IDC: České IT služby se vrací k růstu

Návrat k růstu.  IT služby v České republice porostou v průměru o 3,7% v průběhu příštích pěti let. V roce 2019 hodnota trhu ITS v České republice přesáhne USD 2 miliardy.

Hodnota českého trhu IT služeb vzrostla v roce 2014 o 2,2% a dosáhla tak 1,7 miliardy dolarů – vychází ze zprávy IDC. Co to však reálně znamená? Společnosti navyšují své IT rozpočty.

V nadcházejících letech bude tempo růstu pokračovat, ale velcí dodavatelé a integrátoři IT služeb budou muset čelit novým výzvám co se týká forem dodávek a především pak malým dynamickým IT společnostem, které nabízejí a budou nabízet inovativní řešení.

IT „formou služby“

IDC konstatuje ve své studii, že v posledních několika letech pokračuje trend snižování výdajů na základní IT služby (HW/SW podpora a instalace) formou tlaku na dodavatele a zvýšenou konkurencí.

Oproti tomu IDC zaznamenalo zvyšování výdajů z IT rozpočtů na služby poskytované z komerčních datacenter, a dále na konzultace/IT audity vedoucí k optimalizaci a racionalizaci správy IT, které často zahrnují alternativní  modely IT dodávek formou služby – cloud, komerční datacentrum nebo dílčí outsourcing. „Tato změna je způsobená změnou myšlení a fungování společností, kdy IT oddělení mění svoji roli pouhého dodavatele základní „IT utility“ a stává se partnerem pro transformaci a optimalizaci společnosti.  Proto si uvolňuje ruce od věcí, které lze dodávat formou služby a které neohrožují kompetetivní výhody společnosti, “ uvádí Senior Research Analyst Libor Dvořák, IDC CEMA.

Nové výzvy pro integrátory a dodavatele

Změny hýbou trhem IT služeb. Komerční firmy se musí rozhodovat rychle a přizpůsobit svou nabídku novému očekávání svých zákazníků, a proto hledají řešení. Účinným nástrojem, jak řešit nové úkoly, se ukazují investice do technologií tzv.Třetí Platformy (cloud, mobilní řešení, analytika / Big Data a sociální média).   IDC upozorňuje, že tyto změny nevyhnutelně vytvářejí příznivé podmínky na trhu služeb a poskytují prostor pro vstup nových hráčů, malých společností, které nabízejí inovativní, často specializované řešení dodávané pomocí cloudu.

Nové prostředí bude velkou výzvou pro tradiční poskytovatele technologií a velké integrátory, především vzhledem ke skutečnosti, že více než zkušenosti a osvědčené řešení, budou brány v úvahu funkčnost a model nabízeného řešení.

Další článek: Listopadový upgrade Desítek je hotový a šíří se přes Windows Update

Témata článku: Komerční model, Komerční let, Dílčí dodavatel, Velká změna

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší