IBM v souvislosti s boomem Linuxu rozšiřuje svůj závazek vůči partnerům, Linuxu a open source

Rostoucí prosazování otevřených platforem IBM vyneslo Novell a Red Hat na nejvyšší úroveň integrovaných strategických aliancí.
IBM v souvislosti s boomem Linuxu rozšiřuje svůj závazek vůči partnerům, Linuxu a open source

IBM v návaznosti na svůj závazek vůči Linuxu a komunitě open source oznámilo, že společnosti Novell a Red Hat byly povýšeny do programu IBM Strategic Alliance, což je nejvyšší status partnera IBM. Tento krok klientům zjednoduší pořizování linuxového hardwaru, softwaru a služeb prostřednictvím integrovaných a optimalizovaných obchodních, distribučních a servisních kanálů.

 

Hlavní body tohoto oznámení:

 

- Otevření významných nových kanálů a umožnění přístupu společností Novell a Red Hat do inovačních center IBM včetně center v rozvíjejících se zemích, například v Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Koreji na podporu většího počtu open source zakázek.

 

- Nové modely předplatného, v jejichž rámci bude IBM prodávat řešení Novell a Red Hat.

 

- Podpora společností Novell a Red Hat pro otevřené platformy IBM včetně javového webového serveru Apache Geronimo, databáze Apache Derby a vývojové platformy Eclipse.

 

Zúčastněné společnosti tímto upevňují svůj závazek vůči komunitě Javy, kterou tvoří více než šest miliónů vývojářů po celém světě. Společnosti budou dále zákazníkům pomáhat s implementací architektur orientovaných na služby (SOA) v aplikačním prostředí J2EE. SOA dává firmám flexibilitu pro snadnou integraci informací s podnikovými aplikacemi jiných dodavatelů bez ohledu na technologii, na níž jsou postaveny. Klienti tak nemusí spoléhat na jediného dodavatele informačních technologií.

 

Toto oznámení představuje nejvýznamnější upevnění strategických partnerství IBM s klíčovými dodavateli linuxových distribucí od té doby, co IBM před šesti lety začalo podporovat Linux. Dokládá to silný růst linuxového trhu. Podle analytické agentury IDC roste linuxový trh jako celek tempem 26 procent ročně a do roku 2008 by měl dosáhnout objemu 35,7 miliardy dolarů. IBM je v současnosti světovou jedničkou v tržbách z linuxových serverů. Podle výzkumné firmy Gartner má na svém kontě 29,7 procenta tržeb, což je 32procentní meziroční nárůst.

 

Obchodní partneři IBM mají na jeho linuxových tržbách třetinový podíl. Ekosystém okolo těchto aliancí přispívá k růstu IBM a představuje jádro strategie IBM, která je zaměřena na poskytování inovativních řešení postavených na otevřených standardech. Tato řešení jsou kombinací open source technologií, komerčních produktů IBM a specializované odbornosti IBM. Aliance mohou právě v této době ideálně využít boom IBM v oblasti Linuxu, kdy se dramaticky rozrůstá jeho základna 12 000 podnikových implementací v klíčových odvětvích včetně státní správy, maloobchodu, zdravotnictví a finančních služeb.

 

V současné době si zákazníci mohou kupovat Linux přímo od jeho distributorů jako Novell a Red Hat. V rámci užší spolupráce nyní IBM poprvé buduje specializovaný obchodní kanál pro prodej předplatného linuxových distribucí Novell a Red Hat. Roční a tříletá předplatná linuxových serverů budou prodávána se serverovým hardwarem IBM nebo s nabídkou služeb IBM Global Services SupportLine, jež poskytují podporu pro operační systém Linux na hardwaru IBM i jiných výrobců. Nový model předplatného ocení zákazníci IBM mezi velkými podniky i malými a středními firmami, kteří si pořizují předplatné operačního systému a jeho podporu v rámci komplexního řešení IBM.

 

Podle podmínek dohody o strategické alianci bude Novell distribuovat open source aplikační server J2EE Apache Geronimo v rámci své distribuce SUSE Linux Enterprise Server, jež obsahuje přes 1 400 balíčků open source softwaru. Databázi Apache Derby už Novell v distribuci SUSE Linux 10.0 dodává.

 

Tento software poskytuje středním firmám, oddělením velkých podniků a obchodním partnerům snadný přístup k technologiím založeným na otevřeném kódu bez jakýchkoli vstupních nákladů.  Red Hat bude s IBM spolupracovat na certifikaci verze IBM aplikačního serveru Geronimo – WebSphere Community Edition – pro své produkty a bude také podporovat úsilí IBM v oblasti propagace serveru Apache Geronimo.

Váš názor Další článek: Červ odhalil zločince v oblasti dětského porna

Témata článku: Linux, Open source, IBM, Geronimo, Apache, Derby

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší