Intel architektura podporuje novou vlnu zařízení Chrome

Intel architektura podporuje novou vlnu zařízení Chrome

Společnost Intel ve spolupráci se svými partnery dnes oznámila novou nabídku zařízení Chrome, včetně vůbec prvních počítačů používajících procesory Intel Celeron na SoC Bay Trail-M. Rovněž byla představena nová třída Chromebooků postavených na procesorech Intel® Core™ i3 čtvrté generace.

„Intel se stal jedničkou mezi výrobci mikroprocesorů pro systémy Chrome,” říká viceprezident Intelu a generální manažer divize mobilních klientů Navin Shenoy. „Pracovali jsme na pěti generacích Chrome a Intel je po Googlu největším přispěvatelem do operačního systému Chromium. Čipy vyvinuté společností Intel jako první a jediné podporují 64-bitový Chrome OS. Tato investice, v kombinaci s našimi špičkovými SoC Bay Trail a Haswell, je zárukou, že Intel nabídne špičková zařízení Chrome v každé cenové kategorii. Pokud si tedy zákazníci budou chtít pořídit zařízení s operačním systémem Chrome, tak by měli hledat značku Intel Inside.”

„Intel je naším silným partnerem od samého počátku Chromebooků,” říká viceprezident Googlu a produktový manažer Chrome OS Caesar Sengupta, jenž zároveň dodává: „Je hezké vidět, že inovace dál pokračuje a nejlepším důkazem o ní je tato nová vlna zařízení Chrome postavená na technologiích Intel. Dva ze třech nejprodávanějších notebooků v internetovém obchodě Amazon.com o loňských Vánocích byly postaveny právě na Chrome OS; zařízení s operačním systémem Chrome pronikají i do školství, v současné době je používá téměř deset tisíc škol, což všechno ukazuje, že to jsou počítače vyhovující pracovnímu i životnímu stylu dnešních lidí."

Vyvážený výkon a životnost baterie za skvělou cenu2

Nová zařízení Chromebook poháněná procesory Intel Celeron postavenými na SoC Bay Trail-M nabídnou až 11 hodin životnosti na baterii3 a rozšiřují Intel architekturu do širokého cenového rozpětí pro úsporné notebooky, konvertibilní počítače, stolní počítače i zařízení typu „All in One“. Počítače mají pasivní chlazení, jsou tiché, tenké, lehké, levné a mnohé z nich nabízejí dotykový displej. Navin Shenoy poukázal zejména na šest nových modelů uváděných dnes nebo v blízké budoucnosti, které budou všechny postaveny na těchto modernizovaných procesorech. Tato zařízení uvedou na trh společnosti Acer, ASUS, Lenovo a Toshiba.

Své první spotřebitelské Chromebooky s označením N20 a N20p oznámila společnost Lenovo. Tato zařízení nabídnou spotřebitelům volbu ze dvou možností práce s uživatelským prostředím Chrome. Oba počítače jsou tenké, lehké a vybavené řadou nejmodernějších technologií. N20 je tradiční notebook, zatímco Chromebook N20p patří k prvním modelům umožňujícím dotykové ovládání a uživatele jistě zaujme i možnost práce v různých režimech – lze jej používat jako tradiční notebook, ale stejně tak je možné jej umístit na stojánek. Tyto dva nové přírůstky doplňují stávající rodinu Chromebooků od Lenova postavených na procesoru Celeron. Staršími příklady jsou ThinkPad 11e Chromebook a ThinkPad YOGA 11e Chromebook, které byly navržené s ohledem na uživatele z oblasti vzdělávání.

Dva nové Chromebooky představila společnost ASUS: ASUS 11.6-inch C200 a ASUS 13.3-inch C300. Oba se objeví v distribuci letos v létě. Zařízení jsou tenká, elegantní a určená jak pro studenty, tak pro uživatele, kteří jsou neustále na cestách.

Navin Shenoy rovněž představil Chromebook nové generace od Aceru. Nový počítač, který bude oproti svým předchůdcům tenčí, lehčí a tišší, bude osazen zcela novým procesorem Celeron postaveným na SoC Bay Trail-M. Na trhu se objeví v průběhu letošního roku.

Vůbec poprvé se ve všech nových modelech Celeron Chromebook objeví bezdrátový standard Intel 802.11ac, díky čemuž tyto počítače nabídnou špičkovou konektivitu. Tato technologie je má až třikrát vyšší propustnost4 a umožňuje rychle obsluhovat velké množství připojených zařízení, jimiž dnes ve svých domovech, zaměstnání nebo ve školách uživatelé disponují.

Intel vedle toho představil i referenční design pro školství Education Chromebook. Vychází z bohatých zkušeností, které Intel s vývojem počítačových technologií pro školství má. Klienti jej mohou upravovat dle svých konkrétních požadavků, referenční design jim nicméně umožní výrazně zkrátit vývojový cyklus a vedle toho jim nabídne přístup k těm nejnovějším technologiím i funkcím a softwaru specifickým pro školství, což jim umožní nabídnout maximální přínos koncovým uživatelům z řad studentů a pedagogů. Podle sdělení společnosti Intel budou Chromebooky pro školství k dispozici v nejbližší době a budou dodávány několika výrobci.

Nová třída Chromebooků s procesorem Intel Core i3

Ti, kteří požadují co nejvyšší výkon, patrně sáhnou po zcela nové třídě Chromebooků postavených na procesoru Intel Core i3 čtvrté generace. Tyto modely se prodávají již od 349 dolarů. Výkon procesoru i3 zajišťuje u nejvýkonnějších OEM Chromebooků na trhu1 velmi rychlou odezvu, takže je možné v různých záložkách procházet hned několik webových stránek s bohatým obsahem najednou. Webové aplikace, Google Hangouts i offline aplikace jsou pozoruhodně rychlé. Jako první uvedou zařízení s Intel Core i3 na trh Dell a Acer.

Společnost Dell oznámila rozšíření nabídky zařízení Chrome o novou konfiguraci modelu Dell Chromebook 11, který nyní dostane procesor Intel Core i3. Dell Chromebook je od svého uvedení na trh velmi oblíbený a jako technologii pro výuku ho ve Spojených státech zvolila řada škol. S novým procesorem Dell nyní rozšíří zacílení i na zákazníky z malých a středních firem, kteří by měli o zařízení Chrome zájem, nicméně požadují vyšší výkon i další funkce. Nový model bude na trh uveden v průběhu roku.

Acer obohatil o procesor Intel Core i3 čtvrté generace svůj nový model C720 Chromebook. Systém nabízí oproti stávajícím konfiguracím5 podstatně vyšší rychlost. Na trh bude uveden na přelomu srpna a září a jeho doporučená cena bude 349,99 amerických dolarů.

Společnost HP oznámila, že v červnu uvede na americký trh svůj HP Chromebox. Chromebox je osazen novým procesorem Intel Celeron postaveným na mikroarchitektuře Haswell a dokáže z prakticky každého displeje ve vaší domácnosti udělat PC s Google Chrome, na němž budete mít k dispozici Google Play, Google Drive a všechny své oblíbené věci z webu.

Na americký trh bude rovněž uveden oceňovaný LG Chromebase (model 22CV241), vůbec první počítač typu „All in One“ s operačním systémem Chrome, který pohání procesor Intel postavený na mikroarchitektuře Haswell. Je ideální pro osobní i pracovní využití, je dostatečně flexibilní, rychlý a dobře zabezpečený, zároveň úžasný po designové stránce. Počítač představený na mezinárodním veletrhu CES 2014 se bude prodávat od 26. května za doporučenou cenu 349 dolarů a bude dostupný od prodejců Amazon, Fry's Electronics, Micro Center, Newegg a Tiger Direct. Prodává se s Google Drive o kapacitě 100GB předplaceným na dva roky.

Již dříve v tomto roce Intel jako první na světě oznámil výrobu komerčních mikroprocesorů, při jejichž výrobě se používají výhradně suroviny z bezkonfliktních zón6. Všechny uvedené nové systémy Chrome jsou postaveny na těchto mikroprocesorech.

Témata článku: Amazon.com, Caesar, Google Hangouts, Hangouts, Chromebook, Inch, Intel Core I3, Lenovo Yoga 2 Pro, Lenovo Yoga 3 Pro, Trail, Stolní počítače pro domácnost, All-in-one počítač, Nový model, První generace, Nová generace, Nový Chromebook, Nové zařízení, První model, Tenký model, Nový procesor, Americká škola, Čtvrtá generace

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí