INTEL OTEVŘEL NOVOU TOVÁRNU - 65NM VÝROBA NA 300MM KŘEMÍKOVÝCH PLÁTECH V ARIZONĚ

4. listopadu 2005
Finální FreeBSD 6.0 je na světě
SANTA CLARA, USA, 2. listopadu 2005 – Společnost Intel znovu otevřela moderní velkokapacitní výrobu polovodičů ve městě Chandler (Arizona, USA). Továrna označovaná Fab 12 byla přestavěna na moderní 65nm výrobní proces a stala se tak druhou továrnou společnosti Intel, kde probíhá velkokapacitní výroba 65nm produktů na největších průmyslově používaných křemíkových plátech o průměru 300 mm. Tento systém továrně umožňuje výrobu procesorů s nejvyšší kapacitou a nejnižšími náklady na světě. Jedná se zároveň o světově technologicky nejvyspělejší velkokapacitní polovodičovou výrobu vícejádrových procesorů.
INTEL OTEVŘEL NOVOU TOVÁRNU - 65NM VÝROBA NA 300MM KŘEMÍKOVÝCH PLÁTECH V ARIZONĚ

„Opětovné otevření továrny Fab 12 je důležitý mezník pro Intel i celý polovodičový průmysl,“ řekl Bob Baker, senior vicepresident a generální ředitel Technology and Manufacturing Group společnosti Intel. „Konverze starší továrny na špičkovou technologii – jak v oblasti rozměru křemíkových plátů, tak i z hlediska postupu výroby obvodů – opět posunuje naše výrobní možnosti a zlepšuje pozici pro naplňování potřeb zákazníků.“

Projekt modernizace továrny Fab 12 byl zahájen v roce 2004 a stál cca 2 miliardy dolarů. Po dokončení, za zhruba 18 měsíců, se Fab 12 stává pátým výrobním závodem využívajícím 300mm pláty.

Společnost Intel vlastní největší síť výrobních kapacit pracující s pokročilými 300mm křemíkové pláty. Ostatní provozy na 300mm pláty jsou Fab 11X v Novém Mexiku, D1D a D1C v Oregonu a Fab 24 v Irsku.

Opětovné otevření továrny Fab 12 je nejnovější ze série šesti oznámení společnosti Intel o reinvesticích do závodů ve Spojených státech. Celkem byly v roce 2005 ohlášeny projekty na nová rozšíření výrobních kapacit v USA v objemu 4 miliardy USD a dokončovaly se investice ohlášené v roce 2004 v objemu 2 miliardy dolarů. Z těchto investic navíc vzniká více než 2 000 pracovních příležitostí (bez započítání stavebních firem).

Klíčem k rychlému začátku výroby je přemístění a přeškolení pracovních sil

Nový projekt společnosti Intel v Arizoně je založen i na vysoce kvalifikované pracovní síle. Součástí projektu modernizace továrny proto byla  rekvalifikace více než 800 zaměstnanců továrny Fab 12 v jiných provozech, konkrétně v Irsku, Oregonu a Novém Mexiku. Pracovníci tak získali další vzdělání a zkušenosti s nejnovějšími nástroji a nejmodernější 300mm technologií.

„Logistika přemístění 800 zaměstnanců a jejich rodin byla velmi náročná a vyžádala si vysoké investice,“ říká Steve Megli, zástupce ředitele továrny Fab 12. „Naše úsilí se vyplatilo. Díky modernímu provozu a vysoce kvalifikovanému personálu můžeme vytvářet nové, zajímavé produkty společnosti Intel.“

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů.
Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

Témata článku: Arizona, Baker, Fab, Oregon, Polovodičová součást, Nejnovější rodina, Nový projekt, Nové Mexiko

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí