Intel nastínil změny architektury, které povedou k proměně informační společnosti

K interpretaci a zpracování ohromného množství poměrně složitých dat je potřeba nové pojetí informačních technologií
Intel nastínil změny architektury, které povedou k proměně informační společnosti

INTEL DEVELOPER FORUM, SAN FRANCISCO, 19. února 2004 – Jak se svět posunuje směrem k digitálním technologiím, vzniká ohromné množství nových digitálních dat. Proto bude muset konvergovaný informační a komunikační průmysl, v zájmu zlepšení uživatelské manipulace s daty, upravit základní architekturu svých produktů a aplikací.

            V dnešním proslovu na Intel Developer Foru Pat Gelsinger, senior vicepresident a CTO společnosti Intel, uvedl, že výkon bude v budoucnu určován kromě samotné rychlosti také schopnostmi inovovaných architektur, což umožní plné využití digitálních technologií.

            „Naše společnost vytváří při přechodu na digitální technologie ohromné množství složitých dat, která však vzhledem k současným možnostem plně nevyužije,“ řekl Pat Gelsinger. „Velmi nutně potřebujeme škálovatelné, adaptabilní a programovatelné výpočetní architektury, které budou schopny rozpoznávat, analyzovat a třídit všechna tato data.“

Příští generace počítačů bude skutečně přínosná, jen pokud splní následující tři požadavky: počítače musí být schopny rozpoznat druh dat a oblasti zájmu konkrétního uživatele či aplikace, budou schopny „dolovat“ ve velkých objemech reálných dat a hledat podle získaných kritérií a budou schopny analyzovat a syntetizovat rozsáhlý objem dat. Tyto schopnosti budou vyžadovat větší paměťovou kapacitu, výpočetní výkon, šíři pásma a ukládací prostor, což si vynutí změny architektury výpočetních i komunikačních zařízení.

           

„Tera-éra“ - nová architektura pro novou dobu

Pat Gelsinger uvedl, že společnost Intel podporuje přechod na tera-systémy prostřednictvím vývoje nových architektur, které výpočetním a komunikačním zařízením umožní zvládat úkoly, které v dnešní době přísluší pouze superpočítačům.

„Společnost Intel se poměrně rychle blíží k procesorům s jednou miliardou tranzistorů. I nadále pracujeme na vývoji nových způsobů doplnění dalších tranzistorů, nových koncepcích, které zcela jistě přinese plody v podobě ještě užitečnějších počítačů.“ Pat Gelsinger vysvětlil, že uvedeného cíle bude dosaženo pomocí architektur, které se budou škálovat a adaptovat pro různá výpočetní prostředí.

Ve svém projevu Pat Gelsinger dále rozebral některé z inovací, na kterých společnost Intel právě pracuje, například technologii „helper-threading,” která umožní škálovatelnost architektury prostřednictvím inteligentního paralelního zpracování několika úkolů na jednom procesoru. Dalším příkladem možného škálování architektury podle náročnosti či složitosti úkolů je integrace několika výpočetních jednotek do jednoho procesoru.

Společnost Intel rovněž vyvíjí nové technologie, které přispějí k adaptabilitě nových architektur na různé podmínky, uživatele a aplikace. Jako příklad byl uveden vývoj laděného vysílače, který budoucím zařízením umožní komunikaci v různých sítích, ať již to bude 802.11a, b či g, Bluetooth nebo ještě jiné bezdrátové technologie.

Inovace architektury, jako ta výše zmíněná, společně se zvyšující se pracovní frekvencí a stoupajícím počtem tranzistorů v jednom čipu zcela jistě promění výkon výpočetních zařízení budoucnosti.

 

O IDF

Intel Developer Forum je významné setkání vývojářů hardwaru a softwaru, které se během roku koná na různých místech světa. Na IDF se setkávají významné osobnosti odvětví a rozebírají nejmodernější technologie a produkty pro PC, servery, komunikační zařízení a kapesní klienty. Další informace o IDF a technologiích Intel viz http://developer.intel.com.

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

 


Intel, Centrino a Pentium jsou ochranné značky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

Váš názor Další článek: Microsoft a RSA nabídnou silnější hesla pro Windows

Témata článku: Budoucí superpočítač, Tera, Plod, Pata, Ochranné pásmo, Podrobné ladění


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 26

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF