IDC: České IT služby se vrací k růstu

Návrat k růstu.  IT služby v České republice porostou v průměru o 3,7% v průběhu příštích pěti let. V roce 2019 hodnota trhu ITS v České republice přesáhne USD 2 miliardy.

Hodnota českého trhu IT služeb vzrostla v roce 2014 o 2,2% a dosáhla tak 1,7 miliardy dolarů – vychází ze zprávy IDC. Co to však reálně znamená? Společnosti navyšují své IT rozpočty.

V nadcházejících letech bude tempo růstu pokračovat, ale velcí dodavatelé a integrátoři IT služeb budou muset čelit novým výzvám co se týká forem dodávek a především pak malým dynamickým IT společnostem, které nabízejí a budou nabízet inovativní řešení.

IT „formou služby“

IDC konstatuje ve své studii, že v posledních několika letech pokračuje trend snižování výdajů na základní IT služby (HW/SW podpora a instalace) formou tlaku na dodavatele a zvýšenou konkurencí.

Oproti tomu IDC zaznamenalo zvyšování výdajů z IT rozpočtů na služby poskytované z komerčních datacenter, a dále na konzultace/IT audity vedoucí k optimalizaci a racionalizaci správy IT, které často zahrnují alternativní  modely IT dodávek formou služby – cloud, komerční datacentrum nebo dílčí outsourcing. „Tato změna je způsobená změnou myšlení a fungování společností, kdy IT oddělení mění svoji roli pouhého dodavatele základní „IT utility“ a stává se partnerem pro transformaci a optimalizaci společnosti.  Proto si uvolňuje ruce od věcí, které lze dodávat formou služby a které neohrožují kompetetivní výhody společnosti, “ uvádí Senior Research Analyst Libor Dvořák, IDC CEMA.

Nové výzvy pro integrátory a dodavatele

Změny hýbou trhem IT služeb. Komerční firmy se musí rozhodovat rychle a přizpůsobit svou nabídku novému očekávání svých zákazníků, a proto hledají řešení. Účinným nástrojem, jak řešit nové úkoly, se ukazují investice do technologií tzv.Třetí Platformy (cloud, mobilní řešení, analytika / Big Data a sociální média).   IDC upozorňuje, že tyto změny nevyhnutelně vytvářejí příznivé podmínky na trhu služeb a poskytují prostor pro vstup nových hráčů, malých společností, které nabízejí inovativní, často specializované řešení dodávané pomocí cloudu.

Nové prostředí bude velkou výzvou pro tradiční poskytovatele technologií a velké integrátory, především vzhledem ke skutečnosti, že více než zkušenosti a osvědčené řešení, budou brány v úvahu funkčnost a model nabízeného řešení.

Témata článku: Velká změna, Komerční let, Komerční model, Dílčí dodavatel

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 60

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky