INTEL ISEF: Mladí čeští vědci budou na mezinárodním veletrhu Intel ISEF bojovat o ceny v hodnotě 80 milionů korun

INTEL ISEF: Mladí čeští vědci budou na mezinárodním veletrhu Intel ISEF bojovat o ceny v hodnotě 80 milionů korun

Na Intel ISEF se čeští studenti snaží porotu oslovit například rozkladem antibiotik v odpadních vodách při působení UV záření, univerzální ohýbačkou háčků nebo dálkově řízeným vozidlem. Letos se na největší vědecké soutěži pro středoškolské studenty na světě sešlo více než 1500 účastníků z 56 zemí a regionů. Výherci si rozdělí ceny za více než čtyři miliony dolarů (přibližně 80 milionů korun).

Elita mladých českých vědců, kteří se rekrutují z nadějných studentů středních škol, se snaží zaujmout mezinárodní porotu na veletrhu vědy a techniky Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair), který se letos koná v americkém Renu. Intel ISEF je považován za jednu znejprestižnějších vědeckých soutěží. Českou republiku bude reprezentovat šest projektů od devíti autorů z tuzemských středních škol, kteří zvítězili ve státních soutěžích SOČ a Amavet (více informací na http://www.amavet.cz a http://www.soc.cz).

Letos se na největší vědecké soutěži pro středoškolské studenty na světě sešlo více než 1500 účastníků z 56 zemí a regionů. Společně zde budou sdílet své nápady, prezentovat originální výzkumné projekty a soutěžit opřibližně 80 milionů korun ve stipendiích a dalších cenách. Trojice nejúspěšnějších bude oceněna nadací Intel Foundation stipendiem v hodnotě přibližně 98 tisíc korun.

Čeští studenti se snaží porotu oslovit například rozkladem antibiotik v odpadních vodách při působení UV záření. Projekt Jana Justra z Brna se snaží stručnou a přístupnou formou přiblížit problém obsahu antibiotik v odpadních vodách. Různě koncentrované roztoky antibiotik s vodou vystavoval UV záření a sledoval, jaké množství se takto rozložilo. Pro technické řešení využil čističku odpadních vod v Brně-Modřicích.

Univerzální ohýbačku háčků, která umí vytvarovat drát do předem naprogramovaného tvaru, sestrojil Jan Nezval ze Střední odborné školy průmyslové v Prostějově. Jeho zařízení je plně automatické a je schopno z rovného nebo i pokřiveného drátu ohnout předem naprogramovaný tvar háčku. Na ty se potom věší díly vlakovnách.

Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšlinavrhli dálkově řízené vozidlo s uchopovacím zařízením DTM-FHR 7. Hlavním cílem tohoto projektu nebylo postavit všestranného a dokonalého robota, ale zkusit se podívat na přírodní vědy z jiného úhlu pohledu než ze školních lavic. Projekt přináší mimo jiné nové zkušenosti v oboru konstrukcí strojů. Snaží se přilákat mladé lidi k technice a ukázat jim, že lze realizovat i nákladné a složité nápady.

Týmovým projektem Smart Framework vyvinutým pro webové aplikace se snaží prosaditVojtěch Vít a Štěpán Šindelář z Gymnázia Arabská v Praze. Jde o systém, který zrychluje vývoj nových aplikací pro Web 2.0. Smart Framework je použitelný pro internetový obchod, fotogalerie, webové stránky nebo pro e-výuku.

O přízeň poroty také bojuje numerické diferintegrování Alexandra Slávika z Gymnázia v Brně-Řečkovicích. Cílem jeho práce je vyzkoušet a srovnat různé metody derivování a integrování necelých řádů.

Porotu se bude snažit zaujmout i Soňa Boháčová z Gymnázia Pardubice. Ve svém projektu Optické elektronické vlastnosti tenké vrstvy Sb80Se20 pro netěkavé paměti navrhuje nový materiál Sb80Se20 pro optické disky. Jeho použití by zvýšilo kapacitu optických disků a rychlost ukládání dat. Za svou práci dostala cenu děkana a cenu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

„Náctiletí“ vědci řeší rakovinu nebo hladomor

Projekty finalistů se pouštějí do nejožehavějších problémů lidstva. Dotýkají se například klimatických změn, léčby rakoviny, alternativních paliv či hladomoru. Finalisté Intel ISEF jsou každoročně vybíráni z více než 550 místních veletrhů a soutěží přidružených k Intel ISEF, které se konají po celém světě. Jejich projekty jsou posléze na místě hodnoceny více než tisícovkou porotců zastupujících téměř všechny vědní obory.

„Od mladých vědců, kteří každoročně na veletrh Intel ISEF přijíždějí, se nechávám inspirovat od roku 1996, kdy Intel začal soutěž sponzorovat. Těším se, až uvidím, jak jejich novátorský přístup podpoří v příštích letech globální ekonomiku,“ řekl Craig Barrett, předseda představenstva společnosti Intel.

Pro společnost Intel nekončí podpora vzdělání jen u Intel ISEF. Za poslední desetiletí investoval Intel do lepšího vzdělání v 50 zemích více než miliardu dolarů. V říjnu roku 2008 nadace Intel Foundation pro příštích deset let přislíbila společnosti Society for Science & the Public dotaci v hodnotě 120 milionů dolarů. Z těchto peněz budou financovány Intel Science Talent Search a Intel ISEF. Více o vzdělávacím programu Intelu (Intel's Education Initiative) naleznete na adrese www.intel.com/education.

Více informací o Intel ISEF a kompletní seznam finalistů naleznete na adrese www.societyforscience.org a http://www.intelisef2009.org/.

Další článek: Nestačí vám ICQ klient? Vyzkoušejte nový Pidgin

Témata článku: Originální díl, Klimatická změna, Střední škola, Záření, Search for, Tisíc korun, Rena, Reno


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky