného API, funguje s oběma nejrozšířenějšími browsery Internet Explorer i FireFox a nabízí pokročilé widgety a vizualizační funkce. Intel® Mash Maker je rozšíření internetového prohlížeče, které uživatelům při surfování na webu umožní snadnou tvorbu vlastních mash-upů. Technologie Intel® Mash Maker nabízí novou úroveň možností a inteligence, která pomůže vytvořit internet na míru každému uživateli. Intel® Mash Maker zprostředkovává z různých zdrojů přizpůsobené informace, které uživatelé chtějí, a tak, jak je chtějí.

„Evoluce vysílačů“ – Krishnamurthy Soumyanath, Intel Fellow, Corporate Technology Group

Soumyanath hovořil o významných milnících ve vývoji levných digitálních multi-vysílačů (multi-radios), které společnost nedávno představila na fóru International Solid States Circuits Conference. V budoucnu by tato technologie mohla v malých zařízeních provozovat několik různých technologických standardů pro bezdrátový přenos dat. Jediný čip by tak nabízel nižší spotřebu než jeho dnešní rozměrné analogové obdoby. V rámci prezentace byly předvedeny dva prototypy:

  • Prototyp produktu z dílen společnosti Intel: multifrekvenční (multi-band), energeticky efektivní vysílač CMOS, při jehož výrobě byly zužitkovány výsledky dřívějších výzkumů v oblasti digitálních bezdrátových komunikací.
  • Výkonový zesilovač a převodník ADC od výzkumné organizace, která navázala na práce na produktovém prototypu a pokračuje v inovacích v oblasti bezdrátových komunikací započatých společností Intel.

Technologické prezentace společnosti Intel: Po skončení úvodních prezentací na téma mobility následovalo devět ukázek z oblasti mobilních technologií. Předváděné produkty pokrývaly vše od bezdrátového sdílení a zobrazování až po energeticky efektivní komunikaci. Tři z nich budou představeny blíže:

  • Cliffside, demonstrace nové technologie: Cliffside je technologickou ukázkou nového výzkumu divize Mobile Products Group. Technologie posílila jediný Wi-Fi adaptér natolik, že zvládne fungovat jako dva nezávislé Wi-Fi adaptéry. Díky této technologii by uživatelé mohli synchronizovat své MP3 a video soubory, aniž by potřebovali kabel USB. Bylo by možné přímo propojit laptop s televizorem pro sledování HD filmů nebo také udržovat bezdrátová spojení se zařízeními Wi-Fi doma, zatímco by uživatel byl stále připojen prostřednictvím VPN sítě přes WLAN do firemní sítě. Také by bylo možné připojit se k dalším přenosným počítačům a sdílet s nimi soubory nebo chatovat s jejich majiteli i bez přístupového bodu v dosahu. Výhoda této technologie tkví v tom, že uživatelům platformy Centrino bude umožněno simultánní připojení k WLAN (BSS) i Wi-Fi Personal Area Network (BSS Wi-Fi PAN) za současného připojení až osmi zařízení Wi-Fi k jejich laptopu Centrino. Technologie Wi-Fi PAN poskytuje přímá bezdrátová propojení pro synchronizaci, čerpání multimediálního obsahu i přenos souborů mezi notebookem Centrino a dalšími zařízeními Wi-Fi, jako jsou laptopy, MID, přehrávače MP3, digitální fotoaparáty, televizory, tiskárny, přenosné kapesní počítače, herní konzoly či projektory.
  • Vyhledání bezdrátových zařízení a jejich nastavení: Nové technologické demo nastiňuje řešení věčného problému bezdrátového světa: snadné vyhledání a nastavení bezdrátových zařízení. Ukázka demonstruje jednoduché vyhledání zařízení a jeho bezpečné připojení k nedalekým bezdrátovým sítím. Vše přitom na displeji probíhá prostřednictvím přívětivého rozhraní pro výběr FnF7 (Function F7). S touto technologií uživatelé jednoduše spustí známé rozhraní, aby vybrali, které z automaticky identifikovaných zařízení v okolí chtějí připojit.
  • Kontextová technologie (Context-aware): Adaptive Mobile Computing: Nové technologické demo společnosti Intel odstraňuje složitá uživatelská nastavení při připojování k různým bezdrátovým zařízením. Kontextový engine pracuje se systémem i definovanými pravidly tak, aby dokázal automaticky konfigurovat uživatelské prostředí. Na ukázkovém příkladě je demonstrováno několik situací, které vedou k připojení k prezentačnímu projektoru. Práce přístroje v souvislostech zajišťuje, aby byla připojení a rozhraní šita na míru konkrétním uživatelům.

„Investice do globální inovace“ – Cadol Cheung, generální ředitel pro region asijského Tichomoří v Intel Capital

Cheung se podělil o svůj pohled na rizikový kapitál v Číně a dalších částech Asie. Tlumočil také svou vizi rozvoje a vyzdvihl výzvy i možnosti regionu. Rok 2008 je ve znamení 10. výročí fungování strategického investičního programu Intel Capital v Číně. Tento milník Cadol Cheung využil k připomenutí významných úspěchů, mezi něž patří úspěšné založení fondu iCap China Technology Fund (200 milionů dolarů) v červnu roku 2005. Nedávné investice programu Intel Capital úspěšně dokládají a ukazují příklady rozvoje firmy v Číně a jiných asijských zemích.

Další informace budou průběžně k dispozici zde: http://www.intel.com/idf/us/fall2007/index.htm

Váš názor Další článek: Vylepšení IE7Pro podporuje i Internet Explorer 8 beta

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Nový milník, Technologická společnost, Laptop, Zařízení, Mobilní zařízení, Přenosné zařízení, Levné tiskárny k počítači, Nové zařízení, Nové televizory 2016, Různé typy, WLAN, China, Makro, Levné fotoaparáty digitální, Nový typ, Band, Multi, Kapesní herní konzole, Levné televizory, Mash, Malé úložiště, Nejlevnější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky