Intel našel nové české IT talenty

Intel našel nové české IT talenty

PRAHA, 2. srpna 2007 – Soutěž Intel Innovation Contest, která si kladla za cíl najít mladé inovátory mezi studenty vysokých škol, má již své vítěze. Do soutěže se přihlásily desítky studentů s projekty, které se snažily najít způsob inovativního využití informačních technologií. Nápady měly najít využití zejména v českém školství, zdravotnictví a malých a středních firmách.

Nejlépe se umístil projekt Larysy Aharkavy z Karlovy univerzity v Praze nazvaný Rozvoj informačních technologií v Česku. Zabývá se zlepšením využívání IT technologií mezi širokou veřejností. „Projekt navrhuje konkrétní řešení, jak zvýšit počet uživatelů internetu prostřednictvím různých způsobů distribuce počítačů. Dále popisuje způsob, jak rozšířit znalosti uživatelů pomocí vzdělávacích programů. Projekt bere v úvahu ekonomické a sociální podmínky České republiky, díky tomu by bylo možné projekt ihned využít,“ říká Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR.

Komisi dále zaujal projekt Podpora komunikace mezi univerzitami od Jiřího Skuhrovce z ČVUT. Ten řeší výměnu a distribuci různorodých informací na vysokých školách. Navržený systém by usnadnil výměnu podkladů ke studiu mezi studenty a kantory. „Výměna informací je jádrem vzdělávání, tak proč ji nedělat efektivněji,“ dodává Jiří Skuhrovec.

Poslední oceněný projekt Komunitního serveru od Krystofa Dibusze navrhuje informační server pro studenty všech typů škol, od středních až po vysoké. Komunitní informační server by měl sloužit pro zlepšení komunikace mezi studenty a zvýšení dostupnosti informací. „Server by mohli využívat studenti všech škol pro diskuze a získávání informací,“ dodává Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR.

První cena, odborná stáž v pražské pobočce společnosti Intel Corporation, nakonec nebyla udělena. „Mezi finálními projekty nebylo možné zvolit jasného vítěze. Všichni byli na srovnatelné úrovni, “ říká manažer pro vzdělávání společnosti Intel František Fait. Na druhém místě se umístily projekty Larysy Aharkavy - Rozvoj informačních technologií v Česku a Jiřího Skuhrovce - Podpora komunikace mezi univerzitami. Třetí místo obsadil projekt Krystofa Dibusze – Komunitní server. Výherci získali věcné dary v podobě nejnovějších procesorů Intel Core 2 Quad za druhé místo a Intel Core 2 Duo za místo třetí.

Česko v mezinárodních srovnáních stále zaostává ve schopnosti inovovat a vytvářet nápady, které by podpořily růst tuzemské ekonomiky. V mezinárodním srovnání se Česko umístilo na nevalném 34. místě v hodnocení vlivu informačních a komunikačních technologií (ICT) na rozvoj a konkurenceschopnost jednotlivých států. Tuzemská ekonomika se ocitla v závěsu nejen za všemi západoevropskými zeměmi, ale i za Maďarskem a Slovinskem.

Soutěž, jako je Intel Innovation Contest, se snaží motivovat mladé vynálezce k navrhování projektů, které lze využít v praxi. „Úkolem soutěže je najít způsob, jak co nejrychleji překlenout propast, která co do využívání informačních technologií odděluje Česko od starších členských států Evropské unie. Bez podpory tuzemských firem není možné rozvoj znalostní ekonomiky nastartovat,“ uzavírá František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel.

Váš názor Další článek: AMD vystrkuje růžky: Phenom už na 3,4 GHz

Témata článku: Ekonomika, Srovnatelná technologie, Studenti, Projekt, Střední škola, Slovinsko


Určitě si přečtěte

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch