Ïnstalace unikátní Full HDTV kamery a lékařského záznamového zařízení

Ïnstalace unikátní Full HDTV kamery a lékařského záznamového zařízení

Instalované zařízení B. Braun Aesculap Kamera PV440 Full HD ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně je prvním svého druhu v České republice a také v celé střední a východní Evropě. Nemocnice instaluje zařízení v rámci programu modernizace operačních sálů, kdy pořizují nejmodernější možná zařízení. Kromě operativních zákroků bude Full HD kamera sloužit také k výuce studentů Lékařské fakulty Masarykovi univerzity v Brně.

Lékařské zařízení pro snímání a zobrazování ve formátu Full HD poskytuje lékařům v průběhu neinvazivních vyšetření a operací téměř realistický obraz. Pětkrát lepší rozlišení než u doposud používaného standardu PAL, 1080 řádků místo zastaralých 576, obnovovací frekvence 60 Hz, progresivní skenování a poměr stran obrazu 16:9 zvýší nejen komfort lékařů při zákroku a sníží únavu jejich očí, ale zároveň znamená pro pacienta výrazné zvýšení bezpečnosti během výkonu.

Klepněte pro větší obrázek

„Nové Full HD zařízení je další z řady inovativních medicínských prostředků B. Braun,“ vysvětluje MUDr. Alan Munteanu, Sales & Marketing manager chirurgické divize Aesculap. „Náš nový kamerový systém lékařům nabízí zcela bezprecedentní kvalitu obrazu, která přesně vyhovuje potřebám moderních operačních a vyšetřovacích metod.“

Produkty B. Braun Aesculap patří mezi špičku v oblasti chirurgických nástrojů a zařízení. Full HD kamerový a zobrazovací systém Aesculap PV440 je v současnosti jediným svého druhu na světě. Vedle jmenovaných parametrů disponuje 2,5 násobným optickým a 2 násobným digitálním zoomem. Dále kamera automaticky optimalizuje světlost přenášeného obrazu, umožňuje snadnou obsluhu díky intuitivnímu ovládání a je kompatibilní i se staršími endoskopy společnosti B. Braun.

Současně s kamerou byl na trh uveden 23“ HD LCD monitor PV944, který plně využívá možností standardu Full HD.

Zobrazovací metody v lékařství

Při endoskopických operacích lékaři sledují anatomické struktury a svoje nástroje pouze na obrazovce monitoru své endoskopické sestavy, protože se zákrok odehrává uvnitř břišní dutiny, kloubu nebo např. močovodu, cévy, žaludku apod. Tyto tzv. miniinvazivní výkony jsou velmi závislé na použité technice, tedy kvalitě speciálních operačních nebo vyšetřovacích nástrojů, optického systému a následně i snímací kamery a monitoru.

Předpokladem bezproblémového zákroku je tedy co nejlepší obraz, který lékaři umožní dobrou orientaci. V posledních letech tato oblast medicíny udělala velký pokrok, ale překvapivě nestačila rychlosti vývoje komerčního průmyslu. Digitální kamery se staly běžnou výbavou domácností dříve než výbavou operačních sálů, Stejně tak DVD nebo HD rekordéry. A zatímco VHS kazety v domácnostech pokrývá prach, najdeme chirurgická pracoviště, kde se staré videokazety ještě stále používají. Nyní se tento poměr obrací.

Váš názor Další článek: Ohlasy ze světa: T-Rad² – šest heatpipe jen pro grafiku

Témata článku: Full, Speciální sestava, Braun, Anno, Full HD, Dobrá obsluha, Operativní použití, Céva, Anna, Zastaralé zařízení

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší