Imtel očekává v příštím desetiletí přirozenější, lidem bližší počítače

INTEL DEVELOPER FORUM, SAN FRANCISCO, USA, 3. března 2005 – Společnost Intel nastínila svou vizi dalšího vývoje technologií. Podle ní by se v nejbližších letech měla v elektronických produktech objevit „digitální inteligence“. Společnost plánuje vývoj technologií, které budou intuitivnější, inteligentnější a „humanizované“ – průmysl tak bude moci vyrábět produkty, které se budou snadněji používat a budou pro lidi užitečnější.

Justin Rattner, Intel senior fellow a ředitel Corporate Technology Group společnosti Intel ve svém proslovu uvedl, že lidé dnes chtějí s technikou zacházet podobným způsobem, jako jednají s dalšími lidmi. To však klade ohromné požadavky na výkon a funkčnost elektronických produktů a vyžaduje nové způsoby vývoje hardwaru a softwaru.

Rattner rovněž prezentoval, jakým způsobem vědci společnosti Intel analyzují činnosti, které od elektronických zařízení lidé očekávají. A jak se tato zjištění pomítají do vývoje hardwarových a softwarových technologií, které budou sloužit jako základ budoucích inteligentnějších  platforem.

„Představte si telefon, který dokáže překládat různé jazyky v reálném čase. Nebo počítač, který najde mezi tisíci fotografiemi uloženými na několika domácích počítačích tu, na které si vaše dítě hraje na zahradě s domácím mazlíčkem,” uvedl Justin Rattner. „Takové požadavky se mohou jevit jednoduše, ale vyžadují vysoký výkon, propracovanost a inteligenci jak hardwaru, tak softwaru – a to dnes nemáme. Abychom takové funkce v atraktivních a jednoduše použitelných produktech mohli nabídnout, musí celé naše odvětví zrevidovat přístup k vývoji platforem.“

Jak se svět posunuje směrem k digitálním technologiím, ohromnou rychlostí narůstá objem digitálního obsahu (text, obrázky, zvuk, video) a jsou potřeba přirozenější a lidem příjemnější způsoby interakce, jako je řeč, ruční psaní nebo rozpoznávání obrazu.

Společnost Intel již vyvíjí architekturu procesorů umožňující posun výkonu až na úroveň superpočítačů – jeden procesor obsahuje několik CPU jednotek (je to jako přidání dalšího mozku do počítače), na rozdíl od současného stavu, kdy je v každém procesoru pouze jedno jádro. Jak roste výkon procesoru a dalších komponent uvnitř počítače, je potřeba rychlejší přenos dat mezi nimi (po tzv. sběrnicích) a s rostoucím objemem dat je potřeba jejich rychlejší přenos v rámci celého počítače. Dnes jsou sběrnice tvořeny měděnými vodiči s omezenou maximální propustností a rychlostí přenosu. Proto se společnost Intel věnuje výzkumu technologie optického přenosu, která by umožnila extrémně vysokorychlostní přenos dat.

Podobně se Intel zabývá vývojem softwarových nástrojů, které pomohou k vývoji sofistikovanějších aplikací, využívajících nárůstu výkonu procesorů k realizaci řady souběžných úkolů.

Dalším příkladem je spojování a rozdělování zdrojů do shluků, které mají na starosti různé úkoly (obecně označováno jako virtualizace). Pokud například některý počítač z důvodů softwarové nebo hardwarové chyby zhavaruje, umožní virtualizace záchranu dat prostřednictvím jiného počítače v síti.

„Ve společnosti Intel se výzkum zaměřuje na přípravu technologií, které přinesou větší užitek a budou použitelnější pro běžné lidi,“ řekl Justin Rattner. „Vzhledem ke stoupajícím možnostem a příležitostem, které se otevírají při vývoji platforem, je nesmírně zajímavé pracovat jako výzkumník společnosti Intel a spolupracovat s celým odvětvím na vývoji budoucnosti.“ Společnost Intel bude i nadále úzce spolupracovat v řadě oblastí s celým odvětvím – OEM výrobci, softwarovými vývojáři a konstruktéry –  aby uvedla tyto vize do reality a zajistila lidem lepší a ještě užitečnější produkty.

Intel Developer Fórum je významné setkání vývojářů hardwaru a softwaru, které se koná v průběhu roku na různých místech světa. Na IDF se setkávají významné osobnosti odvětví a rozebírají nejmodernější technologie a produkty pro PC, servery, komunikační zařízení a kapesní klienty. Další informace o IDF a technologiích Intel viz http://developer.intel.com/idf/.

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

Váš názor Další článek: Seznam spustil bulvár, Atlas firem má přes dva miliony záznamů

Témata článku: , , , , , , , ,