Intel pomocí nanotechnologií rozšiřuje platnost Moorova zákona

18. září 2002
Red Hat spojuje KDE a GNOME
Pokročilý výzkum Intelu v oblasti technologií integrace na bázi křemíku pomůže ke sblížení počítačů a komunikací v příští dekádě
Intel pomocí nanotechnologií rozšiřuje platnost Moorova zákona

INTEL DEVELOPER FORUM, SAN JOSE, Kalifornie, 12. září 2002 – Intel využije integrovaných křemíkových technologií ke sblížení výpočetní techniky a komunikací v příštích deseti letech a tak zajistí, aby budoucí elektronická zařízení byla jednodušší, levnější a aby poskytovala vyšší uživatelský komfort.

Pat Gelsinger, ředitel technologické divize (Chief Technology Officer) Intelu a Sunlin Chou, senior vicepresident Intelu ve své přednášce na podzimní konferenci Intel Developer Forum 2002 prohlásili, že křemíkové technologie, které spojují výpočetní a komunikační funkce, přinesou výsledky související s Moorovým zákonem do takových oblastí, jako jsou bezdrátové a optické komunikace. Současně oznámili, že Intel rozšíří platnost Moorova zákona i do vzdálenější budoucnosti zásluhou pokročilého výzkumu použití nanotechnologií při zpracování křemíku. Moorův zákon říká, že hustota tranzistorů v integrovaných obvodech se každé dva roky zdvojnásobuje; výsledkem je trvalé zvyšování výkonu a snižování ceny.

 

Rozšíření platnosti Moorova zákona

“Jsme přesvědčeni, že integrované obvody na bázi křemíku přinesou inovativní, všudypřítomné a cenově dostupné technologie, jež umožní vytvoření světa, ve kterém budou všechny počítače komunikovat a všechna komunikační zařízení počítat,” prohlásil Gelsinger.

Mezi Intelem sledovanými technologiemi je i vývoj tzv. "křemíkových rádií" (“silicon radios”) s využitím procesu Intelu na výrobu energeticky úsporných obvodů CMOS. V několika příštích letech budou tato "rádia" integrována do budoucích čipů Intelu, takže kterékoli zařízení využívající jakýkoli z těchto čipů bude disponovat funkcemi bezdrátové komunikace. 

Dále Gelsinger předvedl laser s proměnnou vlnovou délkou používající křemíkového generátoru světelného vlnění ("photonics") a prohlásil, že výzkum Intelu se ubírá směrem k implementaci Moorova zákona na tvorbu vysoce integrovaných součástí, které jsou spojením digitálních funkcí a optoelektronických zařízení na bázi křemíku na jednom čipu. Cílem tohoto výzkumu je radikální snížení cen optických sítí dosažené zabudováním komponentových technologií do cenově přístupných křemíkových stavebních prvků.

Nakonec se Gelsinger s odkazem na technologii známou jako "senzorové sítě" (“sensor nets”) zmínil, že výhody cenově přístupných, sofistikovaných křemíkových senzorů, které dokáží počítat i komunikovat, již začínají být zřejmé z praktických testů v terénu. Jeden z takových testů probíhá na ostrově Great Duck, (stát Maine, USA), kde pracovníci výzkumných laboratoří Intelu v Berkley (Intel Research Berkeley Lab) a univerzity College of the Atlantic bezdrátové senzorové sítě -- "sensor nets" -- rozmisťují a používají pro studium mikrohabitatů ostrova.

Senzory tvořené čipy obsahujícími senzory tepla, vlhkosti, barometrického tlaku a infračerveného světelného spektra vědcům umožňují diskrétní sledování života v přírodě a přirozeného prostředí. Údaje o sledovaném prostředí se prostřednictvím satelitního spojení vysílají do internetu, takže výzkumní pracovníci mohou získávat informace v reálném čase. Technologie senzorových sítí je novým způsobem sledování dat o životním prostředí, který narušuje mikrohabitaty méně než přítomnost člověka.

Zatím co vývoj Intelu pokračuje v miniaturizaci senzorů integrovaných v křemíkovém čipu, pracuje firma i na tvorbě softwarových nástrojů pro programování těchto senzorových sítí a tak pomáhá urychlit průmyslové využití těchto nových technologií.

 

Rozšiřování platnosti Moorova zákona využitím nanotechnologií

Mezi výzkumné a vývojové práce Intelu na poli nových technologií pro zpracování křemíku, materiálů  a konstrukce zařízení, která mohou rozšířit platnost Moorova zákona, je i litografie EUV (Extreme Ultraviolet, tj. ultrafialového záření extrémně krátké vlnové délky), nová dielektrika pro brány tranzistorů a struktury tranzistorů plus inovace jako jsou křemík s vnitřním pnutím ("strained silicon"), které budou uvedeny do provozu příští rok se zavedením výrobního procesu čipů Intelu 90 nm technologií.

“Budeme dále pokračovat v naplňování Moorova zákona tím, že prostřednictvím pokročilého vývoje a investic do nanotechnologií umožníme obohacení křemíkových čipů o další a funkce a schopnosti,” prohlásil Chou. “Intel se stal lídrem v oblasti nanotechnologií tím, že již poslední dva roky vyrábí procesory ("CPU") s tranzistory o velikosti pod 100 nm. Náš výzkum je již podstatně dál než 90 nm technologie, kterou zavádíme příští rok do výroby; zabývá se dlouhodobými možnostmi jež budou stále obnovovat křemíkové technologie a rozšiřovat jejich využitelnost i do příští dekády.”

Chou uvedl, že jeden z výzkumných projektů Intelu - Teraherzové tranzistory (vysokorychlostní tranzistory, které Intel míní uvést do výroby v druhé polovině dekády)  - se zabývá experimentálními, vysoce výkonnými neplanárními tranzistory CMOS se třemi branami (někdy nazývané "Tri-Gate"). Tento typ tranzistorů opouští stávající "planární" (plochou) konstrukci a je navrhován s využitím trojrozměrné architektury, která zvyšuje plochu povrchu brány tranzistoru a tak zvyšuje jeho výkon a umožňuje vyšší rychlosti procesorů. Než se tyto tranzistory dostanou v druhé polovině dekády do výroby, budou vyžadovat ještě další vylepšení.

Chou také poznamenal, že výzkumní pracovníci Intelu spolupracují s univerzitami na dlouhodobých projektech v oboru nanotechnologií, jako jsou uhlíkové nanotrubičky a křemíkové nanovodiče, vodivé i polovodivé struktury, které možná v budoucnosti umožní vyšší výkon tranzistorů. Intel očekává, že k praktickému použití nanotrubiček nebo nanovodičů ve výpočetních zařízeních nedojde dříve než za deset let.

Gelsinger a Chou vyzvali účastníky ke spolupráci na pokračující inovaci zaměřené na dosažení konvergované digitální budoucnosti prostřednictvím křemíkové integrace.

 

O IDF

Intel Developer Forum (IDF) je jednou z nejvýznamnějších událostí v oboru pro vývojáře hardwaru a softwaru. Tato celosvětová konference, která se koná jednou za půl roku, přivádí nejvýznamnější hráče oboru, aby se zabývali nejmodernějšími technologiemi a produkty pro osobní počítače, servery, komunikační zařízení a "handheld" klienty. Další informace o konferenci IDF nebo o technologiích Intel jsou na adrese http://developer.intel.com. 

 

            Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů a je také
předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Další
informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom
<http://www.intel.com/pressroom> nebo www.intel.com/cz/pressroom.

-- 30 --

 

* Na ostatní názvy a značky si mohou činit nárok další majitelé. Intel je registrovaná ochranná známka společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřinných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

 

Váš názor Další článek: Red Hat spojuje KDE a GNOME

Témata článku: Komunikační prostředí, Podzimní konference, Světelná vlna, Integrovaná technologie, Uhlík, Nový laser, Světelný rok, Pokročilý výzkum, Úsporný tranzistor, Sensor


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 121

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 53

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize