Intel kombinuje technologii WiMAX s pestrou škálou mobilních zařízení

Intel kombinuje technologii WiMAX s pestrou škálou mobilních zařízení

INTEL DEVELOPER FORUM, San Francisco, 20. září 2007 – Novou éru spolehlivého a rychlého bezdrátového internetu podle představitelů společnosti Intel příští rok odstartuje uvedení nové generace technologie WiMAX, probíhající vylepšování procesorové technologie Centrino pro laptopy a nabídka nové kategorie zařízení připojovaných k internetu. Ve snaze vlastnit menší, rychlejší a energeticky efektivnější zařízení budou uživatelé při využívání internetu pro práci i zábavu postupně přecházet na zmíněnou kombinaci technologií.

 „Intel je v současnosti nezpochybnitelným lídrem trhu zejména v oblasti přenosných počítačů, které uživatelům poskytují přesně to, co potřebují – vysoký výkon, dlouhou životnost baterie i plné využití internetu,“ říká David (Dadi) Perlmutter, senior viceprezident a generální ředitel Mobility Group společnosti Intel. „Mobilní uživatelé mají nenasytnou touhu získat větší mobilitu, konektivitu a přístup k internetu bez omezení i na kapesních zařízeních. Společnost Intel jim naslouchá a v roce 2008 jejich přání vyplní dodávkou 45nm procesorů a technologie WiMAX do přenosných počítačů i mobilních internetových zařízeních (MID). Díky zmíněným technologiím budeme rovněž moci nabídnout cenově dostupné počítače a připojení k internetu rozvojovým státům a komunitám po celém světě.“

Perlmutter pokračoval tím, jak Intel uživatele nadále zásobuje pokročilými mobilními procesory založenými na inovativní křemíkové technologii High-k metal gate (Hi-k), která uživatelům na cestách poskytuje tolik žádanou delší životnost baterie. Ukázal také, co můžeme v oblasti výkonnosti a životnosti baterií očekávat od příští generace procesorové technologie Centrino Duo oživené Hi-k dual core 45nm mobilním procesorem společnosti Intel, kódově označovaným Penryn. Perlmutter na přenosných počítačích s inovovanou procesorovou technologií Centrino Duo neopomněl předvést grafická vylepšení v aplikacích podporujících technologii DirectX 10.

Později v roce 2008 Intel uvede procesorovou technologii Montevina – rovněž postavenou na procesorech Penryn. Té se dočkáme ve všech typech a velikostech přenosných počítačů. Součástí Monteviny pro koncové uživatele je mimo jiné integrovaná podpora HD-DVD*/Blu-ray*, podnikům zase technologie přinese širší možnosti správy dat a nové bezpečnostní funkce. Montevina bude první procesorovou technologií od společnosti Intel pro přenosné počítače, která nabídne rovněž možnost integrovaných bezdrátových technologií Wi-Fi a WiMAX, tedy lepší širokopásmový přístup k internetu.

Mobilní WiMAX v porovnání s dalšími alternativami bezdrátového broadbandu poskytuje rychlosti v řádu několika megabitů, vyšší propustnost a lepší dosah, což je podstatné zejména v době, kdy uživatelé i na cestách požadují přístup k obsahu, jako jsou videa ve vysokém rozlišení, hudba, fotografie a další objemnější soubory. Perlmutter demonstroval mobilní WiMAX s pomocí tří mezi návštěvníky se pohybujících dopravních prostředků – vozítka Segway, golfového vozítka a skútru.

Perlmutter také nastínil, jak využívání nových nízkoenergetických technologií pomůže společnosti Intel nabízet finančně velice dostupná řešení.

Anand Chandrasekher, senior viceprezident a generální ředitel Ultra Mobility Group společnosti Intel, popsal evoluci osobního mobilního internetu, načrtl procesorový plán, podle nějž Intel v budoucnu nabídne radikální snížení spotřeby i velikosti čipů, a nakonec vyjmenoval vedoucí společnosti z oboru, které se společností Intel spolupracují na MID i UMPC (ultramobilní PC).

„Mobilní uživatelé vyžadují plnohodnotný internet, kdykoli a kdekoli – to v podstatě znamená, že tito uživatelé mobilních zařízení chtějí, aby jim byl ničím limitovaný internet bezdrátově zaveden přímo do jejich kapes,“ říká Chandrasekher. „V první polovině roku 2008 Intel prostřednictvím platformy s kódovým označením Menlow dá těmto lidem to, co hledají. Platforma byla navržena speciálně pro MID a UMPC zařízení a v porovnání s prvními UMPC na trhu bude mít asi desetkrát nižší spotřebu. Rok poté uvedeme naši platformu příští generace s kódovým označením Moorestown. Ta prodlouží životnost baterií snížením spotřeby v pohotovostním režimu – a to až 10krát v porovnání s platformou Menlow.”

Menlow je založen na 45nm Hi-k nízkoenergetickém mikroarchitekturním procesoru s kódovým označením Silverthorne a čipové sadě nové generace Poulsbo. Kromě toho bude v zařízeních založených na platformě Menlow možno volitelně mít i bezdrátové technologie – od Wi-Fi přes 3G až po WiMAX.

Chandrasekher předvedl řadu raných funkčních prototypů vytvořených skupinou Mobile Internet Device Innovation Alliance, která již funguje bezmála půl roku. „Členové této aliance spolupracují a řeší inženýrské výzvy, které zahrnují správu napájení, bezdrátovou komunikaci a softwarovou integraci,“ řekl Chandrasekher.

Chandrasekher také zprostředkoval krátký náhled na Moorestown, což je takzvaný design SOC (systému na čipu), jenž kombinuje CPU, GPU i paměťový ovladač v jediném čipu. MID postavená na platformě Moorestown budou mít jalový výkon asi desetkrát nižší než ta, která využívají platformu Menlow. Díky tomu se uživatelé budou moci těšit z delší životnosti baterie při ještě menších rozměrech.

Podle Chandrasekhera odvětvím hýbe další rozvoj kategorií UMPC a MID. Aby podpořil svá slova, pozval si Chandrasekher na pódium zakladatele a CEO společnosti Canonical* Marka Shuttlewortha a probíral s ním vstup jeho podniku do segmentu MID. Shuttleworth pak na MID zařízení postaveném na platformě Menlow předvedl jednu z prvních verzí Linuxu Ubuntu Mobile.

Kromě toho se k Chandrasekherovi na pódiu připojil i senior viceprezident Mobile and Device Solutions Business Unit společnosti Adobe. Ten popisoval produkt Adobe* AIR* a pohovořil o tom, jak kombinace zařízení MID a aplikací Adobe AIR přinese uživatelům zcela nové zážitky. Adobe AIR bude v budoucnu podporováno platformami Menlow s OS Windows i Linux.

Témata článku: Internet, Dostupná baterie, Metal, Jediný prototyp, Přenosné zařízení, Ubuntu Core, Vysoký dosah, Mobilní zařízení, Adobe Air, Segway, Životnost, Kódové označení, Senior, Device, Bezdrátový internet, První generace

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje