Intel pomocí nanotechnologií rozšiřuje platnost Moorova zákona

18. září 2002
Red Hat spojuje KDE a GNOME
Pokročilý výzkum Intelu v oblasti technologií integrace na bázi křemíku pomůže ke sblížení počítačů a komunikací v příští dekádě
Intel pomocí nanotechnologií rozšiřuje platnost Moorova zákona

INTEL DEVELOPER FORUM, SAN JOSE, Kalifornie, 12. září 2002 – Intel využije integrovaných křemíkových technologií ke sblížení výpočetní techniky a komunikací v příštích deseti letech a tak zajistí, aby budoucí elektronická zařízení byla jednodušší, levnější a aby poskytovala vyšší uživatelský komfort.

Pat Gelsinger, ředitel technologické divize (Chief Technology Officer) Intelu a Sunlin Chou, senior vicepresident Intelu ve své přednášce na podzimní konferenci Intel Developer Forum 2002 prohlásili, že křemíkové technologie, které spojují výpočetní a komunikační funkce, přinesou výsledky související s Moorovým zákonem do takových oblastí, jako jsou bezdrátové a optické komunikace. Současně oznámili, že Intel rozšíří platnost Moorova zákona i do vzdálenější budoucnosti zásluhou pokročilého výzkumu použití nanotechnologií při zpracování křemíku. Moorův zákon říká, že hustota tranzistorů v integrovaných obvodech se každé dva roky zdvojnásobuje; výsledkem je trvalé zvyšování výkonu a snižování ceny.

 

Rozšíření platnosti Moorova zákona

“Jsme přesvědčeni, že integrované obvody na bázi křemíku přinesou inovativní, všudypřítomné a cenově dostupné technologie, jež umožní vytvoření světa, ve kterém budou všechny počítače komunikovat a všechna komunikační zařízení počítat,” prohlásil Gelsinger.

Mezi Intelem sledovanými technologiemi je i vývoj tzv. "křemíkových rádií" (“silicon radios”) s využitím procesu Intelu na výrobu energeticky úsporných obvodů CMOS. V několika příštích letech budou tato "rádia" integrována do budoucích čipů Intelu, takže kterékoli zařízení využívající jakýkoli z těchto čipů bude disponovat funkcemi bezdrátové komunikace. 

Dále Gelsinger předvedl laser s proměnnou vlnovou délkou používající křemíkového generátoru světelného vlnění ("photonics") a prohlásil, že výzkum Intelu se ubírá směrem k implementaci Moorova zákona na tvorbu vysoce integrovaných součástí, které jsou spojením digitálních funkcí a optoelektronických zařízení na bázi křemíku na jednom čipu. Cílem tohoto výzkumu je radikální snížení cen optických sítí dosažené zabudováním komponentových technologií do cenově přístupných křemíkových stavebních prvků.

Nakonec se Gelsinger s odkazem na technologii známou jako "senzorové sítě" (“sensor nets”) zmínil, že výhody cenově přístupných, sofistikovaných křemíkových senzorů, které dokáží počítat i komunikovat, již začínají být zřejmé z praktických testů v terénu. Jeden z takových testů probíhá na ostrově Great Duck, (stát Maine, USA), kde pracovníci výzkumných laboratoří Intelu v Berkley (Intel Research Berkeley Lab) a univerzity College of the Atlantic bezdrátové senzorové sítě -- "sensor nets" -- rozmisťují a používají pro studium mikrohabitatů ostrova.

Senzory tvořené čipy obsahujícími senzory tepla, vlhkosti, barometrického tlaku a infračerveného světelného spektra vědcům umožňují diskrétní sledování života v přírodě a přirozeného prostředí. Údaje o sledovaném prostředí se prostřednictvím satelitního spojení vysílají do internetu, takže výzkumní pracovníci mohou získávat informace v reálném čase. Technologie senzorových sítí je novým způsobem sledování dat o životním prostředí, který narušuje mikrohabitaty méně než přítomnost člověka.

Zatím co vývoj Intelu pokračuje v miniaturizaci senzorů integrovaných v křemíkovém čipu, pracuje firma i na tvorbě softwarových nástrojů pro programování těchto senzorových sítí a tak pomáhá urychlit průmyslové využití těchto nových technologií.

 

Rozšiřování platnosti Moorova zákona využitím nanotechnologií

Mezi výzkumné a vývojové práce Intelu na poli nových technologií pro zpracování křemíku, materiálů  a konstrukce zařízení, která mohou rozšířit platnost Moorova zákona, je i litografie EUV (Extreme Ultraviolet, tj. ultrafialového záření extrémně krátké vlnové délky), nová dielektrika pro brány tranzistorů a struktury tranzistorů plus inovace jako jsou křemík s vnitřním pnutím ("strained silicon"), které budou uvedeny do provozu příští rok se zavedením výrobního procesu čipů Intelu 90 nm technologií.

“Budeme dále pokračovat v naplňování Moorova zákona tím, že prostřednictvím pokročilého vývoje a investic do nanotechnologií umožníme obohacení křemíkových čipů o další a funkce a schopnosti,” prohlásil Chou. “Intel se stal lídrem v oblasti nanotechnologií tím, že již poslední dva roky vyrábí procesory ("CPU") s tranzistory o velikosti pod 100 nm. Náš výzkum je již podstatně dál než 90 nm technologie, kterou zavádíme příští rok do výroby; zabývá se dlouhodobými možnostmi jež budou stále obnovovat křemíkové technologie a rozšiřovat jejich využitelnost i do příští dekády.”

Chou uvedl, že jeden z výzkumných projektů Intelu - Teraherzové tranzistory (vysokorychlostní tranzistory, které Intel míní uvést do výroby v druhé polovině dekády)  - se zabývá experimentálními, vysoce výkonnými neplanárními tranzistory CMOS se třemi branami (někdy nazývané "Tri-Gate"). Tento typ tranzistorů opouští stávající "planární" (plochou) konstrukci a je navrhován s využitím trojrozměrné architektury, která zvyšuje plochu povrchu brány tranzistoru a tak zvyšuje jeho výkon a umožňuje vyšší rychlosti procesorů. Než se tyto tranzistory dostanou v druhé polovině dekády do výroby, budou vyžadovat ještě další vylepšení.

Chou také poznamenal, že výzkumní pracovníci Intelu spolupracují s univerzitami na dlouhodobých projektech v oboru nanotechnologií, jako jsou uhlíkové nanotrubičky a křemíkové nanovodiče, vodivé i polovodivé struktury, které možná v budoucnosti umožní vyšší výkon tranzistorů. Intel očekává, že k praktickému použití nanotrubiček nebo nanovodičů ve výpočetních zařízeních nedojde dříve než za deset let.

Gelsinger a Chou vyzvali účastníky ke spolupráci na pokračující inovaci zaměřené na dosažení konvergované digitální budoucnosti prostřednictvím křemíkové integrace.

 

O IDF

Intel Developer Forum (IDF) je jednou z nejvýznamnějších událostí v oboru pro vývojáře hardwaru a softwaru. Tato celosvětová konference, která se koná jednou za půl roku, přivádí nejvýznamnější hráče oboru, aby se zabývali nejmodernějšími technologiemi a produkty pro osobní počítače, servery, komunikační zařízení a "handheld" klienty. Další informace o konferenci IDF nebo o technologiích Intel jsou na adrese http://developer.intel.com. 

 

            Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů a je také
předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Další
informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom
<http://www.intel.com/pressroom> nebo www.intel.com/cz/pressroom.

-- 30 --

 

* Na ostatní názvy a značky si mohou činit nárok další majitelé. Intel je registrovaná ochranná známka společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřinných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

 

Váš názor Další článek: Red Hat spojuje KDE a GNOME

Témata článku: Podzimní konference, Uhlík, Nový laser, Komunikační prostředí, Pokročilý výzkum, Integrovaná technologie, Světelná vlna, Úsporný tranzistor, Světelný rok, Sensor


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky