Intel představuje bezhalogenové procesory Xeon

Intel představuje bezhalogenové procesory Xeon

Společnost Intel uvedla na trh čtyři nové bezhalogenové procesory Intel® Xeon®. Procesory vyráběné 45nanometrovou (nm) technologií dosahují vyššího výkonu při nižší spotřebě energie. Výrobou ekologicky šetrnějších procesorů Intel pokračuje ve snižování vlivu svých produktů na životní prostředí.

Energetická spotřeba procesorů se snížila díky pokročilé 45nm výrobní technologii společnosti Intel a novému typu tranzistorů, které využívají takzvané high-k brány na bázi hafnia. Všechny dříve uvedené verze procesorů řady Intel Xeon 5200 a 5400 budou nyní vyráběny také jako bezhalogenové.

Nové procesory Intel® Xeon® jsou plně kompatibilní se stávající platformou duálních procesorů Intel, které jsou na trhu od roku 2006. Řada čtyřjádrových procesorů Intel® Xeon® 5400 je tvořena novými procesory X5492, X5470 a L5430, z nichž nejrychlejší pracuje na frekvenci 3,4 GHz. Nízkonapěťová verze využívá příkon pouze 50 wattů neboli 12,5 wattu na jádro. Dvoujádrový procesor Intel® Xeon® Processor X5270 pracuje s příkonem 80 wattů na frekvenci až 3,5 GHz. Tyto vlastnosti uvítají především firmy využívající pracovní stanice, vysoce výkonné servery, blade servery a mainstream servery.

Nedávné benchmark testy procesorů prokázaly, že při každé inovaci procesorů Xeon® zvyšuje Intel jejich výkon bez současného zvyšování spotřeby energie. V testu SPECint*_rate2006, který měří propustnost při zpracování celých čísel, dosáhl SuperMicro SuperServer 6025B-TR+ server s procesorem X5470 nového světového rekordu1 a výsledku 150. Fujitsu-Siemens PRIMERGY RX200 S4 server s procesorem X5470 dosáhl v benchmark testu SPECjbb*2005 výsledku 316 728 BOPS, čímž zvýšil náskok společnosti Intel v prostředí Oracle JRockit® JVM.

„Společnost Intel usiluje o vývoj stále ekologičtějších produktů, které zároveň nabídnou všestrannost i vysoký výkon,“ říká Kirk Skaugen, viceprezident a generální ředitel skupiny Intel Server Platforms Group. „Zákazníci, kteří si instalují nové procesory Xeon, získají nejen vyšší výkon a nižší spotřebu na stávajících platformách, ale jako první využijí i zcela novou, bezhalogenovou technologii Intel.“

Nové procesory podporuje řada výrobců počítačových sestav. Mezi ně patří společnosti Asus, Dell, Fujitsu, Fujitsu-Siemens, Gigabyte, HP, IBM, Microstar, NEC, Quanta, Rackable Systems Inc., Sun Microsystems, Supermicro, Tyan a Verari Systems. Nová řada procesorů 5400 je k dispozici okamžitě, řada X5270 pak bude uvedena na trh na podzim.

Klepněte pro větší obrázek

Více informací naleznete na www.intel.com/xeon

Témata článku: Watt, Procesory Intel, Nová řada, Nový procesor

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí