Informix Media360 – jedinečné řešení pro správu multimediálních dat

1. října 1999
Web server Sambar zdarma
Informix uvedl na trh aplikaci Media360, efektivní a spolehlivý nástroj pro správu multimediálních dat. Media360 je řešení typu end-to-end, založené v současnosti na platformě IDS+UDO s DataBlade moduly, ve stádiu příprav je portace na Informix Internet Foundation.2000.
Informix Media360 – jedinečné řešení pro správu multimediálních dat
Informix uvedl na trh aplikaci Media360, efektivní a spolehlivý nástroj pro správu multimediálních dat. Media360 je řešení typu end-to-end, založené v současnosti na platformě IDS+UDO s DataBlade moduly, ve stádiu příprav je portace na Informix Internet Foundation.2000. Jde o integrované řešení, které přináší opravdovou objektově-relační technologii. Základem je spolehlivý databázový server doplněný o DataBlade moduly pro zpracování nejrůznějších multimediálních datových typů. Media360 je úzce integrován se špičkovými nástroji pro tvorbu a distribuci obsahu, publikování na webu, nástroji pro elektronické obchodování a analytickými řešeními.

Spolehlivost řešení v tomto významu znamená, že uživatel může být závislý na údajích uložených v archivu; pokud potřebuje v archivu vyhledat video- nebo audiozáznam, získá všechny relevantní záznamy v aktuální podobě. Efektivnost řešení tkví v tom, že přes velký rozsah archivu lze data získat v potřebném čase a relativně nenáročným způsobem.

Informix v systémech pro uchování dat prosazuje koncepci centrálně uložené báze dat zpřístupněné prostřednictvím dynamicky generovaných webových stránek. Díky tomu se podstatně zjednodušuje údržba aplikace – změny je možné provádět velmi rychle a nedochází ke ztrátě integrity nebo neaktuálnosti dat. Řešení neklade žádné zvláštní nároky na klientské počítače, na straně serveru lze požívat funkce, které dalece překračují výkonnostní možnosti klientských aplikací. Nejde ale o pouhou webovou aplikaci: řešení integruje všechny vertikální i horizontální procesy v organizaci. Zároveň řeší data management a zabezpečení dat – každému uživateli lze přidělovat přístupová práva na různých úrovních, skupiny a typy dokumentů jsou zobrazovány v různých podobách podle potřeb jednotlivých oddělení či aplikací.

Pro vytvoření multimediálního archivu nestačí pouze digitalizovat audio a video a převést je na disky, i když mnohé organizace takovéto systémy používají. Komplexní integrované řešení zajišťuje i další funkce:

 • Načtení fyzického média, převedení do digitální podoby, kompresi.

 • Kategorizaci a indexování: video obsahuje rozpoznatelné změny scény, z nichž jsou vybrány tzv. klíčové scény, které jsou indexovány a slouží pro orientaci při dalším zpracování.

 • Prohledávání: dostupnost a snadné vyhledávání jsou hlavními přednostmi multimediálního archivu.

 • Řízení verzí: zajišťuje rozpoznání poslední verze materiálu, přehled o tom, kdo, kdy a jak s materiálem nakládal.

 • Workflow Management: zajišťuje, aby se materiál dostal ke správným osobám v požadované podobě.

 • Znovupoužitelnost: materiál může být používán bez toho, že by bylo nutné podklad vždy znovu nahrávat.

 • Web integrace: multimediální formáty jsou ukládány i v silně komprimované podobě, v níž jsou dostupné dynamicky přes internet.
Informix Media360 tedy zahrnuje řadu komponent, které zajišťuji získávání, kompresi, indexování, prohledávání, prohlížení a distribuci dat různých formátů – video, audio, text, mapy a prostorová data, časové série, obrázky, dokumenty MS Office, prezentace, tabulky DTP materiály, Java aplikace, HTML dokumenty atd. Skládá se z pěti modulů:

 • Media360 Core Module (základní modul) je kompletní systém pro správu obsahu, který zajišťuje funkce společné pro všechny typy médií a dat jako jsou bezpečnost, číslování, pravidla pro metedata, workfow, záloha a obnova, kontrola verzí, auditování a pod.

 • Video/Audio Module obsahuje funkce potřebné pro správu audia a videa: Zajišťuje integraci s katalogizačními prostředky a s přehrávacími audio- a video nástroji.

 • Document Module obsahuje funkce potřebné pro správu kancelářských dokumentů.

 • Image module obsahuje funkce potřebné pro správu obrázků.

 • Compound Document Module obsahuje funkce potřebné pro správu DTP dokumentů.
Aplikace Media360 je flexibilní a škálovatelná. Řešení nemá omezení co se týče velikosti databáze, počtu uživatelů, typu nebo komplexnosti obsahu. Protože je založena na rozšiřitelné architektuře Informix DataBlade, dovoluje připojovat nové datové typy podle potřeby.

Media360 usnadňuje vyhledávání existujících dokumentů, které chceme znovu využít, které se ukládají v centrální, jednotné databázi, přičemž ke zpřístupnění jejího obsahu jsou využity internetové technologie. “Informix již více než 18 měsíců spolupracuje s velkými světovými mediálními společnostmi a vydavatelstvími, aby plně porozuměl jejich požadavkům na správu jejich rozsáhlých archivů”, řekla Carolyn Layne, vicepresidentka Informix Media Business Group. “Budujeme Media360 od základů tak, abychom plně vyhověli požadavkům dnešního trhu, dokázali řídit a spravovat tok všech dat. Aplikace Media360 byla navržena tak, aby vyhovovala požadavkům zákazníků nejen v současnosti, ale předjímala i budoucí vývoj.”

Podle analytika společnosti Aberdeen Group, Wayne Kernochana, je efektivní správa multimediálních dat kritickým faktorem nejen pro úspěšnost mediálních společností, ale i pro celou řadu dalších firem, které využívají při podnikání Internet. Problém je ještě komplikovanější, jestliže je třeba spravovat video- a audiozáznamy v digitálním formátu, text a obrázky či další typy dokumentů. Aplikace řeší problémy, s nimiž se setká každá organizace, která potřebuje vytvářet, ukládat a distribuovat multimediální informace: nejde tedy pouze o mediální společnosti, rozhlasové stanice, ale i radiooperátory, reklamní agentury, obchodní, vydavatelské, finanční, vzdělávací a vládní organizace.

Media360 je produkt vyvíjený spolu se systémem “low resolution browse” pro CNN a byl testován mnoha mediálními společnostmi včetně Weta Digital a Telecinco.

Řešení pro CNN
Aplikace vytvořená pro CNN je stejně jako Media360 založena na platformě Informix Universal Data Option a DataBlade technologii. Tato aplikace analyzuje více než 25 videoprogramů za hodinu, 24 hodin denně. Každý program je viditelný a lze jej prohledávat, přičemž rychlost splňuje přísné časové požadavky zpravodajství CNN. Systém zpracuje a indexuje více než 12 000 videosekvencí, klíčových snímků a časovým kódem opatřených textových informací každý týden.

Media360 obsluhuje více než 300 redaktorů, dopisovatelů a producentů společnosti CNN na třech pracovištích v Atlantě. Ti mohou na svých počítačích simultánně prohledávat a prohlížet videosnímky až ze čtyřiceti satelitních zdrojů v reálném čase. Řešení Informixu významně rozšiřuje schopnost CNN vytěžit příchozí zdroje a dostávat zprávy do éteru rychleji.

WETA
Weta Ltd., přední společnost zabývající se tvorbou vizuálních efektů, bude využívat Media360 například pro archivaci a správu 1500 šotů , které tato společnost vytvoří při výrobě speciálních efektů do adaptace díla J. R. R. Tolkiena Pán prstenů (Lord of the Rings) režiséra Petera Jaksona. Weta vyrobila speciální efekty například do filmů Kontakt (CONTACT) nebo Přízraky (The Frighteners).

Firma nejprve vyvíjela produkt pro správu multimediálních dat vlastními silami, ale poté zvolila Media360, protože potřebovala systém typu end-to-end, který by zacházel s více než 60 TB modelů, animací, textur a dalších obrazových dat nutných k výrobě tří filmových projektů.

“Tvorba vizuálních efektů pro film je proces, který manipuluje s velkým množstvím dat”, říká Lon Labrie, technický ředitel společnosti Weta. “Sekvence, která trvá pouhých 5 – 10 sekund může obsahovat desítky až stovky jednotlivých obrazových prvků, a každý z těchto prvků je výsledkem mnoha dalších operací. Většina vizuálních efektů, které vytváříme pro film Pán prstenů, je velmi komplexní a zahrnuje počítačově generované obrazy, převážně s lidskými postavami. Weta potřebuje systém pro správu dat, který je výkonný, flexibilní a snadno rozšiřitelný. Media360 je jediné řešení, které splňuje všechna naše kriteria.”

K tvorbě, správě a prohledávání knihovny sekvencí bude ve společnosti Weta řešení Media360 využívat asi 80 výtvarníků a 40 dalších pracovníků. Sytém Informixu podporuje komplexní dotazy na dílčí typy sekvencí a obrázků. Klíčovým faktorem při výběru zde byly objektově-relační vlastnosti řešení. Funkcionalita Media360 bude přizpůsobena objektovému pracovnímu modelu společnosti Weta; to dovolí každému oddělení mít svůj pohled na průběh práce.

Telecinco
Další mediální společností, která své digitální multimediální řešení vybudovala na aplikaci Media360, je španělská televizní společnost Telecinco. Media360 umožňuje společnosti Telecinco získat výhodu proti konkurenci v tom, že jsou první evropskou televizní společností, která on-line využívá obsah svého digitálního archivu. Využitím tohoto řešení se Telecinco stane průkopnickou společností, která bude v budoucnu schopná uspokojit požadavky diváků na služby video-on-demand (video na vyžádání).

Společnost Informix, založená v Menlo Park v Kalifornii, nabízí inovativní databázové produkty a je vnímána jako technologický leader v oblasti databázových systémů. Její produkty splňují požadavky náročných aplikací. Informix však nabízí i řešení pro malé pracovní skupiny. Základem nynější pozice společnosti jsou špičkový databázový server na platformách Unix, Linux i Windows NT, nástroje pro vývoj aplikací, kvalitní zákaznický servis a silné partnerské vazby. Informix proto zaujímá přední pozice v oblasti výkonných transakčních systémů, a dále nabízí kompletní řešení pro data warehouse, Internet a elektronický obchod.

V České republice byla založena dceřinná společnost v roce 1992; zajišťuje nejen prodej softwarových produktů Informix, ale i systémové konzultace, technickou podporu a školení. Další informace o produktech, službách a pobočkách společnosti Informix naleznete na adrese http://www.informix.com.

Váš názor Další článek: Web server Sambar zdarma

Témata článku: Video, Internet, Speciální nástroj, Potřebná aplikace, Resolution, Jednotná mapa, Lord, Multimediální produkt, Vertikální video, Klíčový prvek, Nenáročný uživatel, Lord of The Rings, Klíčová funkce, Digitální platforma, Digitální film, Různé materiály, Různé požadavky, Aberdeen, Browse, Potřebný nástroj


Určitě si přečtěte

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X