Impérium AMD vrací úder mobilním Duronem

Firma AMD uvedla svůj první mobilní procesor sedmé generace s názvem Mobile AMD Duron. Byl tak ukončen dosavadní monopol firmy Intel v této oblasti. První verze jsou taktovány na 600 a 700 MHz.
Firma AMD uvedla svůj první mobilní procesor sedmé generace s názvem Mobile AMD Duron. Byl tak ukončen dosavadní monopol firmy Intel v této oblasti. První verze jsou taktovány na 600 a 700 MHz.

První informace o procesoru jsou prozatím strohé. Procesory mají stejné pouzdro jako doposud (keramické Socket A). Procesorová sběrnice je stejná, jako u stolních Duronů, a to včetně taktu 100 MHz (resp. 200 MHz DDR). Napájecí napětí je sníženo na 1,4 voltů. Procesory jsou vyráběny 0,18mikronovou technologií v továrně Fab25 v Austinu (Texas, U.S.A.).

Procesor bohužel není vybaven AMD PowerNow! technologií, jak by se na mobilní procesor firmy AMD dalo čekat. Ta má být podle vyjádření firmy Intel implementována až u mobilních procesorů s kódovými názvy „Palomino“ a „Morgan“.

Mobile AMD Duron

Procesory s taktem 600 a 700 MHz stojí 75 a 123 USD za jeden kus při odběru 1000 kusů.

Živě komentuje: Tak je to konečně tady. Firma AMD odstranila jednu ze svých stinných stránek své historie. Mobilní procesory již podporovala, vzpomeňme na K6-2 a K6-III procesory, později vylepšené do podoby K6-2+ a K6-III+ (květen a červen roku 2000). Jak stoupal zájem veřejnosti o stolní procesory AMD Athlon a Duron, tak klesal zájem o mobilní procesory stejného výrobce. Inu není divu – Intel nabízel modernější konstrukci nejen systému, ale zároveň nabízel i modernější a výkonnější procesory. Firma Intel tak pomalu, ale jistě začínala opět získávat monopol na trhu mobilních procesorů. Nyní se opět vytvoří funkční konkurenční prostředí, kde bude moci firma AMD dokázat, že úspěchy na poli stolních počítačů nejsou náhodné a že se dokáže uplatnit i na poli přenosných počítačů a získat zpět ztracený podíl na trhu.

Upřímně řečeno po prvotním jásání je nutné přiznat jeden fakt. Mobilní procesor Duron vlastně není nic jiného, než standardní Duron s nižším napájením. Mobilní technologie PowerNow!, se kterou se firma AMD tolik chlubila, implementována není. To je poměrně významná vada na kráse, protože každá šetřící technologie je lepší než žádná.

Na druhou stranu tento procesor se může brát jako první vlaštovka pro testování platformy AMD, resp. neprocesorových součástí notebooků. Výrobci se alespoň mohou naučit navrhovat základní desky pro Socket A i pro notebooky. Při příchodu skutečných mobilních procesorů již budou všechny mouchy vychytány a AMD může pevně vzít mobilní otěže do svých rukou.

Diskuze (13) Další článek: Stolní počítač v roli modemu pro handheld

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,